Teroristická organizace IS prožívá těžkosti kvůli vysoké úrovni korupce a byrokracie, píše list Financial Times. Při obsazování území v Sýrii a Iráku IS často dostává korupci jako „dědictví" od oficiálních vládních představitelů, píše se v článku. A čím aktivněji se skupina rozšiřuje, tím více závisí na bojovnících a úřednících, pro něž jsou peníze důležitější než extremistická ideologie.
Noviny se odvolávají na informace získané od bývalých bojovníků a úředních osob IS. Jeden z účastníků rozhovoru s vydáním, bývalý velitel IS, informoval o „mrtvých duších" v řadách skupiny.
„Velitel na přední linii podává žádost o výplatu mzdy 250 bojovníkům, ale ve skutečnosti je jich pouze 150. Když úředníci objevili tato schémata, začali zasílat finanční úředníky, aby dodali mzdy. Potom se úředníci začali také účastnit podvodů společně s veliteli", vyprávěl zdroj FT.
O korupčních skandálech v řadách IS se vyprávějí historky, píše se v článku. Účastník rozhovoru vyprávěl FT o emírovi Abu Fatima al-Tunis ze syrské provincie Dajr az-Zaur, který utekl z IS a sebral shromážděné „daně" ve výši 25 tisíc dolarů. Na Twitteru dezertér nechal zprávu bývalým kolegům: „Jaký stát? Jaký chalífát? Jste idioti!" Mluví se o emírech, kteří tunelují celé jmění do Turecka a potom mizí.
Podle slov místních obyvatel kvůli rostoucí korupci se v IS objevuje stále více slabých míst. Například na území, kontrolovaném IS, kvete pašeráctví ve vyvážení lidí, jelikož skupina zakázala opouštět hranice samostatně vyhlášeného chalífátu. Často místní obyvatelé podplácejí bojovníky IS na přechodech, což dělá hranice chalífátu zranitelnějšími.
Zdroj: sputniknews.com
[quote align="center" color="#999999"]
Nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku.
První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.
2015 – LISTOPAD / MŮŽEME MÍT SUPERPOWER?
…[/quote]