V Severní Koreji byl odsouzen k 15 letům vězení americký student Otto Warmbier. Turista Alexandr Belkin, který cestoval s Američanem v jednom zájezdu, vyprávěl o situaci v KLDR a podělil se o svůj názor. Otto Warmbier, americký student z Virginské univerzity, byl odsouzen k 15 letům vězení za to, že se pokusil ukrást propagační plakát z hotelu v Pchjongjangu. Americká vláda označila případ za politicky motivovaný a rozsudek za příliš tvrdý.
„Do Severní Koreje se dá cestovat pouze v sestavě organizovaného zájezdu. Podobným zájezdům se věnuje jedna z největších turistických kanceláří na anglojazyčném trhu. Bylo nás 100-150 lidí, zájezd se konal 29. prosince — 2. ledna.
Zájezd začal v Pekingu, odkud jsme jeli vlakem do Pchjongjangu, kde jsme strávili pět dní. Turisti byli hlavně anglicky mluvící: Američané, Australané, Angličané a rovněž Němci a turisté ze Singapuru a Číny. Kromě mne byl ještě jeden Rus. Zájezdy do Koreje jsou zpravidla sezónní: na Nový rok, 1. máje, výročí Korejské strany práce. V hotelu, kde nás ubytovali, bylo na 800 míst rezervováno cizinci," sdělil RT Alexandr Belkin.
Podělil se rovněž o informace o tom, jak je v Severní Koreji organizován pobyt zahraničních turistů.
„Měli jsme procházku Pchjongjangem, navštívili jsme demilitarizované pásmo a hrobku stranických vůdců. Cestovali jsme také do regionů, do dvou velkých měst na hranici s Jižní Korejí. Všechno probíhá organizovaně: vycházet ven bez doprovodu se dá pouze v okolí hotelu, protože se nachází na ostrově.
Ale jít samostatně do města bez doprovodu je zakázané. Když jsem tam byl, nikdo se tato pravidla narušit nepokusil. Navíc se bílý člověk nedokáže vmísit do davu, dokonce podaří-li se mu minout kontrolní stanoviště u výjezdu z hotelu," řekl Belkin.
Alexandr byl překvapen, že k zadržení Warmbiera došlo tak, že to nikdo v skupině turistů nezpozoroval.
„Zatčeného studenta jsem poznal od vidění, ale nemluvili jsme spolu, i když jsme bydleli v jednom hotelu. Incidentu si jaksi nikdo nevšiml, naše skupina se dozvěděla o tom, že někdo byl zadržen a zůstal v KLDR, když jsme všichni vycestovali. Nastoupil jsem do letadla jako jeden z posledních, ale zadržení neviděl, také nikdo nic neslyšel a neviděl, což je samo o sobě divné.
K samotnému incidentu došlo zřejmě 1. ledna večer. Warmbier byl nejspíš mezi těmi, kdo trávili čas v baru po té, co jsme se dívali na novoroční ohňostroj, avšak najisto to vědět nemohu.
Ten plakát si zřejmě chtěl vzít s sebou jako suvenýr. Jenže ho ano nevzal, protože byl příliš velký. Dá se to vidět na záznamu sledovacích kamer, který promítali u soudu. Ale z hotelu jsme odjeli všichni, bez žádných problémů," dodal ruský turista.
USA zatím bezúspěšně jednají o osvobození studenta.