Ani před hlasováním o Brexitu nesdílela EU s Ukrajinou její touhu připojit ji ke svému bloku a teď už konečně může tuhle záležitost poslat do spalovny odpadu. Mezitím se však touha připojit se k EU stala úhelným kamenem politiky současné kyjevské vlády; a toto oslabení Evropské unie může podvracet jak proevropský kurz této země, tak i legitimitu její vlády. Po britském referendu o odtržení od EU, Brexitu, které proběhlo v červnu 2016, se aktivity EU zaměří na domácí záležitosti.
To znamená, že společné projekty EU a Ukrajiny půjdou do spalovny odpadů, což ekonomické a politické situaci v této zemi ublíží, ohlásila firma geopolitického zpravodajství Stratfor.
Analytici Stratforu věří, že ukrajinské úřady ztratí podporu evropských států a „evropská budoucnost“ Ukrajiny je zpochybněna nejistotami, které do EU vnesl Brexit.
„V letech po povstání Euromajdan se úhelným kamenem administrativy vedené ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a ministerským předsedou Volodymyrem Grojsmanem stala ekonomická integrace s Evropskou unií,“ připomínají specialisté Stratforu.
Z ekonomického hlediska by mohl mít Brexit i vážné dopady na Ukrajinu. Británie je druhou největší ekonomikou EU, na kterou v roce 2015 připadalo více než 40% ukrajinského exportu.
„Ač samotná Velká Británie je pro Ukrajinu jen 11. největším obchodním partnerem, tak bilaterální obchod mezi těmito dvěma zeměmi byl v uplynulém roce pořád ještě vyšší než 2 miliardy $,“ uvádí analytici Stratforu. A po odchodu Británie z EU nebude tato země nijak vázána asociační dohodou EU s Ukrajinou. Navíc si experti Stratforu myslí, že odchod Británie z EU urychlí fragmentaci EU, přičemž Británie byla jednou ze zemí, která podporovala sankce proti Rusku.
„Teď však už dokonce nastává reálná možnost, že při příštím hlasování počátkem roku 2017 budou sankce buď zmírněny, či až zrušeny,“ říkají analytici Stratforu.
Ukrajinské úřady však pořád doufají, že EU se pořád na jejich zemi jako svého člena těší. To je ale „nejspíš ze strany ukrajinské vlády jen zbožné přání.“
„Už před hlasování o Brexitu dělalo přijímání návrhů na nová členství starosti kvůli ekonomické a uprchlické krizi zachvacující tento blok. Dokonce počátkem června posunuli udělení privilegia bezvízového cestování ukrajinských občanů.“
Autoři článku si však na druhou stranu myslí, že Brexit by místo spuštění úpadku tohoto bloku mohl způsobit, že EU teď už bude fungovat efektivněji. A že EU i přes své přetrvávající finanční a ekonomické problémy pořád ještě pro mnohé Ukrajince představuje jasnější budoucnost vyšší prosperity. Navíc byl výhled na integraci s EU hnací silou za snahou ukrajinské vlády o politickou a ekonomickou reformu. Pokud povede Brexit k oslabení EU, mohlo by to Ukrajinu z tohoto kurzu vychýlit. Ač se ta země těžko zase vrátí ke strategické alianci s Ruskem, tak by ale stejně bez životaschopné protiváhy proti vlivu Moskvy mohl nátlak na Kyjev růst, neboť vůči němu zůstane teď Ukrajina zranitelná, tvrdí experti Stratforu.
Zdroj: southfront.org