Dnes Evropská komise oznámila partnerství s Facebookem, Twitterem, YouTube a Microsoftem na rozdrcení toho, co řadí k „ilegální nenávistné mluvě“ spolu s „kriminalizací“ pachatelů a s „prosazováním nezávislé kontra-legendy“, kterou Evropská unie upřednostňuje. Tiskové prohlášení Komise z dnešního rána tvrdí, že tato nová iniciativa byla zřízena, aby „reagovala na výzvu, jak zajistit, aby on-line platformy neposkytovaly příležitosti k nakažlivému šíření ilegální on-line nenávistné mluvy“.
Tento krok už byl různými poslanci Evropského parlamentu a skupinami za digitální svobodu označen jako „orwellovský“, když už spustili další diskuse s Komisí a tuto novou politiku označují za „žalostnou“.
Tato nevolená výkonná složka Evropské unie (EU) dnes už vydala „Kázeňský řád“, do něhož „patří i série závazků k boji s on-line šířením ilegální nenávistné mluvy v Evropě“ vypracovaný spolu s Facebookem, Twitterem, YouTube a Microsoftem (‚IT společnostmi‘), které to „podepsaly“.
K závazkům patří „vzdělávání a zvyšování uvědomělosti u jejich uživatelů“ a budování „sítě informujících důvěrníků“, co budou označovat nežádoucí obsah. Facebook a Twitter budou poskytovat „svému personálu pravidelný výcvik o současném vývoji ve společnosti“ a budou úžeji spolupracovat s národními vládami a „jejich agenturami k vynucování zákona“ na odstraňování obsahu, který EU neupřednostňuje.
Nejvíce alarmující je však to, že tato platforma rovněž slíbila zapojení do aktivní propagace názorů a organizací, které EU upřednostňuje, a převýchovu údajně nenávistných uživatelů.
Facebook a další musí „uznat hodnotu nezávislé proti-argumentace proti nenávistné rétorice a proti předsudkům se zaměřením na pokračování v jejich práci s identifikováním a prosazováním nezávislých proti-legend, nových idejí a iniciativ a na podporu vzdělávacích programů, které povzbuzují ke kritickému myšlení.“
Europoslankyně Janice Atkinson řekla Breitbart London: „To je orwellovské. Kdokoliv, kdo četl 1984, vidí jeho zavádění do života.“
„Komise nejenže podléhá pokušení skoncovat se svobodou projevu v Parlamentu, ale teď už útočí i na sociální média. Už jsme na Facebooku spatřili ‚kuratelu‘ nad tzv. pravicovými příspěvky.“
„Když poslanci jako ti z centro-pravicových maďarských stran, z dánské Lidové strany, od Finů, Švédských demokratů, rakouské FPÖ řeknou ne na migrační kvóty, protože si nejsou schopni poradit s kulturními a náboženskými požadavky muslimů z celého Středního východu, kteří usilují o postavení uprchlíka, je to snad zločin? A jaký je za to trest? To je děsivá cesta k totalitě.“
Mluvčí UKIP k otázkám rezortu spravedlnosti a vnitra europoslankyně Diane James Breitbart London řekla: „Ta legislativa je tak vágní, že tu už na vlásku visí sekera, co dopadne nejen na nenávistnou mluvu, ale na svobodu slova jako takovou.“
„Různí lidé a kultury po celé Evropě mají různé způsoby komunikace. Např. v liberální tradici Británie je to daleko otevřenější a dost odlišné od diktátorských bývalých komunistických zemí na Východě.“
„EU byla lidem podsouvána jako Společný trh, ale stala se už politickou unií a teď už touží rozhodovat o našich občanských svobodách jako lidí a o jejich oklešťování. To je nepřijatelné pro svobodné lidi, kteří mají právo vědět, kam všechna ta legislativa vede.“
„Podle mého názoru, jestli mi EU ještě názor povoluje, tak si myslím, že takové věci by měly rozhodovat národní spíše parlamenty než nějací nevolení Eurokomisaři.“
Ten Kázeňský řád ale napadají i ty skupiny, které až dosud s Komisí úzce spolupracovaly. V projevu rozhodného odporu jedna organizace, která prosazuje soukromí, ochranu dat a neutralitu netu už teď vyhlašuje, že s ní přerušuje styky.
Europeana Digital Rights (EDRi) už dnes oznámila své rozhodnutí stáhnout se z budoucích diskusí s Komisí s konstatováním, že nemá žádnou důvěru v ten „zvrhle vymyšlený kázeňský řád.“
„Tváří v tvář tak žalostnému výsledku a bez jakékoliv možnosti k tomuto procesu jakkoliv smysluplně přispět nám Komise neponechala žádnou jinou volbu než se stáhnout z diskusí,“ řekla Estelle Massé, analytička politiky EU u Access Now.
„Je ironií, že Komise hrozí, že požene členské státy k soudu za pochybení při realizaci zákona EU o rasismu a xenofobii, přičemž tlačí na společnosti jako Google a Facebook, aby zametaly přečiny pod koberec,“ dodal Joe McNamee, výkonný ředitel European Digital Righsts.
Monika Bicker, šéfová globální politické správy u Facebooku řekla: „My dnešní oznámení vítáme, jakož i šanci s Komisí nadále spolupracovat a rozšířit boj technického průmyslu proti nenávistné mluvě.“
„Kriminalizace nenávistné mluvy závisí na robustním systému vynucování sankcí trestního práva proti jednotlivým pachatelům nenávistné mluvy,“ vyhlašuje Komise.
Trvá na tom, že „je kriticky důležité zajistit, aby se k boji s rasismem a xenofobií v členských státech využívalo plné vynucení odpovídajících národních zákonů.“ Dále to, že „ilegální nenávistná mluva on-line“ musí být „hbitě revidována on-line zprostředkovateli a platformami sociálních médií“ v „krátkém časovém rámci.“
Loni v září se dala německá kancléřka Angela Merkel slyšet při útoku na zakladatele Facebooku Marka Zuckerbega ohledně „nenávistné mluvy“ s tím, že pan Zuckerberg odpověděl: „Je třeba, abychom na tom nějakou práci udělali.“
Teď už EU popsala jak: „IT Společnosti podporují Evropskou komisi a Členské státy EU… Ty se spolu s dalšími platformami a společnostmi sociálních médií podílí na kolektivní odpovědnosti a jsou hrdé, že pomáhají a zařizují svobodu projevu po celém on-line světě.“
Komise argumentuje, že ta rozšiřující se cenzura nějak chrání a rozšiřuje svobodu slova, protože „nenávistná mluva má negativní dopady na ty, kdo promlouvají za svobodu, toleranci a ne-diskriminaci v našich otevřených společnostech a má zastrašující účinek na demokratický diskurz na on-line platformách.“
Eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a generovou rovnost Věra Jourová řekla, že tato nová opatření budou bránit islamistickému terorismu:
„Nedávné teroristické útoky nám připomněly naléhavou potřebu řešení ilegální nenávistné mluvy on-line. Sociální média jsou bohužel jedním z nástrojů, kterých teroristické skupiny využívají, aby radikalizovaly mladé lidi, a rasisté jich zneužívají k šíření násilí a nenávisti.“
Šéfová veřejné politiky pro Evropu Twitteru Keren White řekla: „Na Twitteru nemá nenávistné chování co dělat… Těšíme se na další konstruktivní dialog mezi Evropskou komisí, členskými státy, našimi partnery v občanské společnosti a našimi druhy v technologickém sektoru o tomto problému.“
Zdroj: breitbart.com