Nový průzkum veřejného mínění pro přední francouzský deník Le Figaro ukázal, že téměř tři ze čtyř Francouzů se domnívají, že v zemi je příliš mnoho migrantů. (Foto: Flickr)

Výsledky průzkumu přišly poté, co země v roce 2022 přijala rekordní počet cizinců pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona.

Průzkum společnosti Odoxa-Backbone Consulting ukazuje, že Francouzi si téměř na všech úrovních přejí přísnější kontrolu přistěhovalectví, více deportací, a dokonce i referendum o přistěhovalectví do Francie.

Dále ukazuje, že Francouzi jsou stále více proti masové imigraci, přičemž 74 % z nich tvrdí, že imigrantů je ve Francii příliš mnoho. To představuje nárůst o 11 procentních bodů oproti době, kdy byl průzkum proveden před pěti lety.

Platí to pro příznivce Národního shromáždění (97 procent), Republikánů (91 procent), Renesance (68 procent) a dokonce i socialistů (52 procent) a Zelených (51 procent). Pouze příznivci levicové strany La France Insoumise Jeana-Luca Mélenchona jsou v menšině (44 procent) při otázce, zda je ve Francii příliš mnoho migrantů.

Z průzkumu dále vyplývá, že 79 procent Francouzů si přeje, aby se o žádostech žadatelů o azyl rozhodovalo ještě před tím, než jim bude umožněn vstup na francouzské území. Čtyřiasedmdesát procent se také domnívá, že by imigrační kvóty měl každoročně stanovovat francouzský parlament, a 72 procent si myslí, že o migrační politice by se mělo rozhodovat v referendu.

Francouzi si také přejí, aby se země stala pro migranty méně sociálně atraktivní (68 procent), aby byl princip asimilace zakotven v ústavě (66 procent) a aby se dokonce odstoupilo od evropských smluv (62 procent).

Zajímavé je, že tvrdý postoj k imigraci zastávala nejen většina voličů Republikánů, Národního shromáždění a Reconquête, ale také příznivci Macronovy strany Renaissance. Všichni respondenti byli k Macronovu postupu v otázce imigrace velmi kritičtí, s výjimkou voličů, kteří Macrona schvalují.

V otázce uprchlíků, kteří utíkají před pronásledováním ve své zemi, se 55 % respondentů vyslovilo pro to, aby je Francie přijala, což je však o 10 procentních bodů méně než před pěti lety.

Francouzi nicméně vítají návrhy na lepší integraci migrantů v zemi, včetně podpory vytvoření povolení k pobytu pro pracovníky bez dokladů, jejichž pracovní místa zaměstnavatelé potřebují obsadit (58 procent), a umožnění přístupu žadatelů o azyl k pracovním místům (58 procent).

„V otázce přistěhovalectví je myšlení Francouzů nakonec ‚komplexní‘, jakési ‚zároveň‘ snížit počet příchozích, ale také se ukázat jako inkluzivnější pro přistěhovalce, kteří již na našem území jsou,“ uzavírá Céline Bracq, výkonná ředitelka společnosti Odoxa.

Starosta francouzského města Cannes David Lisnard tento měsíc během vystoupení na televizní stanici Europe 1 varoval, že imigrace se ve Francii stala velkým problémem poté, co v loňském roce přijala rekordních 500 000 migrantů. Vláda podle něj musí dostat přistěhovalectví pod kontrolu, jinak riskuje společenské důsledky.

„Problém vytváří samotná komunikace. Imigrace se ve Francii stala velkým problémem, loni jsme přijali víceméně 600 tisíc lidí – 600 tisíc. To je (nový) rekord. Proto musíme dnes v zájmu rovnováhy francouzské společnosti zavřít imigrační kohoutky,“ řekl Lisnard.

Zdroj: rmx.news