O proslulém trestním stíhání „ruské mafie“ v Španělsku bylo třeba dávno natočit seriál. Pobřeží Costa del Sol a Costa Blanca neustupují krásou italskému, vily, paláce a golfová pole v okolí Marbelly a Alicante snad předčí sicilská. Také život „ruské mafie“ je zřejmě mnohem bohatší a zajímavější než jakýkoli seriálový scénář.
Námět pro reality show
V polovině devadesátých let přicházejí do Španělska „kriminální celebrity" a prostě bývalí nebo uprchlí trestanci z Ruska: jedni se skrývají před soudem, jiní před pronásledováním mafie.
Bohaté přesídlence (nejen z Ruska) pohostinně vítají. Kupují tu nemovitosti a byznys, pak zase prodávají přes vlastní firmy komerční nemovitosti, vily, apartmá, věnují se investování do stavebnictví, asimilují.
A to všechno se děje na velkolepém pozadí: jachty v přístavu Banus, vily v Marbelle a Alicante, přepychové paláce v Altea-Hills, osamělé hotely na Baleárských ostrovech. Spolu s tím samozřejmě také povinná v těchto případech narkotická doupata, prostitutky ze zemí našeho bližního zahraničí, ilegální kasina, ilegální dělníci na stavbách a farmách (většinou z Ukrajiny), chůvy, uklizečky, majitelé realitních kanceláří — zase z postsovětského prostoru.
Po každé další transakci jsou „špinavé peníze" stále čistší, samotné společnosti jsou několikrát prodávány přes nastrčené firmy.
Podobné transakce s nemovitostmi se konaly v Alicante, Barceloně, Malaze, na Mallorce, kdežto „vyprané" peníze byly přepraveny do daňových rájů, do Panamy a Lichtensteinu.
Španělské právní orgány přitom podezírají místní „ruskou mafii" ze styků s vysokými úředníky a strážci pořádku RF.
Účinkující a trestně stíhání
Trestních stíhání proti „ruské mafii" bylo v Španělsku zahájeno několik.
Existuje, například, případ Alexandra Romanova: ještě na začátku nynějšího století, v letech 2000-2005, byl generálním ředitelem továrny Kristall. V Rusku byl zatčen za podvodnictví (podle verze vyšetřovatelů způsobil škodu v částce víc než 230 milionů rublů). Pak byl odsouzen k třem a půl rokům vězení, předčasně podmínečně propuštěn, po čemž vycestoval do Španělska, koupil si tu hotel a další nemovitosti. Koncem roku 2013 byl zatčen na Mallorce.
Máme také další příběh tak zvané „rusko-gruzínské mafie." Soud s jejími členy (asi 20 lidí, občané Ruska a Gruzie) byl zahájen v polovině března v Madridu. Byla proti nim vznesena obžaloba z vražd, praní peněz, uchovávání zbraní, zhotovení falešných kreditních karet, podvodů a padělání. Skupina působila v Španělsku, Itálii, Německu, Švýcarsku a Francii.
A nakonec, případ, který nadělal nejvíc hluku: zahájení mezinárodního pátrání po 15 lidech podezřelých z napojení na kriminální skupinu v čele s Gennadijem Petrovem (Tambovská kriminální skupina). Zatykače na Petrova, jeho manželku Jelenu a rovněž člena Malyševské kriminální skupiny Leonida Christoforova byly vydány již v červenci 2012.
Mezi ruskými občany, po kterých vyhlásilo Španělsko mezinárodní pátrání, je třeba zvlášť vyzdvihnout, kromě pohlavara kriminálníků Gennadije Petrova (který pořád prchá z Ruska do Španělska a naopak), také poslance Vladislava Reznika a náměstka ředitele Federální služby RF pro kontrolu nad obratem narkotik Nikolaje Aulova.
Nejasný epilog příběhu
Podíváme-li se na to vše hlouběji (což právě dělají španělští prokurátoři), pak se u každé postavy dalšího mafiánského skandálu najdou příbuzní, vlivní přátelé a partneři, kteří jsou tak či jinak napojeni na ruské kriminální živly, na velké trestné činy v Rusku a za jeho hranicemi.
Jak nakonec dopadne případ „ruské mafie," není zatím jasné: figuranti si k španělskému soudu nepospíchají.
Zdroj: sputniknews.com