Nízké ceny ropy teď udělají v rozpočtech států ze Zálivu obrovitou díru, předpovídá MMF. Tento vývoj může ohrozit i globální finanční systém. Mezinárodní měnový fond (MMF) musel ve své zprávě o tomto regionu významně snížit předpověď růstu pro státy ze Zálivu. Hlavním důvodem pro to jsou nízké ceny ropy, které mohou ve střednědobém výhledu přinést propad vysokých prodejů a rozpočtové deficity. Kalkulace tohoto fondu se zakládají na průměrné ceně ropy kolem 50 dolarů za barel (159 litrů) na konci současného desetiletí.
Dramatické zhoršení
- Propad cen ropy vedl k prudkému zhoršení fiskální rovnováhy vývozců ropy, zvláště v zemích Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) a v Alžírsku.
- (Procenta HDP)
- Modrá GCC a AlžírskoOkrová další ropní vývozci ze Středního východu a severní Afriky (MENAP)
- Poznámka: Libye je z ostatních ropných exportérů MENAP vyloučena
Jen za loňský rok se propadly výnosy z ropy v ropu produkujících zemích Středního východu o odhadovaných 390 miliard dolarů. Pro letošní rok fond předpokládá další pokles o dalších 140 miliard dolarů. Tudíž během pouhých dvou let budou muset postižené země – Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, UAE, Omán, Jemen, Alžírsko, Libye, Irák a Írán – přijmout exportní ztrátu půl bilionu dolarů.
Podle MMF utrpí propadem cen ropy zvláště ekonomiky monarchií ze Zálivu, které jsou členy Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC). Ač Střední východ a Severní Afrika zaznamenávají letos celkový růst 3 procenta, tak MMF předpovídá pro dotyčné státy ze Zálivu v letošním roce růst o 1,8 procenta. Loni však země GCC rostly o 3,3 procenta.
Zhoršení cen ropy by mohlo mít devastující dopad i na veřejné finance – ač některé vlády už diskutovaly o zavedení odpovídajících protiopatření nebo je ve skutečnosti i zavedly, jako je zavedení HDP, uvedl MMF. „Mnohé země vyvíjí značné úsilí o stabilizaci svých rozpočtů. Soustřeďují se hlavně na omezení výdajů, ale také na reformu cen energií. Pro Alžírsko a GCC se pořád ještě ale pro rok 2016 předpokládá průměrný deficit rozpočtu 12,75 procenta, který by měl ve střednědobém výhledu zůstat na 7 procentech.“ V období mezi lety 2016 a 2020 očekává MMF v těchto zemích rozpočtový deficit celkem 900 miliard euro.
Tyto rozpočtové deficity už přinutily některé ropu produkující země, aby opustily dlouho trvající privilegia. Saúdská Arábie se poprvé od 90. let uchýlila k vytahování financí z úspor na mezinárodních kapitálových trzích. Tento největší světový producent ropy dokonce začíná se strategií diverzifikace ekonomiky pro budoucí éru bez ropy. Z hlediska MMF je to správný postup: „Je nezbytné, aby všechny země zintenzivnily své úsilí o realizaci reforem směrem k vylepšení ekonomického výhledu, ke tvorbě pracovních míst a k zajištění integrovaného růstu, než bude příliš pozdě,“ uvedl ředitel pro Střední východ a Střední Asii Masood Ahmed.
Zdroj: southfront.org