8. října náčelník generálního štábu Armády a Ozbrojených sil generál Ali Abdullah Ayoub oficiálně oznámil, že Syrské ozbrojené síly zahájily rozsáhlý útok zaměřený na opětovné převzetí klíčových měst a regionů od teroristických sil poté, co Rusko útočilo na džihádisty v týden trvající bombardovací kampani. Den před tím SouthFront ve svém Analytickém a zpravodajském hlášení uvedla, že syrské síly zahájily plnocennou ofenzivu. Hlavním cílem je osa Hama-Homs a proražení ISIS obležení vojenského letiště Kuweiries. Poznámka: Text je překladem přepisu komentáře k videu, ve kterém jsou zobrazeny mapky atd. k vykreslení popisované situace.
Dnes Syrská arabská armáda (SAA) s Národními obrannými silami (NDF) provedly rozsáhlou ofenzivu proti teroristy kontrolovaným městům Kafr Zita, Qala’at Al-Magayq, Latmeen a Al-Lataminah v guvernii Hama. Tam syrským silám odporují militantní skupiny Svobodná syrská armáda, CIA podporovaná Liwaa Suquor Al-Ghaab, Legie Sham, Jabaht Al-Nusra a Hrakat Ahrar Al-Sham.
Tyto srážky začaly pro SAA úspěšně, jelikož si zpět zabrala Al-Mughayr, Lahaya a Markabah. Po těchto úspěších SAA postupovala blíže k hranicím Idlib-Hama, když se zmocnila návrší Tal Sakhar, Tal-Sikeek, Tal Uthman a města Al-Haweez u velkoměsta Kafr Zita. V tomto okamžiku dosahuje SAA k ose Latmeen-Morek a k východnímu perimetru Latmeen.
Primárním cílem této ofenzivy je uzavřít hranici Severního Hama s Idlibem a vybudovat nárazníkovou zónu kolem velkoměsta Khan Sheikhoun umístěného na důležité dálnici Aleppo-Lattakia. Vládní sily budou potom schopny se soustředit na zbývající kapsy v gubernii Hama, které jsou pod kontrolou militantů.
7. října čtyři válečné lodi Ruského námořnictva v Kaspickém moři vypálily 26 střel na pozice ISIS v Sýrii. Tyto střely letěly asi 1500 km, aby zničily 11 cílů ISIS. Tato skutečnost zdůraznila 3 důležité rysy rozvíjející se situace:
Zaprvé Ruské námořnictvo získalo bojovou zkušenost s použitím ruských systémů střel Kalibr (3M-54 Klub), které jsou určeny k úderům na námořní a pozemní cíle.
Zadruhé tato akce vyžadovala spolupráci od Íránu a Iráku, protože střely musely, aby se dostaly do Sýrie, přeletět jejich vzdušným prostorem. Ve stejný den předseda obranné komise iráckého parlamentu Hakim al-Zamili řekl, že by Bagdád brzy mohl oficiálně Rusko požádat o nálety proti ISIS. V takovém případě bude Rusko-irácko-íránsko-syrské spojené informační středisky rozšířeno, aby koordinovalo ruské nálety i v Iráku. Mohli bychom tudíž učinit závěr, že Irák už téměř odešel z US sféry vlivu na Středním východě.
Zatřetí je to pro „Západní partnery“ Ruska demonstrace síly. Před tím šéf Obranné komise Ruské státní dumy Vladimir Komojedov řekl, že Rusko je připraveno použít svou námořní sílu ke zřízení blokády podél syrského pobřeží, aby zabránilo dodávkám výzbroje teroristům v Sýrii. Rusko ukazuje, že dovede svou vojenskou skupinu v Latakii ochránit z Kaspického moře. Ruská vojenská skupina v Sýrii významně závisí na námořních dodávkách. Takže kdyby se snad Turecko, kterému se zhroutila jeho politika v Sýrii, rozhodlo odříznout ruskou námořní základnu na Krymu uzavřením úžin, bude na to Rusko připraveno.
6. října Erdogan řekl, že by Rusko mohlo ztratit takového přítele, jakým je Turecko. Ale i jeho vztahy s US chladnou. V tomto okamžiku je jasné, že neexistují žádní umírnění rebelové, které by UA mohly v Sýrii veřejně podporovat. Svobodná syrská armáda (FSA) je více mýtem než realitou. Velká část jednotek FSA je přímo napojena na syrskou Al Kaiídu. US v takovém případě určitě potřebují v Sýrii nějaké kontrolované síly jako alternativu k Assadovi, aby mu zabránily získat plnou kontrolu nad zemí. Jediným kandidátem pro to je kurdská YPG. US nejspíš Kurdy podpoří v útoku na Raqqa, tj. na ústředí Islamistického státu a důležité logistické centrum v Sýrii. Tato aliance je ale nepřijatelná pro Turecko, které se rozhodně staví proti jakémukoliv druhu kurdské autonomie na svých hranicích. Raqqa je navíc kriticky důležitým bodem pro ropný obchod Islamistického státu s Tureckem. Pokud Raqqa padne, tak obojí přijdou o značné zisky. Tak, jako tak, US nemají jinou volbu než nahradit své „umírněné rebely“ YPG a zaplatit za to cenu – i kdyby tou cenou bylo ochlazení vztahů Washington-Ankara.
US spředená pavučina politických aliancí a vztahů na Středním východě se tedy hrubě páře. Ty zbytky kontroly nad teroristickými skupinami sponzorovanými pro-Západním blokem by mohly být ztraceny. To povede k uvolnění do eskalace válek všech proti všem v regionu. Rozrůstání Ruskem vedené koalice proti ISIS je jedinou šancí na stabilizaci regionu. K této koalici patří rovněž Írán, Sýrie a Irák. Čína a Egypt jsou kandidáty na členství. Egypt má vážné vnitřní problémy s místní pobočkou ISIS na Sinajském poloostrově. Čína se nejspíš syrské kampaně proti ISIS také zúčastní, ale její ozbrojené síly extrémně potřebují bojovou zkušenost. Takže omezený vojenský pozemní a letecký kontingent by se také mohl zúčastnit kampaně proti ISIS.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: globalresearch.ca
[quote align="center" color="#999999"]
Ovládání lidského chování. Elektromagnetické a radiofrekvenční záření. Mikrovlny. O jaké experimenty jde a proč náš mozek není v bezpečí? Časopis Vědomí jako první médium na světě zveřejňuje výzkumy kryté státním tajemstvím. Tok říjnových informací pokračuje odkrýváním rodinné historie Rothschildů, jednoho z nejzámožnějších klanů na světě. Seriál Pansofie vás zase naučí obnovovat zdraví člověka jakožto energetické bytosti. Nové vydání Vědomí je k dispozici od 8. října u všech dobrých prodejců v Česku i na Slovensku.[/quote]