Západní média se bojí o americké jaderné zbraně v Turecku a vyzývají Washington, aby je odtud odvezl. „Turecko již více není bezpečné místo pro americké jaderné bomby," píše ve Foreing Policy Jeffrey Lewis, ředitel Východoasijského programu o nešíření jaderných zbraní v Centru Jamese Martina pro nešíření jaderných zbraní v Institutu mezinárodních výzkumů v Montrealu.
Připomíná jeden z nejvýznačnějších obrazů, který nyní bude přinášet jasné asociace s pokusem o převrat v Turecku — mnoho videí nad Ankarou a Istanbulem nízko letících stíhaček F-16, které byly v rukou rebelů.
Očividně potřebovaly dotankovat palivo, to se provádělo s pomocí létajícího tankeru z vojenské základny Incirlik. Právě na této základně se nacházejí jaderné zbraně USA.
Podle slov Lewise to během pokusu o převrat vyzývalo jisté znepokojení. „Je to dobrý nápad — rozmísťovat americké jaderné zbraně na letecké základně, kde velí někdo z lidí, kdo pravděpodobně pomáhal bombardovat parlament své vlastní země?" — píše.
Lewis říká, že NATO nedávno utratilo 160 milionů dolarů na vylepšení bezpečnostního systému v místech, kde se schraňují jaderné zbraně — konkrétně na nový bezpečnostní perimetr na základně Incirlik.
Ovšem pokud nepřátelské síly budou kontrolovat situaci v zemi, kde se nachází americké jaderné zbraně, bude situace i tak riskantní. „Letecká základna není pevnost, nemá větší možnost vydržet obklíčení nepřátelské vlády než velvyslanectví," vysvětluje.
Vypadá to tak, že všechna bezpečnostní opatření, která byla podniknuta na Incirliku pro ochranu jaderných zbraní USA, jsou založena pouze na představě o tom, že situace v zemi bude stabilní a její vláda vůči USA loajální.
Přitom ale se bezpečnostní situace v Turecku během poslední doby pouze zhoršuje, říká Lewis, připomíná incident v dubnu tohoto roku, kdy musely být rodiny vojáků ze základny evakuování kvůli teroristické hrozbě.
Autorka The National Interest Bonnie Kristianová také zmínila to, že na pozadí pokusu o vojenský převrat v Turecku si málokdo všiml krátké ztráty kontroly USA nad Incirlikem.
Je pravda, že tyto bomby jsou skladovány ve chráněných částech, a k tomu, aby mohly být použity, je nutné znát bezpečnostní kódy. Kristianová však říká, že obejít tato opatření není při správných návycích větší problém.
Turecko po pokusu o převrat „Do ještě větších rozpaků přivádí porozumění tomu, jak malou obrannou hodnotu přináší USA rozmístění těchto bomb po celé Evropě," říká.
Kristianová se odkazuje na jeden z nejpopulárnějších materiálů o tomto tématu, který byl publikovaný žurnalistou Ericem Schlosserem v magazínu The New Yorker. Ten říká, že v Incirliku skladují USA asi 50 bomb B61, což je 25 procent celé zásoby NATO.
„Za několik hodin, pokud máte nezbytné instrumenty a návyky, je možné otevřít jedno z oddělení, v němž jsou skladovány jaderné zbraně NATO, přemístit je a překonat blokovací ústrojí vevnitř. Za několik sekund je možné umístit explozivní zařízení v oddělení pro skladování zbraní, zničit ho a vypustit smrtelný radioaktivní mrak," popisuje proces Schlosser.
Zdroj: sputniknews.com