Zřejmě nastane problém. Erdogan hrozí, že při obchodu s Ruskem opustí americký dolar
12. srpna 2016 Redakce AC24 Ze světa 22723 0
thumbnail
Neočekávaně vyhrocený antagonismus mezi Tureckem a Západem vyvrcholil dnes, což den poté, co NATO preventivně Turecku připomnělo, že je pořád ještě členem aliance NATO s doporučením Ankaře, aby „turecké členství v NATO nezpochybňovala,“ když se Turecko vyslovilo, že má více voleb ohledně možností vojenských spojenců. Reuters cituje tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu, jak ve čtvrtek říká turecké televizi NTV, že tato země „může usilovat o možnosti spolupráce v obranném průmyslu mimo NATO, ačkoliv její první volbou je vždy spolupráce s jeho spojenci z NATO.“

 

 

Překlad: Jestli nám Rusko (nebo Čína) poskytnou lepší „obrannou“ nabídku, tak to prostě můžeme vzít.

Tato ostře formulovaná rétorika přichází ve stejný den, kdy Turecko řeklo, že obnoví nálety na cíle Islamistického státu v Sýrii, a požádalo Rusko o vedení společných operací proti jejich „společnému nepříteli.“ Ankara tyto nálety zastavila poté, co turecké síly loni sestřelily ruské letadlo.

Cavusoglu ve stejném interview řekl, že Ankara „se opět svými letadly aktivně zapojí do operací“ proti cílům Islamistického státu. Cavusoglu rovněž řekl, že Ankara Moskvu vyzvala k vedení společných operací proti „společnému nepříteli“ tj. IS. „Bojujme proti té teroristické skupině společně tak, abychom to od nich vyčistili co nejdříve,“ řekl Cavusoglu s dodatkem, že jinak bude IS nadále expandovat a šířit se do dalších zemí.

Aby bylo jasno, když to přichází ze země, která je přímo zapojena do obchodování s ropou Islamistického státu, tak je to přinejmenším trochu ironické, je to však i tak od Turecka pozoruhodný obrat, který provedlo ve své vojenské angažovanosti, kdy se přiklonilo nikoliv k alianci s USA nýbrž ke Kremlu.

„Prodiskutujeme všechny podrobnosti. Vždy jsme Rusko vyzývali, aby vedlo operace proti Daesh (IS) společně,“ řekl s dodatkem, že tento návrh je pořád ještě „na stole“. Ministr zahraničí se uchýlil k vychvalování přínosů užší spolupráce mezi Tureckem a Ruskem.

„V Sýrii je aktivně zapojených mnoho zemí. Mohlo by dojít k chybám,“ řekl. „Abychom tomu zabránili, potřebujeme do praxe uvést mechanismus solidarity a spolupráce mezi námi včetně sdílení zpravodajství v reálném čase.“

Tyto komentáře přichází jen dny poté, co turecký president Erdogan navštívil kvůli rozhovorům s ruským presidentem Vladimirem Putinem St. Petěrburg, což je první schůzka těchto dvou vůdců od sestřelení toho letadla. 

Ale snad nejpozoruhodnější vývoj dnes ohlásily turecké noviny Gunes, které ohledně úterních diskusí mezi Putinem a Erdoganem uvedly, že turecký president navrhl v bilaterálním obchodu mezi Tureckem a Ruskem opustit americký dolar a místo toho vést transakce přímo v lirách a rublech. To by bylo „přínosné jak pro Rusko, tak pro Turecko,“ řekl údajně 9. srpna na schůzce v St. Petěrburgu Erdogan s dodatkem, že to by liru odbřemenilo od tlaku amerického dolaru. Je tu důvod, proč má Erdogan obavy ze směnných kurzů, neboť turecká inflace v poslední době meziročně vyrostla téměř na 8% a nedávná devalvace proti amerického dolaru přilila ještě více oleje do ohně.

Netřeba říkat, že taková bilaterální dohoda by jen dále ještě více rozzuřila evropské „přátele“ Turecka s trvalým zastavením tureckého přistoupení k celní unii tak, jak nedávno požadovalo Rakousko, a vedlo by to k rozpadu dohody o uprchlících, která pořád ještě drží miliony uprchlíků dále obecně od Evropy a konkrétně od Německa a od propadající se popularity Merkelové. Což shodou okolností znamená, že nejen Erdogan ale teď už i Putin drží klíčové páky k vyšinutí kariéry nejdůležitější evropské političky.

Zdroj: zerohedge.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor