Írán klidně reagoval na obvinění z napojení na teroristický útok v Bulharsku proti turistům z Izraele a nechal otevřenými dveře na jednáních o svém jaderném programu. V úterý se konají v Istanbulu konsultace mezi náměstkyní vysokého komisaře EU pro zahraničí a bezpečnost Helgou Schmidtovou a náměstkem tajemníka Nejvyšší rady bezpečnosti Íránu Alím Bagirim. Dnes pokračují strany v Istanbulu v hledání způsobů překonání rozporů v urovnání íránského jaderného problému. Každá ze stran dala na stůl vlastní návrh překonání jaderné krize. Nyní je mají spojit tak, aby nebylo poškozeno právo Íránu na mírové použití atomu, a zároveň, aby u světového společenství nezůstal ani stín podezření, že Írán chce vyrobit jadernou zbraň.
Tato jednání byla přerušena před více než rokem. Podařilo se je obnovit v dubnu. Již se konala tři kola: v Istanbulu, Bagdádu a Moskvě.
Přelomovou byla v mnohém moskevská schůzka: podařilo se vyhnout válečnému scénáři, avšak objevila se nová překážka. Jako odpověď na tvrdé embargo EU, jež bylo zavedeno 1.července pod velkým nátlakem USA, pohrozil Teherán uzavřením Hormuzské úžiny, kterou je dopravováno na 40% světové ropy. Před dnešní schůzkou ale prohlásil zástupce Sboru strážců islámské revoluce Aliréza Tangsirí, že Írán neuzavře průliv, dokud ho bude používat na dopravu vlastní ropy.
Je to sice krok zpět, ale záměr Teheránu využít Hormuzský průliv jako páku pro nátlak na jednáních o jaderném problému je neměnný. Pověděl to expert Rady pro zahraniční a obrannou politiku Vladimir Averčev:
Írán vždy držel v rukou tuto hrozbu blokování Hormuzské úžiny. USA zase již dávno tvrdě a absolutně nedvojsmyslně prohlásily, že to nikdy nepřipustí a půjdou až do konce.
Expert se domnívá, že do prezidentských voleb v USA neodhodlá se Barack Obama nasadit sílu proti Íránu kvůli Hormuzskému průlivu v plném rozsahu. Mezitím šéfredaktor časopisu Geopolitika Leonid Savin přece jen připouští možnost lokálního konfliktu mezi Íránem a USA:
Zahájení Íránem zaminování průlivu způsobí vážnou eskalaci situace. USA mohou nasadit vojáky, ale nebude to válečná agrese, nýbrž prostě operace.
V Istanbulu mají dnes zástupci Íránu a šestky vyjednavačů potvrdit svůj souhlas s rozvrhem příštích kontaktů, jenž byl dříve projednán v Moskvě. A „zasáhne“ li přece jen Hormuzský průliv do jednání, dostane se pravděpodobnost válečného scénáře překonání íránského jaderného problému zase do popředí.
Zdroj: czech.ruvr.ru
]]>