Jaroslaw Kaczynski se chystá jít cestou svého spojence, maďarského premiéra Viktora Orbána, varuje list Washington Post. Vypuknutí politické krize ve Varšavě, podle vysoce postavených politiků a mezinárodní organizace lidských práv ohrožuje národní demokracii, "rozhoupalo" vlny na obou stranách Atlantiku, píše po včerejších událostech v polském Sejmu The Washington Post.
PiS a jeho vůdce Jaroslaw Kaczyński překročili hranici, nepřijali rozsudek Soudního dvora, který potvrdil nominaci tří z pěti již dříve navržených ústavních soudců. Tím je znemožněno rozhodování Ústavního soudu. A dolní komorou přijatý nový ústavní zákon odstranil to nejdůležitější a to je kontrola nové vlády, píší americké noviny.
Na konci článku ve Washington Post se píše, že Spojené státy by měly reagovat na dění na řece Visle.
Kaczynski a jeho strana jsou nepřátelští vůči Rusku a nedůvěřiví vůči Německu, ale jsou obecně proameričtí. To vytváří pro administraci prezidenta Baracka Obamy možnost ovlivňovat vládu. Washington by měl říci vůdci ve Varšavě, že oslabení soudního přezkumu, čistky mezi kritiky státních médií a další pronásledování politických odpůrců rychle pokazí vztahy s Washingtonem, končí článek.
Bývalý prezident už nemůže zasahovat do vládních rozhodnutí, jeho názory však stále ovlivňují veřejné mínění v Polsku.
Lech Walesa varoval ve středu před ohrožením demokracie v Polsku poté, co se ujala moci konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), a vyzval k uspořádání referenda o předčasných volbách.
Podle jeho vyjádření v rozhovoru pro stanici Radio ZET, které cituje agentura Reuters, současná vláda jedná proti Polsku a občané by měli dát najevo svou nespokojenost.
"Je třeba ukázat v referendu, že dvě třetiny jsou proti takové vládě, a zkrátit funkční období Sejmu," řekl Walesa.
"Tato vláda jedná proti Polsku, proti našim výdobytkům, svobodě, demokracii, nemluvě o tom, že nás zesměšňuje ve světě. Stydím se vycestovat za hranice," dodal někdejší vůdce polského hnutí Solidarita.
Uplynulé dva víkendy se v Polsku uskutečnily masové demonstrace přívrženců i odpůrců nové vlády. Kroky kabinetu Beaty Szydlovej, který uskutečňuje rozsáhlé personální výměny ve státních podnicích, tajných službách, armádě a dalších bezpečnostních složkách včetně Expertního centra kontrarozvědky NATO provozovaného Slovenskem a Polskem, vyvolaly obavy i kritiku evropských institucí.
[quote align="center" color="#999999"]
Nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku.
První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.
2015 – LISTOPAD / MŮŽEME MÍT SUPERPOWER?
…[/quote]