Vůdkyně euroskeptické strany proti masové migraci Alternativa pro Německo (AfD) řekla, že její němečtí soukmenovci by neměli mít strach z vlastenectví k zemi, která je ohrožená masovou migrací. Vůdkyně strany Frauke Petry tato prohlášení učinila při zjevně dost napjatém interview s německým magazínem Spiegel, když citovala oxfordského akademika a poradce britské vlády sira Paula Colliera. Dr. Petry v odpovědi na otázku: „Co máte proti imigraci?“ citovala knihu sira Paula Exodus a řekla: „Jedna věc je jasná: Imigrace tolika muslimů změní naši kulturu.“


Kniha Exodus s podnázvem ‚Jak migrace změnila náš svět,‘ je akademická studie z roku 2013 o masové migraci a zdůrazňuje nejen to, jak může migrace poškodit jak národ hostitelů, ale zároveň i národ migrantů. Collier zkoumající města jako Londýn, kde jsou teď „domorodí“ Britové menšinou, zjišťuje, že zvýšená migrace demotivuje k integraci.

Jsou rovněž zaznamenána tvrzení pana Paula o tom, že migrace oslabuje sociální kohezi a že migrace přináší „dis-funkčnost ve vlastních kulturách zemí migranty opouštěných“ a naznačuje, že pro tyto země by bylo dobré, kdyby se mnozí z nich, jak už o tom referoval Breitbart London, vrátili domů.

Když Dr. Petry mluvila o těchto změnách, které migranti přinesou, řekla, že pro takovou závažnou proměnu národního života by měl být nějaký demokratický mandát. Řekla: „Pokud je takováto změna žádoucí, musí být výsledkem demokratického rozhodnutí podporovaného širokou většinou obyvatelstva. Paní Merkelová však otevřela hranice a pozvala dovnitř každého, aniž by to konzultovala s parlamentem či s lidem.“

Ač má Dr. Petry jasně značné pochyby o německých politicích, vkládá s větším nadšením naděje do Německa samotného, a část interview použila, aby projevila svá stanoviska národní hrdosti. Ač lamentovala, že „nacionalismus a vlastenectví se běžně zahazují spolu do stejné popelnice,“ tak řekla, že pro Německo už nastal čas, aby se u něj přestalo se zneužíváním minulosti a s pocity kolektivní viny jako záminek k vnucování nechtěného a aby se konečně přijalo „zdravé vlastenectví.“