Volební výsledky Řecka jsou tu a síly, které jsou pro výkup z dluhů, zvítězily, ale jen tak tak. Projekce jsou takové, že strana Nové demokracie, jež je pro výkup z dluhů, bude mít asi 130 sedadel v 300členném parlamentu a Pasok (druhá strana pro výkup) bude mít kolem 33 sedadel. Tyto dvě strany se střídaly desítky let v Řecku u moci a vypadá pravděpodobně, že tyto sestaví koaliční vládu, která Řecko podrží v euru. V pondělí nejspíše uvidíme, jak finanční trhy po celém světě oslavují. Pravdou ale je, že se ve skutečnosti nic nezměnilo. Řecko je pořád v depresi. Řecká ekonomika poklesla během posledních čtyř let skoro o 25% a teď se pořád drží na té samé cestě jako dosud.

Zbídačování bude pokračovat ve šrotování zbytků řecké ekonomiky a ze země se bude velmi rychlým tempem odlévat ještě více peněz. Řecko se pořád potápí do dluhů a je zcela závislé na vnější pomoci, aby se vyhnulo bankrotu. Mezitím se věci ve Španělsku a Itálii rychle zhoršují. Kde je tedy v této rovnici nějaké místo pro optimismus?

Zrovna teď se v Evropě rozvíjí všechny ingredience pro „perfektní bouři“. Po celém kontinentu byly osekány vládní výdaje, monetární politika ECB je velice přísná, nové regulace a zhoršování ekonomických podmínek nutí hlavní bank couvat z půjček a ve vzduchu je panika.

Nedojde-li k dramatické změně, věci se budou nadále zhoršovat.

Ano, výsledky řeckých voleb znamenají, že Řecko zůstane v euru – přinejmenším prozatím.

Je to ale pro Řecko skutečný důvod k oslavě?

Zrovna teď je v Řecku asi 22procentní nezaměstnanost. Podniky se nadále udivujícím tempem zavírají a sebevraždy se vrší.

Tento měsíc bylo zatím z řeckých bank vybráno asi 500 milionů eur. Celý řecký bankovní systém je na pokraji kolapsu.

Mezi tím řecká vláda pořád zabředává do dalších dluhů. Projekce řeckého rozpočtového deficitu jsou pro tento rok asi 7% HDP.

Řekové však šli k volbám, aby hlasovali pro více toho samého.

Zbláznili se snad?

Někdo kdysi řekl, že definicí šílenosti je dělat tu samou věc zas a znovu a očekávat jiný výsledek.

Bohužel to vypadá, že věci po dost dlouhou dobu budou v Řecku zhoršovat.

A zbytek Evropy směřuje k velice chmurné ekonomické budoucnosti zrovna tak.

V tomto okamžiku je nezaměstnanost v eurozóně na rekordní výši.

Většina analytiků předpokládá, že se vyšplhá ještě výš.

Říci, že Španělsko má problém s nezaměstnaností, by bylo ohromným podceněním. Míra nezaměstnanosti je ve Španělsku ještě vyšší než míra nezaměstnanosti v Řecku. Ve skutečnosti je nezaměstnanost ve Španělsku vyšší, než kdy byla od zavedení eura.

Španělský bankovní systém je v tomto okamžiku naprostou a totální katastrofou. Španělská vláda už požádala pro své banky o výkup z dluhů ve výši 100 miliard eur.

To ale nemusí být všechno.

Španělsko čelí podobnému kolapsu trhu s nemovitostmi, jaký proběhl ve Spojených státech v letech 2008 a 2009. Zrovna teď se ceny domů ve Španělsku naprosto hroutí

Čerstvá data ze včerejška ukazují, jak se ta krize ve Španělsku stává zoufalou. Pád hodnoty majetku se zrychluje. Ceny domů padají rychlostí 12,6% během prvního kvartálu letošního roku v porovnání s 11,2% v předchozím čtvrtletí a 7,4% v dalším čtvrtletí před tím. Ceny od svého vrcholu spadly o 26%.

„Základní ukazatele naznačují další 25% sestup,“ sdělila ve čtvrtek ve své zprávě Standard & Poor’s. Může trvat další čtyři roky, než se vyčistí přebytečný jeden milion domů zbývajících po stavebním rozmachu.

Mezitím se ze španělských bank alarmující rychlostí vytahují peníze. Jak se šíří panika, vidíme pomalu se rozvíjející výběrové nájezdy na banky po celé Evropě. Během posledních několika měsíců se od národů v potížích přesunuly do „bezpečných útočišť“, jako jsou Švýcarsko či Německo.

Investoři začínají být velice nervózní a požadované výnosy z italských a španělských dluhů opět skáčou nahoru.

Výnosy ze španělského dluhu minulý týden dosáhly své nejvyšší úrovně od zavedení eura. Bez masivních intervencí ECB by výnos z 10letých španělských obligací téměř určitě prorazil nebezpečnou 7procentní hranici.

Agentury kreditního ratingu indikují, že je před námi nebezpečí. Moody’s nedávno srazily španělský dluh jen jeden stupeň nad stav braku na trhu cenných papírů. Španělsko míří z kopce po té samé cestě, po které se vydalo Řecko.

Situace v Evropě je velice chmurná.

Řecko bude potřebovat vykupovat z dluhů v tak dlouhém výhledu, kam až oko dohlédne.

Španělsko bude také téměř určitě potřebovat ohromný výkup z dluhů.

I Itálie bude téměř jistě potřebovat ohromný výkup z dluhů.

I Irsko a Portugalsko vypadají, že budou potřebovat více peněz.

Francie už také vypadá, že je v ohrožení, a Francois Hollande vypadá, jako by neměl žádné reálné řešení, které by šlo vytáhnout z rukávu.

Jak už jsem řekl mnohokrát předtím, bacha na Evropu.

Každých pár týdnů se objeví titulky vyhlašující, že „Evropa už byla zachráněna,“ ale věci se jen nadále zhoršují.

Guvernér Bank of England Mervyn King před několika týdny řekl následující …

„Naši největší obchodní partneři se bez zjevných příčin rozpadají.“

A to je pravda. Pro problémy v Evropě neexistuje žádné viditelné řešení. Politici to mohou ještě chvíli držet nad vodou i bez řešení, ale konec je nevyhnutelný stejně jako ty útrapy, co přijdou.

Rovnice popisující dění v Evropě, kterou jsem už předtím uváděl, pořád platí …

brutální zbídačování + toxická úroveň vládního zadlužení + nedostatek důvěry ve finanční systém + banky nesmírně kapitálově nepřiměřené + ohromné zhroucení dostupnosti úvěrů = finanční imploze historických proporcí

Sledujeme finanční vlak, jak se pomalým pohybem vykolejí do propasti, a co je absolutně bezprecedentní, ač se nám to děje zrovna teď před našima očima, jsou politici naprosto bezmocní, aby ho zastavili.

Tohle bude pro evropský finanční systém dlouhé horké léto.

V Řecku byla v den voleb neuvěřitelně chmurná nálada. Místo aby oslavovali, vypadá to, že Řekové rezignovali a trpně čekají velice drsnou budoucnost. Článek v The Telegraph popisuje, jak se celý národ zadírá při poruchovém zastavení…

Tohle jsou volby, od kterých se očekává, že rozhodnou, zda Řecko zůstane v euru. Ovšem spolu s tím Evropa zažije svůj moment, kdy se střetne s Katrinou, převažujícím pocitem tu není panika,  strach nebo naděje – ale tato země už suspendovala chuť k životu, zadírá se při poruchovém zastavení …

Nákupní centrum Srdce Athén na jižním předměstí je vyleštěné, plné velkých značek, ale téměř prázdné, postrádá zákazníky. „Máme tu pět prodejů za den,“ říká Steryiani Vlachakou, prodavač v obchodě se sportovním oblečením Champion. „Pořád se to stále více zhoršuje.“

Bohužel to není jen Řecko, které je zatracené.

Pravdou je, že ztracená je celá Evropa a až bude Evropa padat, pocítí to celá planeta.

Připravte se tedy na nadcházející těžké časy. Nadcházející utrpení bude hrozné a většina lidí si ani nevšimne, co to vlastně přichází.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: theeconomiccollapseblog.com

]]>