Před devíti lety během vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci prezident Ruska Vladimir Putin varoval světové společenství před nezodpovědnou politikou USA, která vede k nestabilitě a dále před hrozbou vypuknutí nových válek. Nyní je toto nebezpečí větší než kdykoli předtím, říkají američtí analytici. „Přečetl jsem si řeč z roku 2007, kdy s ní (Putin) poprvé vystoupil, a do značné míry souhlasím se vším, co řekl. Aktuální pozice USA/NATO, namířená na konflikt s Ruskem, je zdrojem ještě většího nebezpečí," řekl agentuře Sputnik profesor mezinárodního práva University Illinois Francis Boyle. (VIDEO: Vladimir Putin odhaluje „Nový světový řád“)
V roce 2007 se Putin během svého vystoupení dotkl takových témat, jako rozšíření NATO, řešení konfliktů, nesankciované použití síly, boj s terorismem. Podle Boylových slov se od té doby všechny tyto výzvy značně vyostřily.
„Díky tomu, že jsou vojska NATO poprvé hustě rozmísťována na hranicích s Ruskem, se nacházíme na hranici vracející nás ke kubánské raketové krizi. A vezmeme-li v úvahu to, že obě strany provádí bombardování v Sýrii, tam se také může přihodit leccos," sdělil Boyle.
Rostoucí napětí na Blízkém východě a ve východní Evropě vytvářené politikou USA už vytvořilo podmínky podobné těm, které předcházely začátku dvou světových válek, říká profesor.
Administrativa amerického prezidenta Baraka Obamy a administrativa Geoge Bushe ukázaly rozhodnost v politice USA zaměřené na udržení kontroly nad zeměmi Blízkého východu a centrální Asie, které se rozkládají na území nejdůležitějších světových nalezišť uhlovodíků, říká Boyle.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
„Administrativy Bushe a Obamy se zaměřily na zbylá uhlovodíková naleziště v Africe, Latinské Americe a jihovýchodní Asii, aby si je co nejvíce podmanili nebo jim dominovali spolu s kontrolními body nákladní dopravy na moři i na souši," řekl americký analytik. Takovým způsobem může Washington vzít pod svoji kontrolu dvě třetiny světových zdrojů uhlovodíků, dodává Boyle.
Americký historik a politický analytik Patrick Smith souhlasí, že se Putinova slova potvrdila díky událostem posledních devíti let.
„Putin na pozici státního činitele bezpochyby překonává téměř všechny své kolegy. On dobře plní své povinnosti. Mnichovská konference byla výbornou příležitostí, aby konfrontoval Američany a NATO s takovými otázkami jako rozmístění vojsk v Evropě a krize na Středním východě," řekl Smith.
Smith zmínil Putinovo chápání lekcí historie. Dodal, že „to je ta poslední věc, kterou chtějí američtí lídři kultivovat u svých občanů". Rovněž poukázal na schopnost ruského prezidenta vykládat přímo a jasně klíčové mezinárodní otázky, přesně jako ve své „Mnichovské řeči".
Zdroj: sputniknews.com