USA rozšířily vojenskou operaci proti Islámskému státu již na čtvrtou zemi – teď provádějí letecké útoky v Libyi, v amerických médiích však informace o tom prakticky není, píše The Nation. (ilustrační fotografie) Vojenská kampaň USA začala přede dvěma lety v Iráku, za měsíc a půl začala americká vojska působit v Sýrii, letos v lednu začala operace v Afghánistánu — a teď se přemístily bojové akce na jiný kontinent — do Afriky. Když ale čtete americká masmédia, sotva si toho všimnete, praví se v článku.
„Většina velkých masmédií letecké útoky oznámila, bylo to ale jakoby „mimochodem", píše The Nation.
The New York Times nepokládala zprávu o nové vojenské operaci za dost důležitou pro první stránku a umístila ji blíž k inzerátům, a levicově centristické Slate, Mother Jones a Buzzfeed News daly přednost příběhu dítěte, které se rozplakalo během projevu Donalda Trumpa. ABC World News Tonight se zmínila o leteckých útocích v Libyi teprve ve 13. minutě zpravodajského pořadu, a potřebovala na to pouhých 20 vteřin. NBC Nightly News o nové vojenské operaci neřekla vůbec nic.
„Prohlášení prezidenta, že Spojené státy bombardují další zemi, se stalo docela všedním", píše autor článku.
Média informují o rozšíření vojenské aktivity USA jako o něčem zcela zřejmém a nevyhnutném. Válka prostě je, a když zachvacuje stále nová území postupně, nevidí v tom veřejnost žádný důvod k pobouření, praví se v článku.
„Otázka je následující: kdyby Obama, kdy začínal válku v Iráku, vyhlásil, že plánuje bombardovat nikoli jednu zemi, ale čtyři, a vést válku, která nemá konečný cíl, přistoupila by na to americká veřejnost? Nejspíše ne", píše The Nation.
Skutečnost, že nová Obamova operace zachvacuje stále nová území nenápadně, bez veřejné diskuse a bez sankce Kongresu, se stala pro USA novou normou. Stejně jako to, že americká média píšou o válce, která nebere konce, jako o něčem, co si sotva zasluhuje pozornost tisku, uzavírá autor článku.
Zdroj: thenation.com