Před zasedáním Rady Rusko-NATO zahájili ruští inspektoři prověrku vojenských aktivit v jednom z českých okresů o ploše 18. tisíc kilometrů čtverečných. Kontrola se koná v rámci Vídeňského dokumentu o opatřeních posílení důvěry, který je součástí Celoevropské bezpečnostní struktury. O vzájemných vztazích Ruska a NATO po varšavském summitu Aliance a o tom, co se dá očekávat od zasedání Rady Rusko-NATO, hovořil v interview pro Sputnik přední vojenský expert PIR-centra generál Jevgenij Bužinskij:
Vídeňský dokument platí, nikdo ho nezrušil. Prověrka se koná kvůli podezření, že se na tomto území konají jistá neohlášená vojenská cvičení. Rusko provádí tuto inspekci, jež je v podstatě běžnou záležitostí, v souladu s Vídeňským dokumentem. Češi mohou ostatně také nečekaně prověřit ruské území. Jenže rozhodnutí o tom má být schváleno v Bruselu v rámci Fóra o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.
Podle dohod v rámci OBSE mají být cvičení jisté úrovně předem ohlášena. Stává se ale, že se cvičení koná, ale příslušné prohlášení chybí. A pojme-li jiný stát podobné podezření, vyšle své ověřovatele. Neznám podrobnosti, proč rozhodlo naše ministerstvo obrany vykonat prověrku v Čechách. Ale zřejmě mělo své důvody. Je známo, že Rusové navštíví polygony, setkají se s velením vojenských útvarů a některých jednotek.
Ruští inspektoři přišli do Česka za doprovodu panických prohlášení v místních médiích. Právě dnes napsal český vojenský analytik Keller, že „stojíme na prahu jaderné války s Ruskem." Horké hlavy ochladil ministr zahraničí ČR Zaorálek: „Vztahy s Ruskem se nemění, NATO nehledá nepřítele…"
Je těžké komentovat nesmysly mně neznámého českého analytika o prahu jaderné války. Jak o tom řekl náš ministr zahraničí Sergej Lavrov: „Nemám lékařské vzdělání. Je to otázka pro zdravotníka." Co se týče prohlášení o tom, že NATO nehledá nepřítele… Je těžké učinit podobný závěr z Memoranda Varšavského summitu, v kterém je vše pomíchané: zastrašování, zdržování Ruska, snaha o dialog. Vždyť čím víc zastrašování, tím míň je šancí na dialog. Ano, NATO nehledá nepřítele, ale stupňuje svůj potenciál na hranicích s Ruskem, tedy, chová se vůči nám jako vůči nepříteli.
Termín „zastrašování" vznikl v ruských masmédiích, NATO mluvilo pouze o „zadržování."
Merkelová ale mluvila o zastrašování, o «intimidation». Ba i v závěrečném dokumentu varšavského summitu se používá výraz «containment», tedy „politika zadržování." Jenže jsou to blízké termíny.
Možná, že se tyto rozdíly vysvětlí na zasedání Rady Rusko-NATO, jež se sejde 13. července?
Abych pravdu řekl, očekávám opakování předcházející schůzky na stejné úrovni, tedy, znovu uslyšíme obvinění z nesplnění Minských dohod, z „agrese", z „anexe" Krymu apod. Avšak proč by se nemohla vysvětlit rozhodnutí přijatá ve Varšavě? Poslouchat jeden druhého je užitečné za jakýchkoli okolností.
Zdroj: sputniknews.com