Technologie baterií s nevídanou kapacitou. Výzkumníci na University of California, Irvine (UCI) náhodou vynalezli baterii založenou na nano-vláknech schopnou vydržet 400 násobně déle než některé z nejlépe si vedoucích baterií, co jsou v současnosti na trhu. Baterie obvykle pro přívod a uchování elektrického náboje využívají lithium, avšak s lithium-iontovými bateriemi je těžká potíž.
Pokaždé, když se taková baterie nabije a vybije, lithium uvnitř baterie o trochu více zkoroduje, což způsobí křehkost lithia a praskání, v důsledku čehož je taková baterie do pár let nepoužitelná.
Vědci se už dlouho k výrobě baterií pokouší využít nano-vláken místo lithia. Vodivá nano-vlákna jsou velice jemňoučká vlákénka tisíckrát slabší než lidský vlas a jsou nositeli ideálních charakteristik využitelných v bateriích: jsou vysoce vodivá a mají ohromný povrch, který umožňuje pohyby a ukládání elektronů. Nicméně ta droboučká vlákénka nano-vodičů jsou extrémně křehká, takže to neustálé nabíjení a vybíjení nesnáší dobře.
Teď výzkumníci z UCI zakopli o řešení v povlékání zlatých vodivých nano-vláken pouzdrem z oxidu manganičitého a jejich rozpuštěním v suspenzi elektrolytu podobného gelu z plexiskla.
Vedoucí této studie, doktorandka na UCI Mya Le Thai, testovala nabíjecí kapacitu takovýchto elektrod během posledních tří měsíců 200 000 krát. A zjistila, že ten systém je extrémně houževnatý a odolný vůči narušení, když žádné z vodivých nano-vláken neprasklo.
„Mya si s tím hrála a celou tu věc potahovala velice jemnou vrstvou gelu a začala to cyklovat,“ vysvětlil v tiskovém prohlášení Reginal Penner, vedoucí autor této studie. „Objevila, že stačí použít tento gel, a pak s tím může cyklovat tisícinásobně, aniž by to jakkoliv ztratilo kapacitu.
Překvapující v tom je i to, že výzkumníkům pořád ještě není úplně jasno, jak jejich nově vyvinutá technologie funguje. „Začali jsme ta zařízení cyklovat a pak jsme si uvědomili, že nám pod rukama nezhynou,“ řekl Penner Popular Science. „Mechanismu toho ještě nerozumíme.“
Jelikož se tyto baterie dělají pomocí zlata, tak by jejich nákup vyšel velice draho. Tak tento tým výzkumníků už zkouší stejný experiment pomocí niklu místo zlata, aby zjistili, jestli se jim povede dosáhnout podobného výsledku.
Ale Mya Le Thail i tak nad svým překvapivým objevem vyjádřila potěšení. V prohlášení uvedla: „Tento výzkum dokazuje, že baterie na bázi elektrod z vodivých nano-vláken mohou mít dlouhou životnost a že z takovéhoto druhu baterií můžeme učinit realitu.“
Těšíme se, že uvidíme, jaká další bádání se objeví na poli technologií vodivých nano-vláken. Kdo ví, možná, že už brzy budeme mít baterie s nano-vlákny v aplikacích reálného světa, které budou schopny vydržet na celý život.
Tyto objevy byly publikovány (25. dubna) v American Chemical Society’s Energy Letters.
Zdroj: thescienceexplorer.com