Dva holandští filmaři byli napadeni v nechvalně známém táboře migrantů, nazývaném Džungle u Calais, migranty vybavenými pepřovým sprejem a nožem. Členové skupiny Calais Migrant Solidarity je požádali, aby nahrávku stáhli z internetu, výhružnou formulací: “Umístění online Vám neprospěje, neboť si nemyslím, že by to bylo to, proč jste přišli do Calais…” Paní Engels zpřístupnila nahrávku nahranou během filmování svého nového dokumentárního filmu “Calais: Vítejte v Džungli,” na svém účtu na YouTube.
Nahrávka trvající jen 41 sekund jasně ukazuje, jak byli ona a její kolega a fotograf Teun Voeten napadeni a hozeni do stanu třemi muži, kteří ho přidrželi. Násilníci pak utekli uličkami nouzového tábora pro migranty.
Pan Voeten je dlouhodobým přispěvatelem časopisů jako Vanity Fair, New York Times Magazine, National Geographic, Newsweek a Time – přičemž poslední z nich jmenoval německou kancléřku Angelu Merkel Osobou roku 2015. Spolupracoval také s Lékaři bez hranic, s vysokým komisařem Spojených národů pro uprchlíky a s Amnesty International.
Popis u videa uvádí, že dvojici napadli tři migranti ozbrojení “velkým nožem” a pepřovým sprejem. Útočníci se pokusili dvojici okrást, než je jiní obyvatelé Džungle dokázali odehnat.
Paní Engels umístila video na svůj Facebook spolu se svou reakcí na útok, kde popisuje muže, kteří ji okradli, jako “pár hajzlů”, přičemž pak hledá pro útočníky omluvu a uvádí, že se z nich stávající zločinci, protože “nemají nic lepšího, k čemu by mohli směřovat”.
Další příspěvek od paní Engels ze dne předcházejícího uvedenému incidentu popisuje setkání s migrantem jménem Muhammed, bývalým studentem anglické literatury, který nyní pobývá v migrantském táboře u Calais.
Zřejmě se snaží pomocí svých přátel a příznivců najít nejsnazší cestu, jak Muhammeda dostat do Velké Británie a najít způsob, jak by mohl platit nižší školné.
Paní Engels si stěžuje, že dobrovolníci od příslušné dobročinné organizace neví, jak zajistit Muhammedovi studentské vízum ve Velké Británii, a obává se, že Muhammed zůstane v Calais a “promrhá svůj život v té beznadějné, hrozné díře.”
Fotograf a oběť útoku Teun Voeten také postavil nahrávku na Facebook do skupiny “Calais Migrant Solidarity (no borders)” (Solidarita s migranty v Calais (žádné hranice) a dočkal se komentářů žádajících ho, aby nahrávku odstranil.
Příspěvek p. Voeten na Facebooku: Při natáčení s Maaike Engels pro náš dokumentární film nás v džungli málem okradli. Jiní migranti nám přišli na pomoc. Nic nám neukradli a neotřesitelná Maaike natočila pozoruhodnou nahrávku… (navíc kopla jednoho z útočníků, který se na ni vrhl s nožem)… Džungle u Calais, 15. ledna 2015
Jeden komentář šel až tak daleko, že konstatuje: “Umístění online vám neprospěje, neboť si nemyslím, že by to bylo to, proč jste přišli do Calais…”, zatímco jiný dodává: “Ve špatných rukou by mohlo dojít k nezodpovědnému použití této nahrávky”.
Umístění online vám neprospěje, neboť si nemyslím, že by to bylo to, proč jste přišli do Calais – a to je důvod, proč lidé, kteří tam žijí, nejsou právě příznivci novinářů.
Paní Engels řekla autorovi článku ,Breitbart London:
“Dokumentujeme džungli od září. Chceme dosáhnout toho, abychom ukázali komplexnost problému imigrace. Není to jednostranný příběh – to, jak se prezentuje (a jak jej žádají média) je do značné míry emocionální. Z toho nelze odvodit žádnou použitelnou politiku. Nejprve Aylan [Kurd], pak Paříž, teď [Kolín]. Prostě jen nechceme zaujímat stanoviska. [Chceme] ukázat všechny úhly pohledu. Jak pohled ze strany uprchlíků, tak z hlediska jejich oponentů”.
Od té doby byl příspěvek z Facebookové skupiny odstraněn, naštěstí se však podařilo jej zazálohovat.
Organizace odpovědná za stránku na sociálním médiu – Calais Migrant Solidarity – je součástí sítě Bez hranic (No Borders Network), která propaguje odstranění národních hranic a ukončení deportace ilegálních migrantů.
Násilí v migrantském táboře Džungle u Calais není novým jevem. Jak se tábor zvětšoval, zvyšovala se i frekvence útoků. Migranti se napadají vzájemně a používají násilí i vůči pomocníkům, kteří se snaží roznášet jídlo a zásoby.
Mluvčí svazu francouzské policie dokonce obvinil levicové aktivisty a pašeráky lidí z toho, že rutinně iniciují násilí v táboře.
Tábor je umístěný blízko dálnice používané denně tisíci nákladních vozidel, která vezou zboží z evropské pevniny do Velké Británie. Migranti táboří venku v naději, že se jim podaří projet na náklaďácích do Británie – přičemž často ohrožujíživoty řidičů.
Toto video přichází v kritické době pro migrantský tábor u Calais, kdy francouzští zastupitelé oznámili své plány celý tábor zrušit k 18. lednu a donutit jeho obyvatele k přesídlení. BBC uvádí, že přesídlení má eliminovat špatné životní podmínky v táboře a nahradit stany sloužící k ubytování přestavěnými expedičními kontejnery.
Breitbart London podal zprávu o demonstraci za ‘otevření hranic’ z Calais do Londýna, která se konala na londýnské stanici St. Pancrasv sobotu 16. ledna. Aktivisté tak chtěli oslovit politiky a média.
Zdroj: breitbart.com