Jestli je v závěru Financial Times něco, co stojí za povšimnutí, tak sdělení, že establishment pro-Evropskou unii (EU) si konečně už uvědomuje, že to oni dělají nejvíce na podporu Brexitu a riskují, že v referendu prohrají. Dnes tyto noviny mezinárodního byznysu publikovaly dlouhý článek přiznávající, že britskou rebelii proti EU živí nedůvěra k elitě, která narůstá už desetiletí.
Pisatel tohoto článku sledoval jednu proslulou kampanistku za Odchod v prosperujícím městě Berkshire v Braknellu, která „ani trochu nepřipomíná revolucionáře.“ Podle něj právě ona reprezentuje „miliony voličů po celé zemi,“ pro které je referendum „provalením toho, jak málo důvěry mají britští politikové a strany, byznys lobby a odbory, mozkové trusty a investiční banky.“
S tím jak tábor Zůstat začíná vybalovat průzkumy veřejného mínění, začíná být zjevné, že se úcta k autoritám, včetně těch mezinárodních hlasů, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a president Obama, propadla. Jak řekl Financial Times další aktivista z Bracknellu, to referendum je „prostě hlas proti establishmentu.“
Ještě dodal: „Je to o těch nestydatých lžích. Když se na nás ty lži nepřestávají valit, tak lidé už říkají: Jak bych takovým lidem mohli ještě věřit?“
Autor uvádí, že tento sentiment nejenže se neomezuje na Británii (když uvádí Donalda Trumpa v US a populisty jak na levici, tak na pravici po celé Evropě), ale ani to není nový jev. Nicméně ty průzkumy v referendu ukazují, že ta důvěra, „která už desetiletí erodovala,“ se teď už propadla „do alarmujících hlubin“.
Profesor Will Jennings, šéf katedry Politiky a mezinárodních vztahů na universitě v Southampton říká, že materiály, jako diáře a dopisy shromažďované britským Archivem masového sledování ukazují, že lidé popisují „svou ‚nenávist‘ k politikům, kteří je dohání k ‚zuřivosti‘, ‚vzteku‘, ‚pobouření‘, ‚znechucení‘ a ‚nevolnosti‘.“
Další slova, která profesor Jennigs uvádí, jsou arogantní, neurvalí, zkorumpovaní, příšerní, křiváčtí, odporní, prolhaní, parazitičtí, pompézní, nestydatí, špinavci, slizáci, bezpáteřní, zrádcovští, slabošští a počůraní.
Ty noviny uvádí, že navíc kromě obvyklých důvodů, jako jsou dobře zadokumentovaná zneužívání parlamentních náhrad, je podlomení důvěry způsobeno „rozvíráním propasti mezi prosperujícím multikulturním Londýnem (o kterém se předpokládá, že podpoří členství v EU) a euroskeptičtějším zbytkem Anglie.“
Jeden z hlasů za Setrvání Charles Grant z Centra evropské reformy přiznal: „Většina establishmentu nemá ani ponětí, jak pracující třída mimo Londýn myslí.“
Dodal ještě: „K naší parlamentní třídě se přistupuje s opovržením, takže když establishment říká, ‚hlasujte za tohle, my víme, že je to pro vás dobré,‘ má to jen malý účinek. Ale to samé platí i pro město Londýn. Průmysl finančních služeb je dost nepopulární.“
Pro kampanisty za Brexit vytváří vítaný vedlejší účinek, čím více kampaň za Setrvání závisí na příspěvcích „expertů“, tím více ji to poškozuje.
S tím, že tento týden se čekají vstupy na posledních chvíli od MMF a snad i od Evropské komise, tak vyhlídky pro kampaň za Setrvání nevypadají moc dobře.
Zdroj: breitbart.com