Feministky a levicové aktivistky uspořádaly u francouzské ambasády v Londýně „Festival, nos si, co chceš,“ na protest proti „zákazům burkin“ zavedených v některých pobřežních městech. Tato demonstrace probíhala naproti ambasádě Kuvajtu, tj. islámského státu, který v roce 2014 zakázal bikiny pro muslimky i ne-muslimky. Demonstrantky na dotaz tvrdily, že proti Kuvajtu demonstrovat nebudou.
Převážně mladé, Západní ženy oblečené v bikinách a v dalším odhalujícím oděvu se této události účastnily spolu s maličkým počtem zjevně muslimů. Nesly transparenty vyhlašující: „Naše těla naše volba“ a „Zákaz burkin je rasistický. Bojuj proti sexismu a islamofobii.“
„Jsme znechucené, když slyšíme, že ozbrojení francouzští policisté říkají ženám, že to nemají právo nosit a nutí je svlékat se na veřejnosti,“ oznamovala tato skupina na Facebooku. „Přidej se k nám u Francouzské ambasády, abys projevila solidaritu s francouzskými muslimkami a vyzvala k odvolání tohoto utlačovatelského zákona francouzské vlády,“ dodávaly.
Avšak ne na všechny v tom shromáždění to dělalo dojem. Jedna rozzuřená Francouzka muslimského původu řvala: „Francouzská vláda by se měla podpořit!“ a tento protest označila za „mediální masáž“.
„Jestli chcete bojovat za ženská práva, pusťte se do vzdělání, ne do práva nosit burkiny!“ vykládala davu, když ty na ni bučely a nadávaly jí do „utlačitelů“.
Francouzsko-alžírská žena promlouvá k davu…
Tato francouzská žena vysvětlovala: „Jsem náhodou francouzská občanka s alžírskými předky. Narodila jsem se a vyrostla ve Francii s francouzským vzděláním. Dostala jsem příležitost vystudovat a udělat kariéru i přijít sem.“
„Teď mě to, co se ve Francii děje, děsí. Burkiny jsou provokace, která vůbec neprospívá sociální soudržnosti.“
„Teď by se v tom měla Francie podpořit a my bychom po celé Evropě měli systematicky náboženské oděvy zakazovat, protože náboženství by mělo být věcí soukromou.“
„Moji rodiče byli hluboce věřící muslimové… a modlili se v soukromí … když teď vidím zrovna Sarah Vine, jak v Daily Mail kecá o tom, že francouzská policie jsou nacisti, tak se můžu uchechtat.“ Dodala ještě: „Jen hrstka lidí tam nosí burkiny. Ve Francii je přitom milion muslimů, ale všechny ty ženy nenapadne vydat se na pláž v burkinách. Dochází vám to!“
Tato skupina byla podporována skupinou neziskovky MADE NGO, které se prohlašovala za „komunitu mladých muslimů v Británii vytvářející sociální a ekologické změny.“ Francouzské město Cannes tento oděv zakázalo na konci července, blízké Villeneuve-Loubet se přidalo za pár dnů a Sisco na ostrově Korsika se k nim přidalo poté, co bylo pět lidí zraněno při nepokojích, když „koupající se severoafrického původu“ napadli turisty fotící muslimku v burkinách na veřejné pláži. Tyto zákazy jsou dočasné s tím, že úřady projevují obavy o bezpečnost a tvrdí, že tento oděv je silně spojován s radikálním islámem a s islamismem a mohl by proto vyvolat nepokoje.
Tyto zákazy přišly poté, co Francií otřásla vlna islamistických teroristických útoků, po níž v této zemi zůstal výjimečný stav. Útok náklaďákem Islámského státu v červenci v Nice jen pár metrů od pláže zabil 85 lidí.
Francouzský ministerský předseda tento zákaz podporuje a několik francouzských soudů ho shledalo jako legální. Avšak od té doby, kdy tento zákaz vstoupil v platnost, tak prodeje tohoto svršku na Západě prudce vzrostly.
Zdroj: breitbart.com