Jak jste možná už slyšeli, opozice je v Sýrii ve vážných potížích. Armáda Bashar al-Assada byla loni v létě v provazech, když SAA bojovala na několika frontách válku proti překypující hromadě sil rebelů včetně ISIS. Pak do Ruska odjel velitel íránských Quds Qassem Soleimani. Poté se všechno změnilo. Od 30. září začalo Ruské letectvo létat na bojové mise z Latakie, aby vymazalo územní zisky rebelů a vydláždilo cestu pro pozemní ofenzivu Hezbolláhu. Jakmile Moskva zastavila krvácení SAA (obrazně i doslova), povolal Írán šiítské milice z Iráku, které spolu se silami Hassana Nasrallaha udeřily na sever k Aleppu.
Teď už je toto město obklíčeno a rebelové odříznuti od svých zásobovacích tras do Turecka. Krátce: je to už jen otázkou času, kdy bude opozice vykořeněna.
Tolik tedy k výroku presidenta Obamy, že „Rusko se vrhá do bažiny, v níž uvízne.“
Jedinou věcí, která by ještě mohla na tomto bodu zvratu rebely zachránit, je přímá intervence skupiny jejich sunnitských sponzorů včetně Saúdské Arábie, UAE, Kataru a Turecka.
Buď to, anebo intervence US.
Jak Saúdové, tak Turci v posledních dvou týdnech naráželi na pozemní invazi, a zrovna dnes ráno řekl mluvčí, že rozhodnutí Rijádu vyslat vojska bylo „finalizováno“.
Ale přímé intervence jsou záludné. Rusko nikdy nepopíralo, že má v úmyslu podpořit syrské vládní síly proti rebelům, když ty všechny Moskva považuje za „teroristy“. Na druhou stranu Washington, Rijád, Doha a Ankara trvají na tvrzení, že ač nepodporují Assada, tak je jejich primárním cílem boj s ISIS. No, ale ISIS je v Raqqě, která není k Aleppu nijak blízko, což znamená, že neexistuje způsob jak pomoci rebelům v jejich boji proti Rusům, Iráncům a Hezbolláhu pod pláštíkem boje s Islamistickým státem.
Na tomto pozadí jsme shledali jako zajímavé to, že Moskva s Washingtonem teď vydávají o středečních náletech na Aleppo odporující si zprávy. Pentagon, aniž by specifikoval čas, kdy k těm náletům údajně došlo, říká, že Rusko vybombardovalo dvě hlavní nemocnice tohoto města.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov k tomu uvádí, že Warren neposkytl ani souřadnice těchto nemocnic nebo čas náletů, ani zdroje této informace. „Vůbec nic,“ řekl při popisu Warrenovy zprávy.
Na druhou stranu Kreml říká, že US válečné letouny tam provedly nálety v 13:55 h moskevského času. „Dva bitevníky US Letectva A-10 vlétly do syrského vzdušného prostoru z tureckého území,“ řekl v prohlášení Konašenkov. „Přilétly do Aleppa po nejpřímější dráze a provedly údery proti objektům v tomto městě.“
„To bylo jediné letectvo anti-ISIS koalice, co včera přeletělo nad tímto městem,“ dodal.
„Když se ho ve středu ptali, zda by US vedená koalice mohla udělat více, aby se zlepšil přístup rebelů v Aleppu k humanitární pomoci v tomto městě, tak mluvčí Pentagonu plukovník Steve Warren řekl, že koalice zůstává zaměřená na boj s Islamistickým státem,“ napsaly ve čtvrtek Reuters. Tato skupina „v této části Sýrie téměř neexistuje,“ řekl Warren.
Správně. Čímž vás tedy udivuje, co dělaly dva bitevníky US Letectva A-10, když bombardovaly Aleppo a jeho okolí. Jsou US odhodlány vést nálety na podporu rebelů, což by znamenalo novou a nesmírně nebezpečnou eskalaci nepřátelství v této zemi?
Co se týče toho, co přesně US bojové letouny zasáhly, tak to se k nám bude muset Konašenkov ještě vrátit. Teď je ale příliš zaneprázdněný vítězstvím v této válce:
„Budu k vám upřímný: zatím jsme neměli čas, abychom vyjasnili, co přesně bylo těch devět objektů, které US letouny bombardovaly včera v Aleppu. Budeme se na to muset podívat důkladněji.“
* * *
Níže najdete výňatky z článku „Vyvolají ruská vítězství v Sýrii regionální válku?“ od Jaroslava Trofimova tak, jak byl původně vydán ve WSJ.
Rusko navzdory US předpovědím o zabřednutí do syrské bažiny tam dosahuje tento měsíc ofenzivou v Aleppu strategických vítězství. Teď je otázkou, zda je to bod obratu, který uspíší konec této pětileté války, nebo zda to vyvolá proti-eskalaci, která do tohoto konfliktu zavleče i jiné země v regionu.
Málokdo předpokládá, že hlavní cíle Moskvy – umírnění rebelové podporovaní Tureckem, Saúdskou Arábií a US – budou teď nuceni tento konflikt urovnat za podmínek stanovených Kremlem a syrským presidentem Bashar al-Assadem.
„Jejich vítězství v Aleppu nebude koncem války. To bude začátkem nové války,“ řekl Moncef Marzouki, který v letech 2011-14 zastával funkci presidenta Tuniska, tj. národa, který zahájil Arabské jaro, a ten nedávno navštívil turecko-syrskou hranici. „Teď budou všichni intervenovat.“
Aby bylo jasno, Turecko se Saúdskou Arábií nemají moc snadných možností jak vzdorovat ruské vojenské moci v Sýrii. Ale kvůli národní hrdosti – a mezinárodní politice – si nikdo nemůže opravdu ve věci rebelů dovolit, když do nich tolik investovali, aby je Moskva se svými íránskými spojenci smetla.
Ač je Obamova administrativa už dlouho odhodlána minimalizovat tamní zapojení US, tak pro Turecko a Saúdskou Arábii je výhled na pád Sýrie pod vliv Ruska a Íránu národně bezpečnostní katastrofou.
„Celá situace, nejen pro Turecko, nýbrž pro celý Střední východ, by se přeformátovala. Západní vliv by uvadl. Otázkou je: Můžeme přijmout, aby Rusové a Íránci v tomto regionu udávali muziku?“ řekl Umit Pamir, bývalý turecký velvyslanec u NATO a u Spojených národů.
Zdroj: zerohedge.com