Podle průzkumu veřejného mínění provedeného tento víkend jsou plné dvě třetiny Němců proti vládnímu rozhodnutí dovolit prokurátorům, aby vznesli obžalobu proti německému komikovi Janu Böhmermannovi, který zesměšňoval tureckého prezidenta Erdogana. Kritici varují, že důsledky toho pocítí jak Turecko, tak Evropa. …
V pátek oznámila kancléřka Angela Merkel své rozhodnutí umožnit průběh stíhání Jana Böhmermann (obrázek nahoře vpravo), když se prezident Erdogan (nahoře vlevo) domáhal, aby z trestního oznámení, které vznesl proti tomuto mladému komikovi za jeho recitaci satirické básně o tomto nedůtklivém tureckém vůdci, vzešlo obvinění. Turečtí prokurátoři už sami vznesli 1 845 trestních případů proti lidem obviněným z urážky jejich prezidenta, takže pro ně to není nic nového.
Báseň vysílaná 31. března německým veřejnoprávním vysílačem ZDF potenciálně porušuje paragraf 103 německého trestního zákona, kde je stanoveno: „Kdokoliv v Německu uráží cizí hlavu státu nebo akreditovaného diplomata bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou. Hanlivé (očerňující) urážky by mohly být trestány až pěti lety.“
Tento zákon německé vládě nedovoluje, aby rozhodovala, zda mají prokurátoři pravomoc stíhat určité případy, proto se kancléřka Merkelová ocitla v situaci, kdy stojí před takto politicky nabitým rozhodnutím. Když musí zvážit západoevropské obavy o svobodu slova a svobodu svědomí na jedné straně, a tím, že prezident Erdogan má ve skutečnosti moc zmařit Evropské unii dohodu s jeho zemí o omezení přílivu migrantů do Evropy na straně druhé, tak radši prokurátorům dovolila, aby vyšetřovali.
Průzkum ze včerejších novin Bil dam Sonntag zjistil, že 66 procent je proti rozhodnutí německé kancléřky, hlásí EurActiv. Jen 22 procent si ve skutečnosti myslí, že její rozhodnutí obvinit pana Böhmermanna, který je údajně pod policejní ochranou, bylo správné, a 12 procent na to nemá názor.
I londýnský starost a kampanista za Brexit Boris Johnson, sám člověk s tureckými předky, toto rozhodnutí strhal v The Telegraph. Tam napsal:
Nemá ani cenu říkat, že obvinění Böhmermanna je zjevný paskvil, nebo že to propadne u německého soudu. Myslete jenom na dopad v Turecku. Představte si, jak byste se cítili, kdybyste byli tureckým žurnalistou, vystrašeným z toho, co si může dovolit říct, a teď byste viděli Angelu Merkel – vůdkyni nejlidnatější a nejbohatší země EU, toho klubu západních národů, které sami sebe vyhlašují za zanícené liberály, jak zbaběle podlézá vrtochům autokrata.
Cítili byste se opuštěni, vyděšení, že už ani Německo není ochotné se za vás postavit; a měli byste pravdu…
Nikdo si nemyslí, že by Erdogan byl milovníkem koz nebo že by se z prezidentského apartmá v Ankaře ozývalo tlumené mečení. Ale ve svobodné a pluralitní společnosti není žádný důvod, proč by si z toho nemohl odvázaný satirik dělat žertíky. Proces integrace EU znamená celkovou erozi demokracie a vypadá to, že ochrana tohoto procesu znamená i erozi svobody slova. Celé je to skandální.
Zdroj: breitbart.com