Německá vláda chce, aby Facebook <FB.O> byl daleko proaktivnější při svém monitorování a v případě potřeby odstraňování zakázaného stejně jako urážlivého obsahu ze své platformy sociální sítě. Ministr vnitra Thomas de Maiziere v Berlíně navštívil kanceláře Facebooku a řekl, že tato společnost sice, když o to byla požádána, tak odvedla dobrou práci při kolaboraci s úřady, je však třeba, aby při mýcení rasistických komentářů, nezákonných symbolů a ohlašování teroru jednala více samostatně.
„Facebook má nesmírně důležité ekonomické postavení a stejně jako všechny velké podniky má i nesmírnou sociální odpovědnost,“ řekl de Maiziere, než na Facebook začal naléhat, aby při odstraňování takovéhoto obsahu dělal více, aniž by ho o to bylo třeba žádat.
Vláda byla k Facebooku kritická už v minulosti. Političtí vůdci a regulátoři si stěžovali, že tato největší světová sociální síť s 1,6 miliardami uživatelů měsíčně je moc pomalá v reakcích na nenávistnou mluvu a na anti-imigrantská poselství.
Loni ministr spravedlnosti Heiko Maas Reuters řekl, že Facebook musí poslouchat přísnější německé zákony zakazující rasistické sentimenty, i když jde o něco, co by bylo ve Spojených státech vzhledem ke svobodě slova povoleno.
Maas řekl, že Německo má kvůli své nacistické minulosti nulovou toleranci k rasistickým a nenávistným příspěvkům a tak očekává, že Facebook bude také bdělejší.
De Maiziere se s uznáním vyjádřil ke snaze Facebooku vyvinout software, který bude lépe identifikovat nezákonný obsah, pochválil jeho úsilí o boj proti dětské pornografii a řekl, že uživatele správně ve svých podmínkách varoval před šířením nezákonného obsahu.
„Je však na takovéto společnosti, aby ona zajistila, že tyto podmínky jsou dodržovány,“ řekl. „Společnost s dobrou reputací v inovacích by si měla vysloužit dobrou reputaci i v této oblasti.“
Eva-Maria Kirschsieper, šéfová veřejné politiky Facebooku v Německu, reportérům během de Maizierovy návštěvy řekla, že diskuse mezi politickými vůdci a společnostmi sociálních médií budou pokračovat.
„Vnímáme se jako součást německé společnosti a součást německé ekonomiky,“ řekla. „A víme, že máme značnou odpovědnost a chceme s touto odpovědností žít. Bereme tuto záležitost opravdu velice vážně.“
Letos už generální výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg do Berlína přicestoval, aby na tuto kritiku odpověděl. Řekl, že z německých zkušeností se Facebook poučil, že migranti jsou skupinou lidí, kterou je na internetu také třeba chránit před nenávistnou mluvou.
O účincích, které tyto snahy evropských vláda a zejména té německé má, viz třeba tento článek: Evropané prchají před cenzurou na konkurenční ruskou obdobu Facebooku
Zdroj: breitbart.com