842 zaměstnanců institucí EU napsalo dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, v němž vyjadřují rozhořčení nad jejím postojem ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. (Foto: Flickr)
V dopise, s nímž se seznámil deník The Irish Times, obviňují komisi, že dává „volnou ruku urychlení a legitimizaci válečného zločinu v pásmu Gazy“.
Začíná odsouzením útoku Hamásu na Izrael a poté pokračuje: „Stejně tak důrazně odsuzujeme nepřiměřenou reakci izraelské vlády proti 2,3 milionu palestinských civilistů uvězněných v pásmu Gazy“.
„Stěží rozpoznáváme hodnoty EU ve zdánlivé lhostejnosti, kterou naše instituce v posledních dnech projevily vůči pokračujícímu masakru civilistů v pásmu Gazy,“ pokračuje zpráva.
Dopis varuje, že EU „ztrácí veškerou důvěryhodnost a pozici spravedlivého, nestranného a humanistického zprostředkovatele“ a poškozuje své mezinárodní vztahy a také ohrožuje bezpečnost zaměstnanců EU.
„Jsme zarmouceni patentovaným projevem dvojího metru, který považuje blokádu (vody a pohonných hmot) prováděnou Ruskem vůči ukrajinskému lidu za teroristický čin, zatímco totožný čin Izraele vůči lidu Gazy je zcela ignorován,“ uvádí se v dopise.
Signatáři dopisu pocházejí z řady zemí EU včetně Irska.
„Nemůžeme zůstat mlčenlivými pozorovateli, když instituce, kterou jako předseda zastupujete, nejenže nebyla schopna zastavit palestinskou tragédii odehrávající se po desetiletí zcela beztrestně, ale svými nedávnými nešťastnými kroky či postoji jako by dávala volnou ruku urychlení a legitimizaci válečného zločinu v pásmu Gazy,“ píší.
Následuje tvrdá kritika předsedkyně von der Leyenové v Evropském parlamentu a mezi národními diplomaty EU za to, že při své cestě do Izraele vyjádřila bezvýhradnou podporu izraelské reakci na útok Hamásu, přičemž se rozhodla nevyjádřit výzvu k dodržování mezinárodního práva, jak to učinily členské státy.
Dopis byl interně rozeslán mezi pracovníky Evropské komise a dalších institucí a jeho příznivci byli vyzváni k podpisu na internetové stránce, která před uzavřením výzvy dosáhla 842 podpisů.
Vzkazy zanechané zaměstnanci EU odrážejí hluboký hněv a rozčarování, a to i mezi dlouholetými diplomatickými pracovníky EU a odborníky na zahraniční věci.
„Jako diplomat EU se cítím rozpačitě z postoje, který instituce zaujala v oblasti vnější komunikace od začátku krize,“ napsal jeden z nich.
„Pozorujeme, jak se před našima očima odehrává smrt diplomacie, a nevidíme žádné vyjádření nebo kroky zakořeněné v hodnotách, na nichž byla EU vybudována.“
Jiný komentoval, že EU „zničila veškerou dobrou práci, kterou v posledních desetiletích vykonala s palestinskými úřady a lidem“.
„Jako Evropan nechci, aby byly mým jménem podporovány jakékoli válečné zločiny,“ napsal další signatář. „Překvapilo mě, že předsedkyně von der Leyenová vyhlásila podporu Komise izraelské vládě bez ohledu na to, jak se rozhodla reagovat na útoky Hamásu, přestože k tomu nemá mandát členských států.“
Jiní zpochybňovali moudrost vyjádření silné podpory současné izraelské vládě, v níž zasedají krajně pravicoví prosetlerští politici pod vedením premiéra Binyamina Netanjahua, který je v Izraeli rozdělující postavou a jehož popularita po útoku Hamásu ještě více poklesla.
„Je jistě nezbytné, aby EU využila svého vlivu globálního aktéra a vyvinula tlak na Izrael, aby učinil první kroky k mírovému urovnání tohoto dlouho trvajícího konfliktu tím, že ukončí neustálé hrubé porušování základních lidských práv a mezinárodního práva na okupovaných palestinských územích,“ napsal jeden ze signatářů.
Mluvčí Evropské komise uvedla, že o dopise ví a že „Komise je vždy připravena jednat se zaměstnanci a občany, vyslechnout si jejich názory a vysvětlit svůj postoj“.
Mluvčí také uvedla, že kromě odsouzení Hamásu Dr. von der Leyenová po své cestě do Izraele také řekla, že je důležité starat se o humanitární potřeby Palestinců a že Izrael má právo se bránit podle mezinárodního práva.
Zdroj: middleeastmonitor.com