Lidská práva hynou na úbytě zvláště, když v tom jsou strategická partnerství. Vztahy mezi Británií a Saúdskou Arábií v tom patří do sorty těch nejšpinavějších protkaných vojenskými kšefty, tlumenou kritikou a zajišťovacími obchody. Když byl ministerský předseda David Cameron vystaven Johnu Snowovi s otázkami ohledně britské role při zajištění pozice Saúdské Arábie ve Výboru lidských práv OSN, tak je vztekle odrážel krasořečněním o neocenitelnosti Rijádu a jeho vztahů se Západem. (1) U takovýchto záležitostí jsou vždy důležité doklady o nich, ale vzhledem k faktu, že Británie zůstává mezi nejtajnůstkářštějšími státy Západního světa, není vždy snadné s něčím takovým přijít.
Světlo na to ale už vrhly nějaké depeše zveřejněné WikiLeaks poukazující na proporce toho handlířství probíhajícího mezi oběma státy ohledně zaprodávání lidských práv.
Poklad saúdských depeší zpřístupněný WikiLeaks loni v červnu různé skupiny podnítil, aby pročesali tuto sbírku od ministerstva zahraničí bedlivým okem, které něco rozklíčuje o zastřených postojích Království. ( 2)
V tomto případě se relevantní dokumentace týká rozhovorů mezi saúdskými a britskými činiteli před hlasováním o členství v tomto 47 členném orgánu v listopadu 2013. Depeše z ledna a února 2013 přeložené jako UN Watch, tak The Australian, odhalují návrhy na podpůrné postoje.
Jedna depeše postuluje:
[quote align="center" color="#999999"]
„Saúdská delegace má tu čest poslat ministerstvu důvěrné memorandum, které tato delegace obdržela od trvalé mise Spojeného království, s žádostí o podporu a oporu jejich země pro členství ve výboru lidských práv (HRC) v období 2014-2016 při volbách, k nimž dojde v roce 2013 ve městě New York.“ [/quote]
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Uchyluje se k tvrzení:
[quote align="center" color="#999999"]
„Ministerstvo by to mohlo shledat jako příležitost k výměně podpory se Spojeným královstvím, kdy by Království Saúdské Arábie podpořilo kandidaturu Spojeného království na členství v tomto výboru v období 2014-2015 výměnou za podporu Spojeného království pro kandidaturu Království Saúdské Arábie.“ ( 3)[/quote]
Depeše rovněž odhalují, jak byly na kampaň za získání tohoto křesla vynakládány peníze, když se zmiňuje převod 100 000 $ na „výdaje vzniklé kampaní za nominaci tohoto Království na členství do výboru lidských práv na období 2014-2016.“ Ač rozčlenění položek této záležitosti k dispozici není, historie tohoto Království při podmazávání a udobřování svých odpůrců ke zlepšení vlastní image je dobře známá.
Mluvčí ministerstva zahraničí a Commonwealthu se pokoušel jakékoliv podezření z tohoto kamarádíčkování sice mírnit, ale poněkud nepřesvědčivým způsobem. „Saúdská Arábie se zúčastnila volby na křeslo jednoho z členů Asijské skupiny ve Výboru lidských práv OSN bez protikandidáta.“ ( 4)
Takže podle této argumentace na postoji UK vlastně nezáleželo, ať už se za zavřenými dveřmi řeklo cokoliv. UK nemusela sice zveřejňovat „jak hlasuje“, ale „byla to vlastně volba uvnitř Asijské skupiny bez protikandidáta…, takže na hlasování UK vlastně nezáleželo.“
Tuto situaci rovněž zjitřila ta sobotní poprava 47 lidí včetně vyhlášeného šíitského duchovního šejka Nimr al-Nimra. Bylo to největší show smrti, jaké toto Království uspořádalo od roku 1980.
Ani vůdkyně Strany zelených Natalie Benner ani Tim Farron od Liberálních demokratů to nemohli jen tak přejít. „Vláda by měla ve světle těch víkendových událostí,“ tvrdila Bennett, „zahájit vyšetřování ke zjištění, kdo rozhodl o takovémto zmanipulování procesů v OSN a principů universálních lidských práv.“ V tom je ale ten věčný problém, že jakékoliv vládní vyšetřování má sklon být spíše snahou o zametení pod koberec než o odhalení čehokoliv.
Reakce britského ministerstva zahraničí a Commonwealthu na toto sobotní teatrální krveprolití byla vlažnou nuznou variantou projevu vycházejícího z jejich dosavadní historie vlažných a nuzných reakcí.
[quote align="center" color="#999999"]
„UK odporuje trestu smrti za všech podmínek a v každé zemi. Trest smrti podrývá lidskou důstojnost a neexistuje vůbec žádný důkaz, že by fungoval jako odstrašení.“[/quote]
Prohlášení se uchyluje k poukazu, že ministr zahraničí ve své práci pravidelně svým protějškům v dotyčných zemích, včetně Saúdské Arábie, vznáší problémy. Snažíme se vybudovat silné a dospělé vztahy tak, abychom na sebe vzájemně byli milí i v těch oblastech, s nimiž my nesouhlasíme, včetně lidských práv.“
A tak milé byly i tyto výměny názorů, a ty vedly ke zpochybnění vlastních postojů Británie k porušování lidských práv. Když nic jiného se to projevilo jako cynická karikatura jak zaujímaných postojů, tak budování image, které v obou případech nemají nic společného s realitou. Co se týče Rijádu, na to nelze pohlížet jakkoliv jinak než jako na puč v mezinárodní diplomacii. A toto Království si v Británii našlo svého vlastního užitečného idiota jako komplice.
Dr. Binoy Kampmark byl akademikem zabývajícím se Commonwealthem na Selwyn College, v Cambridge. Teď přednáší na RMIT University, Melbourne.