Geologové ve Spojených státech předpokládají, že v příštích dnech otřese Amerikou zemětřesení o síle 9,3 stupňů Richterovy škály. Amerika bude v nejbližších dnech čelit zemětřesení o síle 9,3 na pevnině během deseti otřesů. Taková síla podzemních otřesů může způsobit ničivou tsunami na západním pobřeží Spojených států, domnívají se odborníci, uvedl britský deník Express.
V Kalifornii, podél San Andreaského zlomu v posledních deseti dnech došlo k otřesům mírné síly – v průměru jeden denně. K poslednímu došlo tři míle od údolí Yucca, uvedla americká geologická instituce US Geological Survey. Jednalo se o poměrně slabé otřesy o síle 3,6 stupně a výzkumníci je zaznamenali v hloubce 1,2 km.
Tyto malé otřesy (celkem asi dvě stě), byly cítit od Santa Barbary až po hranici s Mexikem. Všechny podzemní otřesy se odehrály ve stejné oblasti, takže vědci očekávají, že dojde k drtivému pokračování v otřesech s více než devíti stupni.
Jako píše Express, záchranné služby se připravují na boj s nejsilnějším zemětřesením v zóně Cascadia (oblast Země, kde se tektonické desky posouvají pod sebe). Očekává se, že z této katastrofické zóny se živelná pohroma bude pohybovat na sever podél západního pobřeží Ameriky.
Američtí vědci již v únoru tohoto roku znekldněně zvýšili pravděpodobnost katastrofy v San Andreaském zlomu o sto procent: Geologové: San Andreas povede k Armagedonu USA
Nedávné nejsilnější zemětřesení v Borrego Springs, San Diegu se odehrálo minulý pátek. Jeho velikost byla 5,2 stupně a záchranné operace trvaly čtyři dny.
Časté otřesy v rozmezí od tří stupňů Richterovy stupnice zvýšily obavy z blízké budoucnosti amerického kontinentu. Podle vědců, píše Express, kalifornský zlom a oblast Cascadie již dloho ohrožují Ameriku velkou katastrofou.
Vědci z US Geological Survey zveřejnili výsledky své analýzy, postavené na počítačovém modelování. Závěry vědců ukazují, že zlom San Andreas v Kalifornii je schopen vyprodukovat otřes o síle 8,3 stupně. Výsledky výzkumu Američany velmi nervóznil: v roce 1906 bylo San Francisco téměř srovnáno se zemí zemětřesením o síle „jen“ 7,9 stupňů.
Počítačový model vědců umožnil identifikovat oblasti kaskád, které způsobují největší znepokojení. Hlavní riziková oblast se rozkládá na 60 mil podél pobřeží Tichého oceánu ze severní Kalifornie k ostrovu Vancouver.
Portland, Seattle a Vancouver jsou v dosahu mocné tsunami, která by mohla zničit infrastrukturu a vzít životy milionům lidí. Podle Expressu má US Geological Survey všechny důvody očekávat zemětřesení o síle 9,3, což bude mít za následek drtivou vlnu.
Aby vysvětlili rozsah očekávaných katastrof, vědci uvádějí jako příklad zemětřesení, které postihlo Japonsko v roce 2011. Zabilo tisíce lidí, velký počet měst a budov byly zničeny a zaplaveny, došlo k 11 jaderným selháním (největší nehoda postihla elektrárnu Fukušima).
Zdroj: pz.cz, express.co.uk