Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Hladina moře může stoupnout o 60 metrů už do konce století
Výzkumy provedené pracovníky italské univerzity Università degli Studi di Urbino Carlo Bo ukázaly, že díky intenzívnímu stoupání hladiny oxidu uhličitého se mění klimatický model Antarktidy.
V roce 2015 koncentrace skleníkových plynů v Antarktidě dosáhla 400 ppm, což značně převyšuje hladinu 280 ppm, kterou vidíme v předindustriálním období. To znamená, že už ke konci XXI. století mohou tyto hodnoty dosáhnout 600 ppm. Antarktický ledový štít začne aktivně tát a hladina moře na Zemi se zvedne o celých 60 metrů, což neznamená pro člověka nic dobrého.
Vědci ve své práci také vysvětlili, že se Antarktický štít objevil asi před 34 miliony let, kdy hladina oxidu uhličitého v atmosféře klesla pod 750 ppm. Dále, přibližně před 32,8 miliony let, se tato hladina dostala na 600 ppm, čímž se stal štít odolným vůči změnám podnebí a mořská hladina klesla. Zvyšování úrovně CO2 nad tuto hodnotu vrátí náš svět k „teplému začátku".
Největší ledovec Totten urychleně taje
Důkazem výsledků uvedených výzkumů je urychlené tání Tottenu, největšího ledovce Antarktidy. Vědci pečlivě sledují jeho chování, neboť tání tohoto obra může zvednout hladinu Světového oceánu o 3,5 metru. Jejich údaje ukázaly, že větší část Tottenu se nachází v oceánu a nestojí na tvrdém povrchu, jak se předpokládalo dříve. Zteplalá slaná mořská voda eroduje ledovec a to může být vysvětlením zrychleného tání v poslední době.
Podle názoru vědců zrychlenému tání ledovců včetně Tottenu napomáhá vítr.
V teplých antarktických jeskyních se schovává život
Vědci tvrdí, že v ledovcích Antarktidy se nachází vlastní svět rostlin a živočichů včetně nám neznámých druhů. K těmto závěrům došli vědci na základě výzkumů rozsáhlých jeskynních systémů, které vznikly v ledu díky páře činných sopek. Teplota v jeskyních, které jsou velmi světlé, může dosáhnout až +25 °С. To vše vytváří pod zamrzlým povrchem ideální podmínky pro život a rozvoj ekosystémů. Odebrané vzorky půdy ukázaly stopy DNA drobných živočichů, vodních rostlin a mechů.
Antarktidu mají ve velké oblibě asteroidy a meteority
Během jedné z expedic na Antarktidu v rámci programu ANSMET, zabývající se pátráním po částicích vesmíru na Zemi, vědci objevili na jednom nevelkém území drobné úlomky 250 různých meteoritů. Podle slov odborníků NASA právě na Antarktidu přistávají částice asteroidů a planet a díky absolutnímu chladu zůstávají zachovány do příjezdu dopravců na kontinent.
Během celé doby existence programu ANSMET vědci shromáždili k dalšímu zkoumání více než 22 tisíc meteoritů, prvků asteroidů, Marsu a Měsíce.
Zdroj: snews.com