Poté, co loni v srpnu za jediný den vydělal přes 1 miliardu $ a po varování, že „trhy jsou nadhodnocené v 50% míře,“ ví Mark Spitznagel něco o managementu doprovodných rizik. … Tento věhlasný uplatňovatel rakouské ekonomické filosofie řekl FT:
„Trhy už nemají žádný vlastní záměr – ty prostě reflektují cokoliv, co od nich centrální plánovači chtějí,“ přičemž potvrzuje hledisko jeho partnera při managementu fondu Nassima Taleba, že „být chráněný před křehkostí finančního systému je spíše nezbytností, než jen možnou volbou.“
„Toto je největší monetární experiment v historii. Proč by tedy ten neměl vést k největšímu kolapsu? Moje strategie nevyžaduje, abych zjišťoval správnou pravděpodobnost tohoto scénáře. Logika mi diktuje, že je to nevyhnutelné.“
Ač jsou někteří peněžní manažeři kritičtí ke strategii, která „prodává strach,“ tak FT hlásí, že jsou tu jiní, kteří sdílí hlediska pana Spitznagela, že nadchází další odpočítávání.
Mezi těmi, kteří sdílí jeho světový názor, je i bývalý kandidát na presidenta USA senátor Rand Paul a jeho otec Ron Paul.
Starší Paul napsal úvod ke knize pana Spitznagela z roku 2013, Rozhraní ke kapitálu: „Mark mi byl jako jeden z vůdčích hlasů k ekonomické politice v této zemi klíčovým přítelem a spojence a jsem mu vděčný za jeho vždy připravené rady,“ řekl senátor Paul FT. Ale většina investorů se bude modlit, aby se mýlil.
Jeho společnost Universa začala v lednu 2007 a poté byla úspěšná během finanční krize, kdy údajně nabrala asi 100 procent. Tato firma teď schraňuje asi 6 miliard $ investorských peněz, podložených asi 200-300 miliony $ vlastního kapitálu (ta firma odmítla přesně říci, kolik kvůli problémům s regulací). Poplatky se vyplácí z nominální hodnoty pojištěné proti kalamitě místo z investovaného kapitálu.
Jedním z důvodů, aby byla Universa proslulá, je i jeho vztah s Nassimem Talebem. Toto je už druhý společný podnik pana Taleba s panem Sptiznagelem.
„Mark a já jsme společně studovali extrémní události a ochranu portfolií před nimi už od 90. let,“ řekl FT pan Taleb.
„Lidé už nakonec objevují, že být chráněni před křehkostí finančního systému, je spíše nezbytností, než volitelnou možností.“
Tento libertariánský manažer fondu vidí blízkou podobnost s tím, o co se pokouší dosáhnout na Idylických farmách – které vybudoval v roce 2010 s vítězstvím nad finanční krizí – a se svou investiční strategií a se svou hluboce zakořeněnou rakouskou ekonomickou filosofií.
„Všechno je to o udržitelném využívání zdrojů. Moderní zemědělství úplně rozbilo tradiční systém hospodaření. Stal se z něj stroj. Jsme manipulováni k útěku od své přirozené produktivity a robustnosti, zrovna tak, jako jsme to udělali s trhy,“ říká.
„Trh už nemá žádný vlastní záměr – ten už jen reflektuje cokoliv, co od něj centrální plánovači chtějí.“
Celý ten článek s ním si lze přečíst zde ve Financial Times.
Zdroj: zerohedge.com