Už od návratu do Syrské vály v roce 2015, v němž jsme viděli, jak síly aliance USA, tak od loňského září i ruské síly, jak si pod pláštíkem boje proti ISIS uchvacují vliv v regionu, přičemž všichni ve skutečnosti usilují buď o svržení, nebo naopak o udržení Asadova režimu, nám v tom ale chyběl jeden významný hráč: Čína. A to se má změnit, jelikož tato supervelmoc také jako poslední vstupuje do tohoto nejturbulentnějšího a nejnebezpečnějšího regionu světa.
Peking s Damaškem se dohodly, že čínské ozbrojené síly naváží se Sýrii užší vztahy a poskytnou této občanskou válkou rozervané zemi humanitární pomoc, jak podle Xinhua uvedl vysoce postavený činitel Lidové osvobozenecké armády s dodatkem, že se diskutovalo i o výcviku syrských vojáků čínskými instruktory.
Jak už tomu bylo historicky, Čína měla sklon přenechávat středovýchodní diplomacii jiným trvalým členům Rady bezpečnosti OSN, zejména Spojeným státům, Británii, Francii a Rusku, přičemž však na tomto regionu závisí svými dodávkami ropy. V poslední době se však Čína z neznámých důvodů pokouší zapojit více, a to včetně vyslání vyslanců, co pomohou tlačit na diplomatické řešení tamního násilí s účastí jak syrské vlády, tak opozičních postav, jak uvádí Reuters.
V úterý do Damašku k rozhovorům se syrským ministrem obrany Fahad Jassim al-Freijem přicestoval ředitel kanceláře pro mezinárodní vojenskou spolupráci čínské ústřední vojenské komise Guan Youfei, dodává Xinhua.
Guan řekl, že Čína neustále hrála pozitivní roli při prosazování politického řešení v Sýrii.
„Čína má se syrskými ozbrojenými silami tradičně přátelské vztahy a čínští vojáci jsou ochotni posilovat výměny a spolupráci se syrskými vojsky,“ parafrázovala tato tisková agentura tvrzení Guana.
Kontra-admirál Guan Youfei
Guan a al-Freij diskutovali o vylepšení výcviku a o „dosažení konsensu“ o tom, že čínské ozbrojené síly poskytnou Sýrii humanitární pomoc, ohlásila Xinhua, aniž by poskytla další podrobnosti.
Co se týče toho, na čí stranu se Čína staví, není moc velkým překvapením fakt, že „to nejsou USA.“
Loni se objevily mediální zprávy, že Čína vyslala do Sýrie tucty vojenských poradců, aby této zemi pomohli s bojem proti teroristům, ty však nebyly nikdy potvrzeny.
Tentokrát ale už potvrzení máme. Guan se v Damašku sešel s ruským generálem, jak bez dalších podrobností ohlásila Xinhua.
Ač Čína o vojenské zapojení do Sýrie neprojevila žádný zájem, tak čínský zvláštní vyslanec pro tuto krizi Rusko v dubnu za jeho roli v této válce chválil, když tehdy Kreml měl už za sebou bombardovací kampaň od září 2015 do března 2016. Rusko má v této zemi ještě i nějaké síly k poskytování humanitární a vojenské pomoci vládě syrského presidenta Bášara Asada.
Což znamená, že od tohoto okamžiku je už každá z hlavních světových supervelmocí do Syrské války oficiálně zapojena, což by šlo při různých příležitostech výstižně nazvat sudem prachu k odpálení možného příštího globálního vojenského konfliktu – když už je jasné, že do toho jsou oficiálně zapojeni úplně všichni potřební hráči.
Zdroj: zerohedge.com