Dnes se John Kerry v Mnichově sejde se Sergejem Lavrovem a s několika svými dalšími protějšky z Evropy a ze Středního východu, aby v poslední obranné linii uhájil obnovení syrských mírových rozhovorů, které se rozpadly uprostřed intenzivních ruských náletů na pozice rebelů v Aleppu. Rebelové jsou ve všech ohledech obklíčeni. Původně to vypadal, že ta „umírněná“ opozice by to mohla ustát a odrážet Rusy s Íránci s pomocí zásobování z USA, Turecka a Saúdské Arábie. Tyto naděje však v posledních několika týdnech uvadly, když Hezbollah postoupil k Aleppu a nakonec to město obklíčil s odříznutím rebelů od klíčových zásobovacích tras a se spuštěním masového exodu civilistů.
Tyto rozhovory v metropoli Bavorska přichází během toho, co je až dosud snad nejkritičtějším bodem tohoto konfliktu. S tím, jak je opozice v provazech, je to pro Rijád, Ankaru, Doha a Spojené arabské emiráty situace zvítěz nebo zemři. Monarchie ze Zálivu buď vyšlou pozemní vojska k ochraně rebelů nebo je Hezbollah a IRGC během týdnů rozsekají – snad i dnů.
Samozřejmě, že sunnitští sponzoři opozice nemohou přímo říci, že půjdou do Sýrie bojovat s Íránem a s Rusy. Jakýkoliv pozemní vpád bude ospravedlněn potřebou „bojovat s ISIS“, i když je přítomnost Islamistického státu v Aleppu daleko menší než v jiných obležených městských centrech jako Raqqa a Deir ez-Zor. A toto úsilí je ve skutečnosti už tak průhledné, že už i mainstreamová média byla nucena to uznat. Např. zde je to od FT:
[quote align="center" color="#999999"]
Saúdská Arábie diskutuje o plánech na vyslání pozemních vojsk spolu s regionálními spojenci včetně Turecka do bezpečné zóny v Sýrii, což je poslední linie obrany k udržení té rebelie naživu, když té hrozí kolaps, jelikož Ruskem podporovaná ofenziva sil syrského režimu vpadla až do severní provincie Aleppo.
Ač Západní činitelé tento plán zavrhli jako postrádající věrohodnost, jsou tu příznaky zoufalství, které pociťují mnozí z podporovatelů syrské opozice, když vidí výsledek této války čím dál chmurněji. Dva lidé obeznámení se saúdskými plány řekli Financial Times, že vysoce postavení činitelé Zálivu jsou v Rijádu na schůzce s tureckými činiteli, aby prodiskutovali možnost vyslání pozemních vojsk, která povedou koalici bojovníků uvnitř Sýrie.
Bývalý obchodní uzel Sýrie město Aleppo, je posledním významným městským centrem kontrolovaným rebely. Jeho venkov na severní hranici s Tureckem je jeho poslední linií zachování života.
Síly presidenta Bashara al-Assada posílené Íránem financovanými šíitskými milicemi minulý týden s krytím ruskými nálety postoupily na opozicí držená území na severním venkově Aleppa. Tyto násilnosti podnítily útěch tisíců civilistů, což ještě zhoršuje už tak ohromnou humanitární krizi.
Saúdská Arábie,UAE a Bahrajn veřejně vyhlašují, že ta vojska budou vyslána jako součást USA vedené mezinárodní koalice už teď sestavené proti ISIS. To přichází poté, co Washington poukazoval na arabské země, že nedělají dost v boji proti této islamistické skupině. Ale regionální pozorovatelé říkají, že tyto manévry jsou krytím intervence na pomoc syrským rebelům. [/quote]
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Samozřejmě, že nejabsurdnějším aspektem na této povídačce o „boji proti ISIS“ je to, že na sílu, která je v boji s Islamistickým státem neúčinnější – YPG – Turecko útočí. Je to to samé Turecko, které jako všichni ostatní zneužívá ISIS jen k ospravedlnění své intervence do Sýrie. „Jste na naší straně nebo na straně teroristů z organizací PYD a PKK?“ ptal se president Recep Tayyip Erdogan ve středu při projevu k činitelům z provincií v Ankaře. Uchýlil se i k tvrzení, že USA v Turecku způsobily „moře krve“ tím, že v Sýrii podporují YPG. „Ankara předvolala US velvyslance, aby vyjádřila svou nespokojenost poté, co mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby v pondělí řekl, že Spojené státy PYD nepovažují za teroristickou organizaci,“ uvádí Reuters.
Co se týče opozice v Aleppu, tak rebelové doslova prosí USA, aby intervenovaly. „Věřím, že on opravdu může tyto útoky Rusů zastavit,“ řekl Reuters mluvčí Salim al-Muslat, když mluvil o presidentu Obamovi. Jestli je ochoten zachránit naše děti, tak je opravdu už na čase, aby na tyto útoky v Sýrii řekl ‚ne‘. Věřím, že on to udělat může, ale nám je opravdu divné, že jsme to od něj zatím ještě neslyšeli.“
Ve skutečnosti na tom nic divného není. John Kerry prostě nemůže Sergeji Lavrovovi „říci“, aby bombardování Aleppa zastavil. Jak už během víkendu řekl humanitárním pracovníkům v Londýně, USA přeci nemohou „jít do války s Ruskem,“ když právě toho by bylo zapotřebí k donucení Kremlu, aby ty nálety na pozice rebelů zastavil.
Také Francie je skeptická ke schopnosti Ameriky zastavit ofenzivu Rusů a Íránců. „Jsou tu i odlišnosti mezi členy této koalice… Nebudu opakovat, co už jsem řekl před tím o hlavním pilíři koalice,“ řekl francouzský ministr zahraničí Lauren Fabius. „Nemáme však pocit, že právě tam by měla mít koalice velice silné závazky.“
Avšak zase, tohle není věc „závazků“. Je to o tom, jestli se USA chtějí střetnout vojensky s Ruskem a Íránem, protože jak by už mělo být dostatečně jasné, to nemá vůbec co dělat s ISIS a všechno je to o tom, co se stane s Aleppem. „Na to se pohlíží jako na srdce toho, co zbylo z hnutí rebelů z hlediska udržení významného města, aniž by bylo zamořeno Islamistickým státem,“ řekl Bloomberg Julian Barnes-Dacey, vedoucí politický člen Evropského Výboru pro zahraniční vztahy. „Když se to Assadovi povede, tak je těžké si představit, že by opozice mohla přežít.“
Přesně. A to byl ten plán od počátku. Není to o tom, že by Rusko s Íránem nechtěly bojovat s Islamistickým státem. S tím bojují. Ale Moskva na rozdíl od Washingtonu a jeho regionálních spojenců nikdy nepředstírala, že boj v Sýrii je čistě jen o ISIS. Spíše, že ten konflikt je o potlačení povstání, které hrozí, že uvrhne zase další středovýchodní zemi do stavu zhrouceného státu, a rovněž je to o nakreslení linie v písku ohledně neustálého Západního vměšování do záležitostí suverénních států. Nejúčinnějším způsobem ke zvrácení této vlny a ke skoncování s tímto povstáním je nejdříve opětovné dobytí městských center této země a Aleppo je v tomto plánu kritické. Jakmile to bude zabezpečeno, nastane úder na východ k osvobození Raqqy a k odkázání ISIS do análů džihádistické historie.
My si myslíme, že nejdůležitější věc, které je třeba porozumět, je tato: Saúdská Arábie, Turecko a UAE zvažují vyslání pozemních vojsk k boji s Rusky a s Iránci, kteří se pokouší skoncovat s povstáním, které už stálo život statisíce Syřanů. Tato kampaň nejspíš krátkodobě zvýšila násilnosti, ale je to úsilí o obnovení smyslu pro normalitu v zemi, která v posledních šesti letech nezažívala nic jiného než chaos. USA a jejich sunnitští spojenci by radši, než by nechaly Moskvu a Hezbolláh dokončit svou práci, spíše vyslaly pozemní vojska k podpoře rebelů. Tak nám prosím řekněte: kdo jsou tady zlí hoši a kdo jsou hodní hoši?
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com