První ruský bojový robot bez kontroly člověkem Udar vyvinul Všeruských vědeckovýzkumný institut Signál a je už téměř připraven ke svému otestování ohlásila informační webová stránka Utro. Už před tím generální ředitel Signálu Vladimir Šašok řekl, že v současnosti se pracuje na úplné autonomii robotického systému Udar. Podle experta na obrněná vozidla Alexeje Chlopotova, „je tento robot bojovým strojem s úplným vzdáleným řízením.“
Na konci roku 2015 bylo toto unikátní robotické dílo předváděno na výstavě v Den inovací ministerstva obrany, kde samostatně překonával překážky a vedl palbu na cíle. Zatím neexistují ve světě analogy jiných obrněných vozidel schopných vést bojové mise nejen bez posádky, ale i bez dálkového řízení. Udar bude schopen vést zaměřování cíle a úpravy palebného seřízení. Robotický systém bude operovat nezávisle bez komunikační podpory a pomocí svého inteligentního systému nezávisle analyzovat rozvíjející se bojové situace.
Robotický Udar byl vytvořen na hybridním základě, když se skládá z šasi z BMP-3 a z nejnovějšího bojového modulu vyvinutého konstrukční kanceláří Tula KBP Instrument. Bojový modul lze snadno namontovat na jakékoliv obrněné vozidlo nové generace a bude používán i pro nové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc a na obrněném transportéru Bumerang. V případě, že by modul byl v bitvě zničen, zůstane platforma nedotčená a během krátké chvíle dostane nový modul a může se zase zapojit do bitvy. Na systému Udar je unikátní jeho variabilita a univerzálnost. Robotický stroj je schopen vést bojovou misi jak se vzdáleným řízením, tak i pod kontrolou posádky. Bojové vozidlo je schopno přepnout do režimu off-line a třeba převážet náklady anebo sbírat průzkumné poznatky. Udar bude během off-line provozu chráněn proti elektronickému boji jak pomocí speciálního pancíře, tak i rádiových ‚rušiček‘.
Navíc kromě svého bojového určení bude tento robotický stroj využíván i k převozům nákladů a jako tahač vozidel s vojáky. Velikost posádky nebyla ještě rozhodnuta, ale podle expertů nebude přesahovat tři lidi. Palebná kontrola má univerzální formát umožňující jak vzdálené ovládání, tak přepnutí na řízení posádkou. Udar má tři typy zbraní včetně 30 mm automatického kanónu 2A42, kulometu PKM Klašnikov a řízených střel Kornet. Robotický stroj dovede současně pálit na dva cíle. Systém řízení palby (FCS) je vybaven nejnověji vyvinutými vychytávkami, které operátorům umožní vyhledat a zaměřit se na cíl v různých režimech: od noční optiky po termo-vidění.
Je to ohromující, ale ten moderní Udar je původně ze sovětských 80. let. V té době začal Všeruský vědeckovýzkumný institut Signál vytvářet robotický tank na podvozku T-72. A už v té době dovedli vědci T-72 řídit dálkově. Ale vývojáři nezvládali přesné řízení zbraní, protože ještě neměli potřebné elektronické a optoelektronické systémy. V té době rovněž ještě nebyly dost výkonné počítače, které by měly tak malé rozměry, aby šly instalovat do tanku. V 90. letech byl projekt zrušen kvůli nedostatku financí i přes zájem o tento produkt u ozbrojených sil. Vědci se však tohoto konceptu nevzdali a pokračovali v teoretických výpočtech až do roku 2007, kdy se objevila první státní zakázka na takovýto projekt.
Zdroj: southfront.org