Maďarská vláda vyjádřila značné pobouření nad poznámkami nového maďarského kancléře Christiana Kerna, že Maďarsko je „autoritativní stát“. Ministr zahraničí Maďarska Peter Szijarto vyjádřil pobouření nad komentáři pronesenými novým rakouským kancléřem Christianem Kernem, který řekl, že Maďarsko je „autoritativním státem,“ když konkrétně použil slovo „Führerstat“ – což je výraz používaný nacisty k popisu státu podléhajícímu autoritářským principům vedení čili „Führerprinzip“.
Pan Kern tuto poznámku pronesl v úterý ve snaze apelovat na Maďarsko, aby změnilo svou politiku vůči migrantům, hlásí Die Press. Pan Szijarto v rozhovoru s maďarskými médii vrátil úder tvrzením, že přístup Vídně, co se týče migrantů a uprchlíků, je „bigotní a zrozený z frustrace.“
Tento maďarský ministr dodal, že vláda v Budapešti si nedělá iluze, že by změna kancléře nebo kohokoliv na ministerské pozici v Rakousku vedla k jiné politice v otázce migrantů.
Řekl, že jediným důvodem, proč předchozí kancléř Werner Faymann zavedl hraniční kontroly, byl tlak veřejného mínění, spíše než by to bylo politické přání takto postupovat. Nový vůdce Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ) vysílá to samé poselství jako jeho předchůdce pan Faymann, co se týče rétoriky proti východním sousedům Rakouska. Pan Faymann v minulosti opakovaně kritizoval imigrační politiku maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána a srovnával akce Maďarů s deportacemi, k nimž docházelo za Třetí říše.
Pan Kern rovněž vyjádřil svůj názor k o vlas rozdílnému výsledku rakouských presidentských voleb a k vítězství bývalého vůdce strany Zelených Alexandera Van der Bellena. Varoval, že jen proto, že kandidát strany Svobody Rakouska (FPÖ) získal polovinu rakouských hlasů, tak to přeci není ještě důvod, aby se ohledně migrantů přijímala autoritářská politika:
„Víra, že můžete vymazat problém s azylovým procesem buzením dojmu, že nějaké reformy transformují Rakousko na autoritářský Führerstaat je iluzí,“ komentoval pan Kern s dodatkem, že ani panu Orbánovi se nepovedlo „odpudit“ migranty od svého „autoritářského státu“ Maďarska.
To zvolený president pan Van der Bellen přijal k FPÖ jemnější stanovisko ohledně toho, že volba pro ni byla protestní:
„Mnozí lidé cítí hněv a strach o svou práci,“ říkal a tvrdil ještě: „Mnoho lidí má zjevně pocit, že jsou v této zemi přehlíženi a nenaslouchá se jim.“
Pan Van der Bellen byl kritizován kvůli své minulosti u strany Zelených, kdy jimi vytvořená plakátová kampaň tvrdila „kdokoliv miluje Rakousko, stojí za h**no.“ Také směle vyhlašoval, že neuzná vládu FPÖ, i kdyby v nadcházejících volbách v roce 2018 vyhrála.
Tento nový president, který má do úřadu nastoupit v červenci, je rovněž vyhlášeným roztleskávačem za Evropskou unii (EU) a za pokračující federalizaci Evropy.
Řekl, že FPÖ si svým proti-EU postojem „hraje s ohněm“ s tvrzením, že když je FPÖ proti EU, tak to přeci znamená, FPÖ není způsobilá vládnout Rakousku.
Zdejší český článek k někdejší kampani tohoto Zeleného presidenta proti rakouskému národnímu cítění a k názorům na Svobodné: ‚Kdokoliv miluje Rakousko, stojí za h**no,‘ nový rakouský president nenávidí svou vlastní zemi
Zdroj: breitbart.com