Jestli je v závěru Financial Times něco, co stojí za povšimnutí, tak sdělení, že establishment pro-Evropskou unii (EU) si konečně už uvědomuje, že to oni dělají nejvíce na podporu Brexitu a riskují, že v referendu prohrají. Dnes tyto noviny mezinárodního byznysu publikovaly dlouhý článek přiznávající, že britskou rebelii proti EU živí nedůvěra k elitě, která narůstá už desetiletí.


Pisatel tohoto článku sledoval jednu proslulou kampanistku za Odchod v prosperujícím městě Berkshire v Braknellu, která „ani trochu nepřipomíná revolucionáře.“ Podle něj právě ona reprezentuje „miliony voličů po celé zemi,“ pro které je referendum „provalením toho, jak málo důvěry mají britští politikové a strany, byznys lobby a odbory, mozkové trusty a investiční banky.“

S tím jak tábor Zůstat začíná vybalovat průzkumy veřejného mínění, začíná být zjevné, že se úcta k autoritám, včetně těch mezinárodních hlasů, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a president Obama, propadla. Jak řekl Financial Times další aktivista z Bracknellu, to referendum je „prostě hlas proti establishmentu.“

Ještě dodal: „Je to o těch nestydatých lžích. Když se na nás ty lži nepřestávají valit, tak lidé už říkají: Jak bych takovým lidem mohli ještě věřit?“

Autor uvádí, že tento sentiment nejenže se neomezuje na Británii (když uvádí Donalda Trumpa v US a populisty jak na levici, tak na pravici po celé Evropě), ale ani to není nový jev. Nicméně ty průzkumy v referendu ukazují, že ta důvěra, „která už desetiletí erodovala,“ se teď už propadla „do alarmujících hlubin“.

Profesor Will Jennings, šéf katedry Politiky a mezinárodních vztahů na universitě v Southampton říká, že materiály, jako diáře a dopisy shromažďované britským Archivem masového sledování ukazují, že lidé popisují „svou ‚nenávist‘ k politikům, kteří je dohání k ‚zuřivosti‘, ‚vzteku‘, ‚pobouření‘, ‚znechucení‘ a ‚nevolnosti‘.“