Glowee, start-up v Paříži, začal prodávat úžasné bioluminiscenční světlo určené k osvětlování výloh obchodů nebo k pouličnímu značení ulic. V prosinci přišlo představení a následně první produkt – bakterie, které svítí samy o sobě po dobu 3 dnů. Společnost se teď snaží pracovat na světlech, které by byly schopny svítit až po dobu 30 dnů i déle. Naším cílem je změnit způsob, jakým se vyrábí světla a jakým způsobem se využívají, říká zakladatelka Glowee Sandra Rey. Chceme nabídnout globální řešení, které sníží až o 19 % potřebu elektrické energie.
Světla jsou vyplněna gelem obsahujícím luminiscenční bakterie Aliivibrio fischeri, které umožňují mnoha mořským živočichům zářit (např. určitým druhům chobotnic). Gelový obal světel vytváří bublinu s živinami, které udržují bakterie naživu.
První pokusy o světla zářícími prostřednictvím bakterií dopadly s úspěšností, která představovala světlo jen po dobu několika sekund. Ale s prací na gelu, jeho konzistenci, složení se podařilo udržet bakterie naživu až po dobu 3 dnů, což je úžasný posun!
Bioluminiscenční světla nejsou ničím novým na trhu, ale Glowee je jednou z firem, která tuto schopnosti bakterií využila komerčním způsobem. Zpočátku byla světla prodávána do obchodů. Například ve Francii nemohla být využita klasická světla mezi 1-7 hodinou kvůli již dosti velkému světelnému znečištění a spotřeby energie. Bioluminiscenční světla jsou však určitou výhrou nad tímto zákazem, která by jej mohl obejít.
Glowee také zvažuje využití světel jako dekorativních doplňků a osvětlení budov. Taktéž by mohl být tento potenciál využit tam, kde je nedostatek elektrických světel nebo v místech bez silových kabelů, jako např. v parcích.
Mohla by se takovým způsobem nahradit většina elektrických světel? Jak moc je tato myšlenka proveditelná v rámci dlouhodobějšího využití? Edith Widder, vědec z Floridy zabývající se výzkumem a ochranou oceánů, si myslí, že náklady na výrobu a udržování velkého množství bioluminiscenčních bakterií jsou pro většinu výrobců a prodejců světel příliš vysoké.
Jestliže chcete využít bakterie k osvětlení po delší dobu, je třeba přidat do výživového gelu další živiny a také musíte odstraňovat odpad, který se tam nahromadí. Pokud se náklady na tuto údržbu spočítají, nedává to smysl, zvláště pokud si připomenete, jak výhodným se LED světlo stalo.
Glowee se však nenechává odradit. Upravuje gel, společnost se tak stává inženýrským místem pro vývoj bioluminiscenčních bakterií. Rey tvrdí, že vyvíjí jakýsi přepínač, který bakterie aktivuje pouze v noci, což umožní šetřit energií bakterií během dne. Bakterie tak vydrží delší dobu, stejně jako živiny v gelu.
Tým Glowee se snaží také o výzkum a vývoj záře bakterií, aby bylo světlo jasnější, ale také aby bakterie byly schopny přežít kolísání teplot až k 20 stupňům. Cílem je uvést produkt, který umožní svítit po dobu měsíce, na trh v roce 2017.
Existuje řešení světla v přírodě, teď, když máme nástroje k tomu, abychom jejich schopnosti kopírovali, můžeme vybudovat další produkty a procesy, které budou velmi užitečné.
Zdroj: newscientist.com