Ruský symfonický orchestr pod vedením známého dirigenta Valerije Gergiejeva měl ve čtvrtek vystoupení v syrské Palmýře k oslavě osvobození města od teroristů Islamistického státu. Uvedení koncertu bylo věnováno obětem brutálního zabrání tohoto pradávného města Islamistickým státem. Symfonický koncert s názvem „Modlitba za Palmýru – Hudební oživení pradávných trosek“ se hrál v Římském divadle v Palmýře. Před tím tohoto divadla využíval Islamistický stát k veřejným popravám, jelikož ta úžasná pohlednost tohoto jeviště poskytovala dobré pozadí pro propagandistická videa teroristů.
Toto divadlo je jedním z mála míst tohoto dávného města, které zůstalo i uprostřed řádění Islamistického státu ušetřeno zkázy historických monumentů tohoto města.
V březnu 2016 syrská a ruská vojska zahájila kampaň za osvobození Palmýry od Islamistického státu rovněž známého jako ISIS a ISIL. Toto historické město bylo pod kontrolou Islamistického státu po téměř rok od května 2015. Ruští ženisté během měsíce dubna Palmýru vyklidili a zajistili téměř 3 000 výbušných nástrah a zničili „jeden z největších džihádistických zbrojních skladů“ v němž bylo více než 12 000 výbušných nástrah.
Palmýra je světové kulturní dědictví UNESCO pod ochranou Spojených národů, ale v uplynulém roce utrpěla zkázou mnoha monumentů, jako Vítězný oblouk, Chrám Baalšamina a Belův chrám.
Pozornost mezinárodních zpravodajských médií přilákala v srpnu 2015 vražda Khaled-al-Assada, nejproslulejšího světového vědce, který si vysloužil přezdívku „ pan Palmýra“ za to, že se staral o historické památky tohoto města. Bojovníci Islamistického státu Assada unesli a mučili ve snaze dovědět se, kam občané před zabráním města touto skupinou ukryli ty nejcennější exponáty. Assad však tuto informaci nevyzradil a byla mu později při veřejné popravě odříznuta hlava. Jeho tělo pak podle New York Times pověsili z dopravních světel.
Teroristé Islamistického státu rovněž v Palmýře vyloupili mauzolea, aby ty artefakty rozprodali, zatímco mnoho dalších soch a exponátů zničili.
Ruský velvyslanec u Spojených národů Vitalij Čurkin tvrdil, že Islamistický stát na rozprodeji těchto artefaktů vydělal více než 200 milionů dolarů a vytvořil divizi „památek“ k monitorování těchto transakcí.
„Hlavním centrem pašování kulturního dědictví je turecké město Gaziantep, kde se to ukradené zboží prodává na ilegálních aukcích a pak přes sítě starožitnictví na místním trhu,“ tvrdí Čurkin. O mnohých z těch uloupených artefaktů se také ví, že byly prodány ve Velké Británii, převážně v Londýně.
Zdroj: activistpost.com