V pátek v názorovém sloupku v New York Times bývalý vrcholný činitel CIA Michael Morell veřejně podpořil Demokraty nominovanou presidentskou kandidátku Hillary Clinton. Morell v tomto článku republikánského soupeře Clintonové Donalda Trumpa označil za tlapu ruského presidenta Vladimira Putina. Morell v roce 2013 po 33 letech kariéry u CIA odešel do výslužby, když dvě desetiletí strávil na nejvyšších postech ve Washingtonu.
K jeho povinnostem patřily i přípravy každodenních hlášení presidentovi za George W. Bushe. Tři roky byl tím náměstkem ředitele, co v této agentuře vede každodenní provoz, a dvakrát byl pověřen, aby působil jako výkonný ředitel v roce 2011 po tři měsíce a na přelomu let 2012 a 2013 po čtyři měsíce.
Morell byl vrcholným činitelem během éry únosů CIA (tzv. předvádění), jejichž oběti byly pak drženy v tajných vězeních a mučeny. Pomáhal vést tu CIA, která prováděla vraždy z dronů vypalovanými raketami a další formy skrytého státního terorismu. Po dobu jeho funkcí v Langley ve Virginii byla CIA zapojena do válečných zločinů v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Jemenu, Sýrii a v mnoha dalších zemích.
Poté, co Morell tuto agenturu opustil, jmenoval jej Obama do presidentské Revizní skupiny pro zpravodajské a komunikační technologie, která po odhaleních Edwarda Snowdena připravovala obraz sněhobílé nevinnosti pro špehování Agenturou národní bezpečnosti (NSA). Odsud hladce sklouzl na post dobře placeného mediálního komentátora CBS New, z něhož se pustil do kampaně bývalých činitelů CIA zaměřené na zablokování zveřejnění zprávy senátní Zpravodajské komise o mučení CIA.
To, že takové individuum veřejně vystoupí na podporu Hillary Clinton, samo o sobě hodně vypovídá o povaze této demokratické presidentské kandidátky i o typu administrativy, jakou by Clintonová vedla, pokud by v listopadových volbách zvítězila.
Morellův názorový sloupek se objevil pod nadpisem: „Vedl jsem CIA. Teď podporuji Hillary Clinton.“ Pokud jde o New York Times, je důvodem k obavám, když je pro něj tak nutkavá touha vykřičet takovouto podporu pro Clintonovou od organizace, která pro celý svět ztělesňuje mučení a vraždění. Jako by to pro demokratickou presidentskou kandidátku bylo něco, co je důvodem k hrdosti a k pozitivnímu zvýšení její věrohodnosti.
Tento bývalý činitel CIA Clintonovou prohlásil za „vysoce kvalifikovaného vrchního výkonného velitele“ a chválil „její víru v to, že Amerika je výjimečným národem, který musí vést svět,“ a uvedl, že v interních diskusích o americké intervenci do Syrské občanské války „byla silným zastáncem daleko agresivnějšího přístupu.“
Trumpa Morell pranýřoval jako nekvalifikovaného, aby byl presidentem, a to zčásti kvůli jeho nevyrovnané osobnosti a nedostatku zkušeností s národní bezpečností, ale hlavně kvůli jeho údajné vazbě na Rusko.
Napsal:
„Ruský president Vladimir V. Putin byl kariérním zpravodajským důstojníkem cvičeným ke zjišťování lidských osobních slabin a k jejich zneužívání. A přesně to udělal hned na počátku primárek. Pan Putin zahrál svými poklonami panu Trumpovi na jeho slabosti. A ten odpověděl přesně tak, jak s tím pan Putin kalkuloval…“
„Pan Trump rovněž zaujal i politické postoje v souladu s ruskými zájmy, nikoliv s americkými zájmy – když schvaloval ruskou špionáž proti Spojeným státům, podpořil ruskou anexi Krymu a dal zelenou možné ruské invazi do Pobaltských států. Ve zpravodajské profesi bychom řekli, že pan Putin pana Trumpa zverboval, aby fungoval jako neuvědomělý agent Ruské federace.“
Tato nezvyklá nařčení přilila oleje do ohně kampaně rozpoutané pro-Clitonskými pisálky jako sloupkař New York Times Paul Krugman, který pak Trumpa už líčil jako „Sibiřského kandidáta“, jehož kampaň představuje ruskou intervenci do amerických voleb.
Kampaň Clintonové se pak chopila McCarthyovského očerňování a podporovala ho i u jiných, jako bylo třeba to v pátek vystavené video s otázkou, „Jaké je spojení Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem?“ To na YouTube dostupné video sestává z klipů pravičáckých mediálních figur včetně Joe Scarborougha, Charlese Krauthammera a George Willa, kteří Trumpa zostouzeli za jeho chválu Putina, což prokládali vznášením otázek naznačujících, že Trump má tajné obchodní vazby na Rusko a financují ho ruští oligarchové.
Stylem a politickým obsahem to video připomíná úlety Společnosti Johna Birche, tj. antikomunistické organizace z 50. a 60. let, která tvrdila, že vůdčí politické osobnosti USA včetně presidenta Eisenhowera jsou sovětští agenti.
To jen podtrhuje ten drastický posuv politické orientace Demokratické strany doprava. Neodporuje Trumpovi na bázi jeho militarismu nebo jeho autoritářského opovrhování demokratickými právy. Naopak se tato strana kampaní Clintonové prezentuje jako autoritářská strana vojensko-průmyslového komplexu a politického establishmentu snažící se o atraktivitu pro miliardáře, lampasáky a zpravodajské agentury.
Ve formě střetu Trump versus Clintonka poskytl americký volební systém pracujícímu lidu „volbu“ mezi otevřeně fašistickým demagogem a vykřičenou zástupkyní Pentagonu, CIA a finanční establishmentu zběsile natěšenou na rozpoutání nových imperialistických válek.
Ta lavina tvrzení korporátních médií, že Trump je něco jiného než „normální“ američtí politici, je opovrženíhodný úlet. Jak Trump, tak Clintonka jsou smrtelní nepřátelé pracující třídy. Nejspíš jsou soky ve volební kampani, ale pro pracující lidi to není žádný argument, aby se postavili na jejich stranu. Pracující a mládež by z toho měli spíše dospět k závěru, že celý ten politický systém je už hluboce nefunkční a je třeba ho smést.
Demokratická strana nevyzývá k masovému odporu vůči Trumpovi a k opovržení k němu z pozic stojících na straně pracujícího lidu, ale je to opozice vůči Trumpovi z řad vládnoucí elity USA, jejichž hlavní obavy spočívají v přátelských gestech tohoto republikánského kandidáta vůči Putinovi, v jeho otevřeném zpochybňování hodnoty NATO a v jeho otevřené rezervovanosti vůči americkým válkám na Středním východě, čímž zpřetrhává zahraničně politický konsensus Washingtonu mezi oběma politickými stranami.
To pro pracující třídu představuje nesmírné nebezpečí. Logika proti-Trumpovské kampaně Demokratů spočívá ve směřování masové opozice vůči Trumpovi během zákulisních příprav na válku s Ruskem, tj. s jadernou velmocí. V případě demokratického vítězství – jehož pravděpodobnost podle průzkumů z tohoto týdne vzrostla – si bude Clintonka osobovat mandát k vedení válečné politiky, kterou lze realizovat jedině prostřednictvím frontálního útoku na životní úroveň a demokratická práva amerických pracujících. Na tom se ukazuje, že rozdíly mezi Clintonovou a Trumpem jsou čistě taktické: jak nejlépe podřídit pracující třídu válečné mašinérii amerického imperialismu.
Jak už Světový socialistický web (z toho je původně článek) poukazoval už před tím, Trump nevylezl z manhattanského kanálu nebo z mnichovské pivnice. Vynořil se ze zkorumpovaných kruhů zazobaných spekulantů s nemovitostmi v New York City, z nichž má i ty nejužší vazby na mašinérii Demokratické strany. Celá desetiletí ho formovala a prosazovala korporátně kontrolovaná média a politický establishment. On a Clintonka jsou staří přátelé: on je pozval na jednu ze svých svateb; a oni si mu říkali o jeho peníze pro jejich politické kampaně a své fingované charity.
Když je teď náhle Trump označován za monstrum, které se musí držet dál od Bílého domu, tak je to jen protože americká finanční aristokracie a vojensko-zpravodajský aparát pro to má v úmyslu jiné monstrum takové, které považuje za daleko na nich závislejší: Hillary Clinton. To je ta příšera pro jejich směrný plán pro Ukrajinu, Rusko, NATO a ten jejich proti-čínský „příklon k Asii“. Ta ví, kterému generálovi salutovat a kterému miliardáři pochlebovat. Ta představuje ten „bezpečný pár rukou“, což ve slangu gangsterů znamená, že se na ni lze spolehnout, že zabije právě ty správné lidi.
Takový je smysl podpory Clintonky od Michaela Morella ze CIA a obecně té vlny podpory, které se jí dostává od miliardářů, Republikánů, generálů a od médií.
Zdroj: globalresearch.ca