Přibližně 36 % větrných turbín vyrábějících energii ve Španělsku bude muset být během příštích pěti let vyřazeno z provozu, protože zastarají, předpovídá Asociace pro větrnou energii (AEE). (Foto: Flickr)
To znamená, že přibližně 7 500 větrných turbín a 20 000 lopatek se promění ve šrot, který bude třeba demontovat, přepravit a zpracovat, což představuje značný logistický problém.
Podle tohoto průmyslového sdružení byla každá třetí větrná turbína, která je v současné době ve Španělsku v provozu, instalována před rokem 2005, přičemž životnost větrných turbín vyrábějících elektřinu se odhaduje na 20-25 let.
Navzdory tomu lze přibližně 85 % součástí, včetně oceli, měděných drátů, elektroniky a generátorů, znovu použít. Náročným aspektem likvidace jsou lopatky turbín ze skleněných vláken, které přijímá jen několik skládek.
Odborníci z oboru naznačují, že budoucnost spočívá v nahrazení starých systémů novými a účinnějšími. S menším počtem větrných turbín lze vyrobit stejný nebo větší objem energie, čímž se sníží náklady na ochranu životního prostředí, jak zdůraznilo ministerstvo pro ekologickou transformaci v Madridu.
Výstavba nových zařízení má pozitivní aspekt, neboť vytváří pracovní příležitosti pro provozovatele v mnoha malých městech, přitahuje investice a podporuje rozvoj, poznamenává deník El Nacional. V současné době je ve Španělsku více než 1 300 větrných elektráren.
Evropská komise plánuje zdvojnásobit rozpočet na tzv. čisté technologie na 1,4 miliardy eur a urychlit byrokracii spojenou s povolováním, aby do roku 2030 pocházelo 45 % energie z obnovitelných zdrojů.
Navzdory růstu čelí větrný průmysl v Evropě, včetně Španělska, miliardovým ztrátám, zejména kvůli konkurenci Číny, která má lepší přístup ke zdrojům a nabízí nižší ceny, uvádí deník elEconomista.
Zdroj: tvpworld.com