Je jich deset a nazývají se „skupina budoucnosti”. Deset ministrů zahraničí se hodlá vyslovit ve prospěch federalizace Evropské unie podle modelu Spojených států amerických. Společně tak připravují to, co list Die Presse označuje jako „Plán transformace ve společný evropský stát“. Desítka ministrů 19. června svou první zprávu představila těm, kteří by ze změn měli zároveň největší prospěch: předsedovi Evropské komise Josému Manuelovi Barrosovi, předsedovi Evropské rady Hermanovi Van Rompuyovi, guvernérovi ECB Mariu Draghimu a předsedovi euroskupiny Jeanu-Claudovi Junckerovi.
„Skupina budoucnosti“, která se zformovala na popud německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho a v níž Francie není zastoupena, navrhuje odejmout část kompetencí hlavám států a národním vládám, a naopak posílit funkci předsedy Komise. Ten by byl volen přímou volbou všemi občany a měl by právo sestavovat „vládní tým“, což by z něj činilo nejmocnějšího politika v celé Evropě.
Skupina si též přeje nahradit Radu ministrů a evropských premiérů vytvořením druhé „státní“ komory v Evropském parlamentu. Národní kompetence, jako například kontrola nad státními hranicemi, obranou nebo rozpočtem, by připadly federaci. To by především přispělo k „nevratnosti“ společné měny.
Podle deníku Die Presse není překvapením, že se práv domáhá právě skupina diplomatů, jejichž země ztratily vliv již v důsledku podepsání smlouvy v Nice v roce 2000, a zejména pak po vypuknutí hospodářské krize. Deník však dochází k závěru, že:
„Demokratický systém, který svou strukturou jasně připomíná stát, bude jistě v rozporu se současnou náladou mnoha vrstev populace. Avšak každý, kdo chce bojovat proti kolapsu společné měny, společného vnitřního trhu a politické stability a proti dalšímu prohlubování propasti mezi bohatým severem a chudým jihem, jakož i proti sílícím nacionalistickým tendencím, bude nakonec muset být pro.
* Ministři zahraničí Německa, Rakouska, Belgie, Dánska, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Polska, Portugalska a Španělska.
Zdroj: presseurop.eu
]]>