Za teroristickou organizací Islámský stát stojí celá byrokratická síť, která se zabývá náborem cizinců, přípravou bojovníků a organizací teroristických útoků. V interview pro The New York Times o tom vyprávěl bývalý bojovník IS Garry Sarfo, který byl zadržen tajnými službami v červnu 2015 na letišti Bremena. Před rokem Sarfo opustil svůj dům, aby vstoupil do řad Islámského státu — domníval se, že tím plní svou svatou povinnost.
Ale jak se ocitl na území, kontrolovaném IS, okamžitě se s ním spojili verbíři. Garry řekl, že lidé v maskách, kteří k němu přišli, velmi trvali na tom, aby se vrátil do Evropy. Vysvětlili, že tam bude užitečnější — jako sebevražedný terorista.
„Jasně popsali situaci a vysvětlili, že mají mnoho svých lidí v evropských zemích, kteří pouze čekají na povel, aby zahájili útoky proti Evropanům. Tento rozhovor probíhal před teroristickými útoky v Bruselu a v Paříži… Řekli: „Musíš se vrátit do Evropy. Nejsi proti? Teď jsi potřebný právě tam". A stále opakovali, že chtějí provést současně mnoho teroristických útoků v Anglii, v Německu a ve Francii", vzpomíná Sarfo.
Agenti, kteří k němu přišli, pracovali pro výzvědný útvar IS, známý pod názvem Emni. Původně měl tento útvar sledovat členy IS, provádět vyšetřování a odhalovat špiony. Ale, podle údajů evropských výzvědných služeb, dnes má Emni nový úkol — šířit teror po celém světě. Bojovníci, zaverbovaní Emni, provedli teroristické útoky v Paříži a v Bruselu. Podle údajů rozvědky Emni vysílala bojovníky do Rakouska, Německa, Španělska, Libanonu, Tunisu, Bangladéše, Indonésie a Malajsie.
Zatímco Evropany pracovníci Emni kontaktují přímo, s občany Ameriky a Kanady se spojují především prostřednictvím internetu. Američany a Kanaďany je mnohem lehčí zaverbovat přes sociální sítě, jelikož, podle jejich slov, Američané jsou hloupí. Kromě toho jsou u nich zbraně volně prodejné. V IS se domnívají, že je snadné je radikalizovat", vysvětlil Sarfo.
Podle vyprávění Garryho Sarfa novobrance Islámského státu nejdříve ubytují ve speciálních ubytovnách v Sýrii. Tam s nimi pracovníci Emni provádějí všechny nutné byrokratické procedury.
Sarfo řekl, že mu vzali otisky prstů a krev. Potom k nim přišel na pohovor muž s notbookem. Zadával stejné otázky, jaké se obyčejně zadávají při přijímání do práce: vzdělání, vědecká hodnost, životopis a nejbližší plány.
Sarfo vysvětlil, že pro verbíře IS je kladným momentem kriminální minulost novobrance. „Zvláště se cení kontakty s organizovaným zločinem a schopnost získat falešné doklady", dodal.
„Řekli, že v Německu dnes není mnoho lidí, ochotných dělat tuto práci (provádět teroristické útoky — pozn. red.). Nejdříve jich bylo hodně… Ale všichni rychle vypadli ze hry — jeden za druhým. Protože dostali strach. Totéž bylo i v Anglii", řekl bývalý člen IS.
Zato ve Francii je takových lidí dost, řekli zástupci Emni. „Můj kamarád se jich zeptal na situaci ve Francii — a oni se najednou začali smát. Hodně smát, až jim tekly slzy!… Řekli: „Tak o Francii nemusíš mít strach. Tam nemáme žádné problémy!". Sarfo vzpomíná, že tento rozhovor se konal ještě před teroristickými útoky, které byly spáchány v listopadu 2015.
Po pohovorech a lékařských vyšetřeních byl Sarfo přijat do jednotky zvláštního určení IS. Nejdříve novobrance odeslali na tréninky, po nichž, podle slov bývalého bojovníka, doslova padali únavou. Za jakékoliv porušení režimu je tvrdě trestali.
Během tréninku se Sarfo a další novobranci setkali s al-Adnani, vůdcem Emni, který sám sebe nazýval oficiálním zástupcem IS. Právě tento člověk uveřejnil výzvu k muslimům, aby zabíjeli nevěrné všemi možnými způsoby. Před setkáním s al-Adnani zavázali nováčkům oči, a pro uvidět vůdce Emni nemohli. Nicméně Sarfo a další bojovníci mu přísahali na věrnost IS.
Sarfo se účastnil i natáčení propagačního video: držel černou vlajku, na jejímž pozadí natáčeli popravu syrských zajatců bojovníky Islámského státu. Jednou měsíčně al-Adnani organizoval zasedání, na němž se společně s podřízenými díval na všechna natočená videa, vysvětlil bývalý člen skupiny.
Podle Sarfových slov začal pochybovat o správnosti své volby, když uviděl, jak nelítostně se bojovníci chovají k těm, kteří nezvládali úkoly na trénincích. A definitivně ho zklamaly myšlenky Islámského státu, když před jeho očima během natáčení pětiminutového propagačního videa bojovníci znovu a znovu opakovali násilné a kruté scény, aby dosáhly co nejpoutavějšího obrazu.
Sarfo utíkal přes území Turecka a byl zadržen na letišti Bremena. Nyní si odpykává tříletý trest odnětí svobody na základě obvinění z terorismu.
Jak uvádí The New York Times, Sarfova slova jsou potvrzována vyprávěním i ostatních zatčených novobranců IS. Pracovníci německé rozvědky, kteří vyslýchali Sarfa, došli k závěru, že je možné mu věřit.