Evropský soudní dvůr vydal výnos prohlašující za ilegální, když podnik vyhodí ženu, protože v práci nosí hidžáb, a tvrdí, že zákazníci a zaměstnavatelé by si na to měli zvyknout. Tento případ soudu přednesla Asma Abougnaoui, kterou v roce 2009 najala francouzská IT konzultační firma Micopole SA jako projektovou inženýrku. Rolí paní Bougnaoui bylo docházet ke klientům jednat s nimi a radit jim. Když s ní ale klienti společnosti odmítali kvůli islámskému zahalení hlavy čili hidžábu spolupracovat, tak to začala společnost cítit tak, že nemá jinou možnost než ukončit její zaměstnání.
Nález soudu je takový, že ukončení smlouvy paní Bougnaoui je diskriminací na základě náboženství, a tudíž ilegální, referuje Zeit.
Rozhodnutí Eleanory Sharpson, generální advokátky Evropského soudního dvora, by mohlo mít dopad i na budoucí nároky ohledně diskriminace muslimských žen a podnítit více žen, aby se odvolávaly proti zákazům zahalovat hlavu.
Závoj na hlavě podle soudu přímo nenarušoval schopnost paní Bougnaoui vykonávat své přidělené povinnosti. Paní Sharpston to komentovala tak, že Evropská unie společnostem dovoluje požadovat konkrétní oblečení pouze, když k tomu existují „autentické a povolání determinující požadavky.“
Podle paní Sharpston by paní Bougnaoui mohla odejít s jiným verdiktem jedině, kdyby nosila úplné zakrytí tváře, které zakrývá vše kromě očí ženy. „Západní společnost považuje vizuální čili oční kontakt za zvláště důležitý při jakémkoliv vztahu zahrnujícím komunikaci tváří v tvář,“ řekla.
Tato generální advokátka svůj rozsudek zakončila tvrzením, že podniky by si měly více hledět svých zaměstnanců, než aby si hleděly svých hospodářských výsledků: „Nemůže se ztratit jedno pracovní místo jen proto, aby se zaměstnavateli pomohlo s jeho ziskovostí.“
Tento rozsudek není v současnosti ještě závazný a další a konečné rozhodnutí v tomto případě padne ještě někdy během letošního roku. Pokud výnos podrží všechny členské státy EU, pak bude jeho dodržování závazné, což by mohlo vyvolat napětí v zemích jako Francie, která má dlouho zavedené pravidlo sekularismu ve společnosti a má zákaz úplného zakrytí tváře od roku 2010.
Další případ spojený s islámským oblečením nedávno vyšel na světlo v Rakousku, kde jedno malé město zakázalo zákonem šaría schválení islámské plavky známé jako burkiny. Přestože rozhodnutí v případě paní Bougnaoui se vztahuje k zaměstnavatelům, mohlo by to inspirovat i ostatní, aby tlačili na povolení nosit islámské svršky i v jiných oblastech veřejného života.
Výnos tohoto soudu také jde přímo proti odporu čím dál více a více Evropanů v Německu, Francii a jinde, kteří si přejí vidět ve veřejném životě méně islámu – k čemuž patří nejen závoje a šátky na hlavách, ale i minarety a svolávání k modlitbám. Německá Alternativa pro Německo (AfD) zaměřená proti migraci i jiné strany po celé Evropě apelují na omezení toho, na co pohlíží jako na islamizaci veřejného života ve svých zemích.
Zdroj: breitbart.com