Evropský komisař, co má na starosti tajnůstkářskou dohodu Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) potvrdil nedávné komentáře z bruselských zdrojů, když řekl, že Evropská unie (EU) má pořád ještě v úmyslu tuto smlouvu letos uzavřít. Ač mluvčí Bílého domu nedávno naznačil, že vyjednávání o TTIP by mohla přežít i po funkčním období prezidenta Obamy v Bílém domě – když by přetrvala i po lednu 2017 – tak evropská komisařka obchodu Cecilia Malmström řekla rakouským novinám Der Standard, že vyjednávání by letos měla být završena.
Tím, co paní Malmström řekla, potvrdila komentáře zdroje z EU, který minulý týden přiznal, že sice „ve světle mnoha problémů, které je ještě třeba vyřešit, vznikají těžkosti,“ ale že věří, že „je na politické úrovni jednání možné uzavřít už se současnou administrativou.“
Paní Malmström byla v Rakousku – což je stejně jako Německo země s ohromným počtem kritiků TTIP – na schůzce s ministrem financí a s poslanci parlamentu. Přiznala, že nedostatečná obeznámenost s obsahem TTIP až dosud tento proces mařila, což vedlo k tomu, o čem řekla, že je nesprávné pochopení navrhované dohody.
Řekla, že někteří z kritiků odmítají samotnou myšlenku na svobodný obchod, ale co se týče ostatních, je jejím úkolem „vzít obavy lidí vážně a přesvědčit je na faktech.“
[img]http://media.breitbart.com/media/2016/02/GettyImages-511693402-300×218.jpg[/img]
Šéf vyjednavači TTIP za EU Ignacio Garcia Bercero a za US Dan Mullaney se 22. února 2016 v Bruselu setkávají v Evropské komici
Mezitím se v Bruselu sešli vedoucí vyjednavači Dan Mullaney (US) a Ignacio Garcia Bercero (EU) k dalšímu pětidennímu kolu rozhovorů.
Věci ale nešly tak hladce, jak možná doufali, jelikož se tam před nimi dostali ekologičtí aktivisté Greenpeace a udělali řetěz před vchodem do konferenčního centra, kde se strany měly sejít (obrázek výše). Někteří vyšplhali na budovu a rozvinuli transparent vyobrazující dopravní značku ‚slepé ulice‘ s nápisem: „TTIP: dohoda o slepé ulici.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
30 aktivistů ze sedmi zemí tvrdí, že TTIP je „hrozbou pro demokracii, ochranu životního prostředí, zdravotní standardy a pracovní podmínky“ a volali po okamžitém skoncování s vyjednáváním. Kampanistka Greenpeace k TTIP Susan Jehoram Cohen prohlásila: „Tato obchodní dohoda není o obchodu. Je o přenosu moci od lidí k velkopodnikům.“
Jedním z nejkontroverznějších prvků navrhované dohody je Systém investičního soudnictví (ICS), tj. kvazi-soudní jurisdikce k dispozici zahraničním investorům k napadání rozhodnutí demokratických států. Panuje domněnka, že účelem ICS je umožnit takovýmto investorům hájit své soukromé ekonomické zájmy napadáním národních předpisů a zákonů. Právní poradkyně Greenpeace EU Andrea Carta k tomu dodala:
„Plán Komise na speciální soud k ochraně korporátního profitu je hrozbou pro demokracii a vládu zákona. Je diskriminující vůči místním podnikům a ohrožuje právo vlád přijímat zákony, které jsou ve veřejném zájmu.“
„Nadnárodní korporace nejsou nad zákonem. Měla by i pro ně platit stejná pravidla, jako pro všechny ostatní.“
S tím, jak se rozhovory EU/US zintenzivňují, obrací se pozornost nevyhnutelně k tomu, co o svých záměrech ohledně této dohody říkají američtí prezidentští kandidáti. EuObserver hlásí, že zdroj v Evropské komisi tvrdí, že TTIP má potenciálně vyšší míru podpory obou stran než jiné dohody o volném obchodu, když říká:
„Mnozí Demokraté v Kongresu vám řeknou, že by nikdy nehlasovali pro dohodu o volném obchodu, ale uvažují o hlasování pro TTIP, protože Evropa má vyšší standardy ochrany pracovníků a vyšší standardy ochrany životního prostředí.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com