Zatímco ruské a syrské bombardéry zatím ještě každodenně útočí na pozice teroristů v Sýrii, saúdský ministr zahraničí nevěří, že v Sýrii vypukne WW3 a navrhuje vybavení teroristů raketami země-vzduch. Napsal Mario Andrijasevic exkluzivně pro SouthFront: …
V interview vedeném německým Spiegel Online řekl saúdský ministr zahraničí Adel al-Jubeir, že Saúdové v Sýrii poskytnou umírněné opozici rakety země-vzduch. Al-Jubeir řekl, že protiletecké rakety „umírněné opozici umožní neutralizovat vrtulníky a letouny režimu“ – a tudíž „změnit rovnováhu sil zrovna tak, jako ty rakety rovnováhu změnily už v Afghánistánu.“
Když se al-Jubeira ptali, čeho chce Saúdská Arábie v Sýrii dosáhnout, tak jasně řekl, že v dlouhodobé perspektivě bude Sýrie pořád ještě existovat, jako existuje dnes, ale bez Bashara Assada. A pokračoval, že čím déle to potrvá, než k tomu dojde, tím to bude horší. Saúdský ministr zahraničí uvedl dva způsoby řešení syrského problému, a oba končily bez Bashara Assada.
Zaprvé „je tu politický proces, kterého se snažíme dosáhnout prostřednictvím toho, co se nazývá Vídeňská skupina. K tomu patří zřízení vládní rady, která převezme moc od Bashara Assada, napíše ústavu a otevře cestu k volbám, řekl al-Jubeir.“
Když se ho ptali, jaká je další možnost, odpověděl: „Další možností je to, že válka bude pokračovat a Bashar Assad bude poražen. Když, jak jsme rozhodli v Mnichově, dojde k přerušení nepřátelství a do Sýrie bude moci proudit humanitární pomoc – tak to otevře dveře pro začátek procesu politické transformace. Jsme na velice delikátní křižovatce, ale musíme to zkusit. Pokud ale politický proces nebude fungovat, je tu vždy i jiný přístup.“
Magazín Spiegel pokračoval prohlášením Medveděva, v němž na Mnichovské bezpečnostní konferenci mluví o nebezpečí „III. světové války“, a zeptali se al-Jubeira na jeho názor na toto.
Saúdský ministr zahraničí odpověděl, že si myslí, že Medveděvovo prohlášení je přehnaně dramatizované a pokračoval faktem, jak to všechno začalo, když někdo měl osmi devítileté děti, co píší po zdech. Jejich rodičům pak řekli: „Už je nikdy neuvidíte. Když chceš mít děti, jdi za svou ženou a udělej si nové.“ A tak jeho lid rebeloval a on je brutálně rozdrtil. Věděl, že jeho armáda ho nemůže ochránit, a tak požádal Íránce, aby mu přišli pomoci.
Írán vyslal do Sýrie Revoluční gardy, ty přivedly i šiítské milice, Hezbollah z Libanonu, milice z Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, všechno šiíty, ale ani ti mu nemohli pomoci. Teď si přivedl Rusy a ani ti ho nejsou schopni zachránit, řekl al-Jubeir.
A teď tu máme probíhající válku s Daesh, což je důvod, proč jsme sestavili koalici vedenou US, v níž je Saúdská Arábie jedním z prvních členů. Saúdská Arábie vždy říkala, že kdyby se tato koalice pustila do pozemní operace, takže se jí se svými speciálními silami zúčastníme.
I Rusové říkají, že jejich cílem je porazit Daesh. Jestli by vyslání pozemních vojsk v boji proti Daesh pomohlo, tak proč by to automaticky znamenalo III. světovou válku? Bojí se snad Rusové, že porážka Daesh otevře dveře porážce Bashara Assada? Já si však nemyslím, že v Sýrii vypukne III. světová válka, řekl al-Jubeir.
Podle al-Jubeira vypadají vztahy s Ruskem pořád velice dobře, i když spolu ohledně Sýrie nesouhlasí. Saúdové na tento nesouhlas pohlíží více jako na taktický než jako na strategický. Saúdská Arábie chce stejně jako Rusko vidět jednotnou a stabilní Sýrii, kde budou všichni Syřané požívat rovných práv.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
„Dvacet milionů Rusů jsou muslimové. My máme stejně jako Rusko zájem na boji s radikalismem a extremismem,“ řekl Saúdský ministr zahraničí.
To interview pak pokračovalo Íránem a jeho vztahy se Saúdskou Arábií. Al-Jubeir konstatoval, že Írán po revoluci 1979 zahájil politiku sektářství a začal s politikou rozšiřování své revoluce vměšováním do záležitostí svých sousedů, řekl saúdský ministr zahraničí.
Podle něj Írán nejenže odpovídá za četné teroristické útoky v tomto království, ale také za pašování výbušnin a drog do Saúdské Arábie a zřizování sektářských milicí v Iráku, Pákistánu, Afghánistánu a Jemenu, jejichž cílem je tyto země destabilizovat.
Al-Jubeir popírá všechna tvrzení íránského ministra zahraničí, že Saúdové financují extremistické skupiny jako al-Kaiída, syrská al-Nusra a jiné skupiny.
„My terorismus netolerujeme. Jdeme po teroristech a po těch, kdo je podporují a jejich činy ospravedlňují. Naše minulost je v tomto velice čistá, na rozdíl od jejich minulosti,“ řekl saúdský ministr zahraničí.
Když byl dotázán, zda zpochybňuje podobnosti mezi extrémně konzervativní interpretací islámu v Saúdské Arábii a náboženskou ideologií v Islamistickém státě, přirovnal al-Jubeir ISIS ke KuKuxKlanu v Americe. Řekl, že ISIS je zrovna tak Islamistickou organizací, jako je KKK v Americe křesťanskou organizací. Ti upalovali lidi s africkými předky na kříži a říkali, že to dělají ve jménu Ježíše Krista. Dodal, že je nešťastné, že v každém náboženství se najdou lidé, jejichž víra se takto zvrhne.
Co se týče otázky lidských práv v Saúdské Arábii, řekl al-Jubeir, že i když jejich právní systém svět poněkud šokuje vzpomínkou např. na 2. ledna, kdy bylo sťato 47 mužů a mezi nimi i Sheikh Nimr al-Nimr, tak by svět jejich zákon měl respektovat a nevměšovat se do jejich vnitřních záležitostí. Pokračoval tím, jak i US a Írán mají hrdelní tresty. Vzpomněl, jak v Íránu pověsili lidi a nechali jejich těla viset na jeřábech. Jasně rozčilený řek: „Írán loni poslal na smrt více než tisíc lidí. A já nevidím, že byste o tom referovali.“
Když se ho ptali na Nimr al-Nimra, řekl Saúdský ministr zahraničí, že to byl terorista. Že rekrutoval a financoval teroristy, vedl s nimi spiknutí a v důsledku jeho činnosti bylo zabito mnoho saúdskoarabských policistů. Byl postaven před soud, šel k nejvyššímu soudu a rozsudek byla smrt.
Interview pak pokračovalo krizí v Jemenu. Podle Spojených národů bylo od počátku saúdskoarabské ofenzivy v březnu 2015 v Jemenu zabito asi 6000 lidí.
Když byl dotazován, čeho chce Saúdská Arábie touto válkou dosáhnout, tak odpověděl, že válka v Jemenu není válkou, kterou chtějí. Řekl, že nemají žádnou jinou možnost, protože se tam země zmocnily radikální milice spojenecké s Íránem a s Hezbollahem. Tyto milice vlastní těžké zbraně, balistické rakety a dokonce letectvo.
„Nemůžeme nečinně přihlížet, když se toto děje na našem prahu, v jedné ze zemí, ve které je mohutně přítomna i al-Kaiída,“ řekl al-Jubeir.
Na závěr se al-Jubeira ptali, zda se Saúdové cítí nějak ohroženi íránskou jadernou dohodou mezi US a Íránem? Řekl, že oni podporují jakoukoliv dohodu, která Íránu odepírá vývoj jaderných zbraní, která má trvalý a robustní mechanismus inspekcí a která má okamžitá nápravná opatření pro případ, že by Írán tuto dohodu porušil.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: southfront.org