Jedna ze tří školaček, které v únoru 2015 odešly z Východního Londýna, aby se přidaly k Islámskému státu, zemřela ve válečné zóně, jak odhalil rodinný právník. Advokát Tanime Akunjee řekl, že rodina Kadizy Sultany se dověděla o její smrti před několika týdny. Panuje přesvědčení, že zemřela letos v květnu při ruském náletu na baštu této teroristické skupiny v syrské Raqqa, hlásí ITV News. Její sestra Halima Khanom v prohlášení pro tento kanál uvedla:
„Tak nějak jsme to předpokládali. Ale alespoň víme, že už je na lepším místě.“ Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tuto zprávu nemůže potvrdit.
Slečna Sultana, 16, uprchla 17. února 2015 spolu se svými kamarádkami Shamimou Begun a Amirou Abase z londýnského letiště Gatwick do Turecka.
Všechny tři dívky se provdaly za bojovníky Islámského státu – včetně Australana a státního příslušníka USA – a dvě se, jak se dověděly jejich rodiny, do několika měsíců po příjezdu do Sýrie staly vdovami.
Slečna Sultana navázala kontakt se svou rodinou, protože byla údajně nešťastná a údajně plánovala útěk od této teroristické skupiny. Údajně existovaly i plány na její záchranu s účastí britských a tureckých úřadů.
Guardian dnes ráno tvrdil, že tyto dívky byly „nalákána propagandou ISIS“, když ostatní je hájili jako nevinné, protože nejspíš podléhaly on-line přikrášlování a „vymytí mozků jim naservírovali až do postele.“
Snímek CCTV (zleva doprava) Kadiza Sultana, Shamima Begum a Amira Abase prochází bezpečnostní na letišti Gatwick. Credit: Metropolitan Police.
Otec Amiry Abase Abase Hassan trvá na tom, že jeho dcera nebyla žádná extremistka a popsal ji jako „úplně normální dítě, které se stalo obětí extremistů.“
Avšak pan Hassan rovněž přiznal, že svou dceru bral na četné islamistické demonstrace – jednu, když jí bylo jen 13 let.
Objevilo se i video, kde se nezaměstnaný pan Hasan, 47, nadšeně účastní pálení americké vlajky a pochoduje v čele protestu za plakátem s nápisem: „Následníci Mohameda dobyjí Ameriku.“
Tento pochod vedl islamistický radikál Anjem Choudary – nyní obviněný z rekrutování pro Islámský stát – a navštěvoval Michaela Adebolajo, jednoho z islamistických teroristů, kteří zavraždili britského vojáka Lee Rigbyho.
Pan Hassan a jeho rodina byli také pozváni, aby v březnu 2015 poskytli výpověď před parlamentní Komisí vnitřních záležitostí, kde obviňoval policii, že ta nechala ty dívky odejít, aby se přidaly k Islámskému státu.
Vedení Metropolitní Policie bylo pak nuceno se omluvit, že o pohybech těch tří školaček nevědělo a že neposlalo varovné dopisy přímo rodičům.
Tato komise a její předseda poslanec Keith Vaz dal rovněž policejním šéfům kázání o potřebě po této „nedbalosti obnovit důvěru“ u muslimských komunit.
Ze sociální sítě:
- Raheem Kassam
- ✔@RaheemKassam
- Ale kdepak, BBC. To nebyla „londýnská školačka“, byla to sympatizantka s ISIS a dezertér = džihádista.
- 10:35 PM - 11 Aug 2016
Právník zastupující tuto rodinu Tasnime Akunjee rovně policii obvinil z „pochybení“ a řekl, že měli vědět, kde ty dívky jsou.
Pan Akunjee však před tím vedl kampaň za menší dohled nad muslimy. Rovněž říkal, že britští muslimové by neměli s policií spolupracovat a že věří, že to byly bezpečnostní služby, kdo „vytvořil“ Michaela Adebolajo, který zabil bubeníka Lee Rigbyho. Pan Hassan přišel do Británie se svou rodinou z Německa v roce 1999. „Přišel jsem za demokracií, za svobodou. Za lepším životem pro děti, aby se mohly učit anglicky,“ tvrdil.
Jak o tom informují česká média: Sedmnáctiletá Britka chtěla prchnout z Rakky, zabil ji zřejmě ruský nálet
Zdroj: breitbart.com