Prezident EU Donald Tusk v úterý varoval její vůdce před schůzkou v Bratislavě, že nemohou ignorovat poučení z Brexitu a musí řešit obavy z migrace. Bývalý polský premiér Tusk dodal, že tento blok musí být méně „politicky korektní“ a po britském odhlasování Brexitu chránit Evropany před tím, z čeho mají obavy, před terorismem, nízkou bezpečnostní a globalizací.
„Bylo by osudovou chybou, kdybychom si mysleli, že negativní výsledek britského referenda představuje nějaký specificky britský problém,“ napsal Tusk do zvacího dopisu na páteční summit 27 vůdců – tedy všech kromě Británie.
V dopise, který AFP viděla, uvádí, že EU byla v reakci na migrační krizi pomalá s dodatkem: „Nezbývá nám moc času. Bratislava bude muset být z hlediska obrany vnějších hranic Unie bodem obratu.“
Tento pětistránkový zvací dopis byl vůdcům rozeslán v úterý v předvečer výročního projevu o stavu Unie od šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera k Evropskému parlamentu ve Štrasburku.
Tusk uvedl, že vůdci EU scházející se v Bratislavě na summitu, jehož účelem je vytyčit itinerář pro budoucnost bez Británie, musí jednat hned, aby zabezpečili evropské hranice potýkající se s migrační krizí.
„Evropští občané až příliš často slýchávají politicky korektní prohlášení o tom, jak se Evropa nemůže stát pevností, a že musí zůstat otevřená,“ varoval bývalý polský ministerský předseda.
Tusk dodal, že pro zbytek EU je důležité, aby se poučil z Brexitu, zvláště z obav Britského lidu před masovou migrací.
Řekl sice, že tábor Odcházečů v britském referendu z 23. června využíval „falešných argumentů“, ale řekl, že „pravdou je, že britské hlasování je zoufalým pokusem odpovědět na otázky, které si miliony Evropanů denně kladou.“
„Otázky ohledně záruk bezpečnosti pro občany a jejich území, otázky ohledně ochrany jejich zájmů, kulturního dědictví a jejich životního stylu,“ řekl.
„To jsou otázky, kterým bychom museli čelit, i kdyby Británie hlasovala za setrvání.“
Tusk, který je právě po túře po evropských metropolích k otestování místních názorů, teď na EU naléhal, aby zařídila jak bezpečnost, tak prosperitu, ale řekl také, že to neznamená více pravomocí Bruselu.
„Z mých rozhovorů s vámi je jasně vidět…, že to není ten žádoucí recept,“ napsal Tusk.
Jeho poslední komentář by se měl brát jako pošťouchnutí Junckera, který sehrál velkou roli v tom, že vede „politickou“ Komisi místo byrokratického aparátu, a tato šťouchnutí jsou již tradiční, a v důsledku toho byl i tvrdě kritizován, že k zabránění Brexitu toho moc neudělal.
Zdroj: breitbart.com