Nedůvěra mezi Ruskem a NATO v čele s USA sílící na pozadí syrské a ukrajinské krize vrací ovzduší studené války se všemi jejími atributy, včetně modelu jaderného zdržování, píše pro Politico expert na jaderné zbraně Bruce Blair. Washington, stejně jako Moskva, udržuje svá velitelská stanoviště a stovky strategických bojových hlavic ve stavu zvýšené pohotovosti, poznamenal expert. S ohledem na to, že doba letu útočných raket činí 11-30 minut (11 minut pro vypuštění z ponorek hlídkujících u pobřeží oponenta a půlhodiny pro rakety letící z jednoho konce planety na druhý), rozhodnutí o odpálení v případě poplachu bude přijato pod obrovským psychologickým tlakem a v časové tísni, dodává Blair.
„Nazval bych to mechanickou hrou podle předem připraveného scénáře. Podle některých z nich má prezident USA po zhodnocení dat systému včasného varování o útoku (3 minuty) vyslechnout třicetivteřinové hlášení o variantách odvetného jaderného úderu a jeho následcích. Má jen několik minut, aby zvolil jednu z nich, pravděpodobně 3-6 minut, v nejlepším případě 12," napsal expert.
Podle Bruce Blaira, který sloužil u vojenského letectva USA jako důstojník pro kontrolu odpálení mezikontinentálních balistických raket LGM 30 Minuteman, trvá Američanům čas od vydání rozkazu do bezprostředního vypuštění rakety jednu minutu.
Standardní paradigma vzájemného zdržování založené na zasazení odvetného úderu při poplašném signálu je riskantní konstrukce, domnívá se expert. Velitelské stanoviště systému včasného varování v USA dostává údaje minimálně jednou denně, což dovoluje odhadnout situaci: jde o skutečný nebo mylný signál. Operátoři mají tři minuty od okamžiku signálu na předběžný odhad a hlášení nejvyššímu velení.
V dějinách studené války již docházelo k případům mylného poplachu kvůli raketovému útoku: v roce 1983 odvrátil sovětský důstojník Stanislav Petrov potenciální jadernou válku kvůli mylnému poplachu: počítač informoval o odpálení raket z americké základny.
[quote align="center" color="#999999"]
„Dosáhnou-li vztahy Ruska a USA znovu stupně jaderné konfrontace z dob studené války, bude riziko mylného odpálení ještě větší než tenkrát," napsal expert. Rizika se prohlubují kvůli vzniku kybernetických hrozeb, uzavírá Blair. [/quote]
Zdroj: sputniknews.com
[quote align="center" color="#999999"]
Nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku.
První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.
2015 – LISTOPAD / MŮŽEME MÍT SUPERPOWER?
…[/quote]