Vypadá to, že Rusko je blízko k provedení dalšího velkého kroku k de-dolarizaci a k zabití petro-dolaru, jelikož „sen“ Vladimira Putina o rublovém oceňování jejich doma vyprodukované ropy stojí před realizací. SPIMEX (Mezinárodní obchodní burza v St. Petěrsburgu) aktivně láká mezinárodní obchodníky s ropou, aby se přidali vynořujícímu se trhu s futures, o kterém Bloomberg hlásí, že je určený k „vytvoření systému, v němž se bude ruská ropa oceňovat a obchodovat spravedlivým a přímým způsobem.“
Rusko, Čína a další vynořující se ekonomiky krok za krokem přijímají opatření k omezení své závislosti na US dolarech a SputnikNews to rozvádí, že F. William Engdahl – s odkazem na ruskou iniciativu za benchmark ropy – varuje, že tento krok by zasadil dominanci „petrodolaru“ strašlivou ránu.
Rusko přistoupilo k významným krokům, které podryjí současný monopol Wall Streetu na oceňování ropy: ruská vlastní ropa bude mít benchmark kontraktů na futures s cenami ropy v rublech a už ne v US dolarech, uvedl americko-německý výzkumník, historik a strategický rizikový konzultant F. William Engdahl.
„Tento krok je součástí dlouhodobé strategie na odpojení ruské ekonomiky a zvláště velice významných exportů ropy od US dolaru, což je dnes Achilovou patou ruské ekonomiky… Je to součást de-dolarizačních postupů Ruska, Číny a rostoucího počtu dalších zemí, které s nimi potichoučku začínají,“ píše tento americký výzkumník ve svém nedávném článku pro New Eastern Outlook.
Vysvětluje, že ta sezení k ropným cenovým benchmarkům jsou svorníkem veškerých metodik využívaných všemocnými bankéři z Wall Streetu ke kontrole světových cen ropy. „Ropa je v dolarovém vyjádření největší světovou komoditou,“ zdůrazňuje tento historik.
Engdahl soustřeďuje pozornost na skutečnost, že prodej v US dolarech denominované ropy je kritický pro podporu vůdčí role americké měny. Opravdu postavení US dolaru jako hlavní světové rezervní měny je jedním ze dvou pilířů washingtonské hegemonie od konce Druhé světové války (tím druhým americká vojenská převaha), zdůrazňuje tento historik.
„Dnešní ceny pro export ruské ropy se stanovují podle ceny Brentu podle toho, jak se obchoduje v Londýně a v New Yorku. Se spuštěním ruských benchmakrových obchodů se to zákonitě změní, a to nejspíš velice dramaticky. Nový kontrakt na ruskou ropu v rublech nikoliv v dolarech se bude obchodovat na Mezinárodní obchodní burze v St. Petěrburgu (SPIMEX).“
A jak hlásí Bloomberg, tak to vypadá, že ten den se přiblížil…
Tato největší národní komoditní burza, jejímž předsedou je Putinův spojenec Igore Sečin, láká mezinárodní ropné obchodníky, aby se přidali k jejich vynořujícímu se trhu s futures na ropu. Cílem je zvýšit výnosy z uralské ropy odpojením mechanismu stanovování ceny od na světě nejužívanějšího benchmarku ropy Brent. Dalším cílem je postup od oceňování ropy v US dolarech.
Pokud Rusko bude lákat k mezinárodní účasti na oceňování v Rusku, ta bude třeba, aby Kreml obchodníky přesvědčil, že to není prostě krok pokoušející se vytlačit cenu nahoru, říkají někteří energetičtí analytici. Vláda závisí na výnosech z ropy k financování svého rozpočtu.
„Cílem je vytvořit systém, v němž se ruská ropa oceňuje a obchoduje spravedlivým a přímým způsobem,“ řekl Alexej Rybnikov president Mezinárodní obchodní burzy v St. Petěrsburgu čili Spimexu v telefonickém interview.
Rusko, které vyváží asi poloviny své ropy, si už dlouho stěžovalo na míru slevy za uralskou ropu nižší kvality v porovnání se severomořskou Brent, jejíž cenu stanovuje agentura Platts. S tím, jak světové ceny ropy v posledních dvou letech spadly na polovinu a Rusko se potýká s výhledem na nejhorší rozpočtový deficit z hlediska procenta jejich ekonomického produktu od roku 2010, tak potřebuje každý dolar z výnosů z ropy, který získat jde. Bude-li mít Rusko vlastní trh s futures, tak by mohlo vylepšit objevování ceny ruské ropy stejně jako pomoci domácím společnostem vytvářet dodatečné výnosy z obchodování, říká Rybnikov.
Jak si lze snadno představit, ne všichni jsou výhledem na Ruskem kontrolovaný benchmark nadšení…
„Skutečností je, že Kreml je nejspíš do ruského ropného průmyslu už hodně zapojen,“ řekl Richard Mallinson, analytik z Energy Aspects Ltd. „To budí obavy, že by tyto návrhy mohly být strukturovány tak, aby se pokoušely o vyšší ceny, což není v souladu s efektivním objevováním ceny.“
Moskva není ve svém tlaku na změnu globálního oceňování ropy sama. Čína, která se s USA přetahuje o největšího světového dovozce ropy, strávila dvě desetiletí pokusy o své vlastní kontakty na ropné futures, a ty se už očekávají tento rok. Írán a Venezuela, členové Organizace zemí vyvážejících ropu, už volaly po obchodování s ropou za jiné měny než US dolary.
V plánu Kremlu se odráží někdejší úsilí Newyorské obchodní burzy Nymex o nabídku ruských exportních futures už koncem roku 2006. Nymex, dnes součást CME Group Inc. s těmito kontrakty o šest let později přestal, protože nebyly mezi obchodníky oblíbené, uvádí JBC Energy GmbH.
„Někteří účastníci trhu by se mohli obávat zapojit se do nových kontraktů na futures jako s benchmarkem kvůli strachu z vyšší míry zapojení ruské vlády do ropného sektoru,“ řekl Eugene Lindell, analytik v JBC sídlící ve Vídni. „Zůstává otázkou, do jaké míry by Spiemx mohl poskytnout něco lepšího než dosavadní rámec obchodování.“
Zdroj: zerohedge.com