Rusko chce prodat nějaké dluhopisy a prezident Obama z toho nejásá. Moskva se poohlíží po vydání zahraničních dluhopisů za „nejméně“ 3 miliardy $, což je pro tuto zemi první mezinárodní emise od uvalení sankcí na Kreml Západem v roce 2014 po anexi Krymu a po údajné ruské roli při „destabilizaci“ před tím velice stabilní Ukrajiny.
Od uvalení těchto sankcí ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem jen vzrostlo napětí, a když Rusko 30. září začalo létat na bojové mise z Latakie, tak se toho hned chytli jako důkazu, že Vladimir Putin je fakt odhodlaný obnovit ruský vliv otevřenou silou.
Ruská ekonomika se mezitím dostala do potíží. Je zaručeno, že Rusko není Brazílie, a že Rusko nejede s dvoumístným rozpočtovým deficitem jako Rijád, ale i tak s největší jistotou zažívá těžké časy. Rubl se propadl na 75 a jestli ropa spadne příliš na 20, tak bude s největší pravděpodobností na polovině 80, inflace hodně vyletěla a hroutící se ropa hrozí oslabením fiskální pozice Moskvy.
Toto vše se líbí Washingtonu a jeho evropským spojencům, kteří připisují značnou část toho strádání sankcím, i když v tom sehrává nejspíš hlavní roli propad ropy.
Na tomto pozadí se Rusko rozhodlo rozprodat 3 miliardy $ dluhu a činitelé na ministerstvech zahraničí a financí jsou na nohou, aby varovali US banky, aby tento obchod neupisovali. „US vláda už varovala některé vrcholné US banky, aby se nepropůjčily k nabídkám potenciálně sice lukrativních, ale politicky riskantních ruských obligací, když říká, že by to podvracelo mezinárodní sankce na Mosvku,“ hlásí WSJ s dodatkem, že „tato pravidla výslovně bankám nezakazují se tohoto obchodu účastnit, ale činitelé US ministerstva zahraničí jsou toho názoru, že pomoc s financováním Rusku by byla v rozporu s americkou zahraniční politikou.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Rusko přizvalo BofA, Citi, Goldman, JPMorgan a Morgan Stanley k nabídkám tohoto obchodu, ale hrozby Washingtonu tlačí Wall Street na tenký led. V reakci na požadavky bank, k vysvětlení, zda se toho účastnit smí, uvedlo ministerstvo zahraničí Johna Kerryho toto: „Je důležité, aby soukromé společnosti v USA, EU a po celém světě pochopily, že Rusko potud, pokud pokračují jeho akce k destabilizaci Ukrajiny, zůstává pořád vysoce rizikovým trhem. Při návratu k obvyklému byznysu s Ruskem hrozí riziko pro reputaci.“
Ten „obvyklý byznys“ byl pro US finanční instituce desítky miliard ve státních emisích a stovky milionů v obchodech investičního bankovnictví.
To varování před „ohrožením reputace“ určitě vypadá, jako kdyby Washington hrozil, že bude banky, které pomáhají pro ruskou vládu zařizovat obchody, ostrakizovat. Tady se k tomu vyjadřuje svým ostrým jazykem mluvčí moskevského ministerstva zahraničí Maria Zacharova: „USA se snaží od těchto obligací banky odstrašovat.“
Jsou tu jasně obavy, že Kreml tyto peníze přelije ke společnostem, které jsou v současnosti pod sankcemi, což znamená, že banky by „mohly mimovolně porušit ducha těchto sankcí.“ Není nám moc jasné, jak by mohlo být nejlepším způsobem zajištění globální bezpečnosti přinucení bank nátlakem, aby vytlačovaly Rusy z mezinárodních dluhových trhů v době, kdy je osud mezinárodního míru díky Putinově intervenci v Sýrii v podstatě v rukou Moskvy.
Také nám není moc jasné, proč má federální vláda pocit, jako by měla právo diktovat, s kým může soukromý podnik obchodovat. Kromě toho, jestli má John Kerry opravdu zájem na omezení finančních aktivit nekalých účastníků, tak by mohl také varovat Rusy, aby neobchodovali s Wall Streetem – ti bankéři jsou daleko nebezpečnější než Vladimir Putin
Zdroj: zerohedge.com