Akce Ankary a Washingtonu zmařily plán Kofiho Annana v oblasti mírového urovnání. Politologové mají za to, že v nejbližší době přece jen k intervenci do Sýrie dojde, dokonce bez sankce Rady bezpečnosti OSN. Podle údajů agentury Reuters dostávají ozbrojenci ze Syrské svobodné armády pomoc od Washingtonu: na základě osobního nařízení prezidenta Baracka Obamy před několika měsíci. Na tajnou základnu v Turecku byli vysláni představitelé amerických tajných služeb. Právě tam, v okolí města Adan, jsou nyní dislokováni syrští povstalci.
Bílý dům tyto zprávy nekomentuje. Oficiální potvrzení těchto úniků informací Washingtonem je pouze otázkou času, je přesvědčen orientalista Boris Dolgov:
„Prostřednictvím CIA a tureckých kanálů dopravují USA povstalcům ze Syrské svobodné armády a dalším radikálním organizacím zbraně a financují je. To je známo už dávno. V Turecku existuje základna Indirlick. V blízkosti této základny se nachází štáb tak zvaných ozbrojených skupin syrských povstalců. A tam také jsou představitelé americké CIA“.
Washington pomáhá ozbrojencům v Sýrii i materiálně. Americké ministerstvo zahraničí věnovalo 25 milionů dolarů na potřeby „nevojenského rázu“, mimo jiné na dodávky spojovacích prostředků. S ozbrojenci aktivně spolupracuje i Turecko. Podle různých údajů byly během posledních měsíců povstalcům předány nejen zásilky střelných zbraní, ale i přenosné protiletadlové raketové komplexy. Díky akcím Ankary a Washingtonu se dostává konflikt v Sýrii na novou úroveň, zdůrazňuje politolog-orientalista Gumer Isajev:
„Podobné dodávky zbraní jsou bezesporu porušením zásad, které jsou základem plánu Kofiho Annana. Na pozadí mírových iniciativ se dodávají zbraně jedné z konfliktujících stran, proto by bylo prostě absurdní mluvit o nějakém urovnání. Kromě toho bych zdůraznil i určitou hysterii spojenou s dodávkami ruských zbraní do Sýrie, přestože tyto dodávky jsou součástí dvoustranných vztahů mezi státy. Západ ale zdůrazňuje toto téma, aby ospravedlnil své vlastní dodávky“.
Experti zdůrazňují, že teď v podstatě probíhají přípravy na možnou invazi do Sýrie, čímž dojde k porušení rezoluce OSN. V Radě bezpečnosti silovou variantu blokují Rusko a Čína. Přesto se ale snaží sponzoři syrské opozice celou věc urychlit.
Posledních několik dní syrská vládní vojska dál bojují s ozbrojenci ve druhém nejvýznamnějším městě této země – Aleppu. Přitom Ankara aktivně stahuje vojska do oblastí hraničících se Sýrií. Ve středu tu byly zahájeny tankové manévry.
Zdroj: czech.ruvr.ru
]]>