V úterý maďarský ministerský předseda Viktor Orbán vyslal upozornění, že si vůbec nedělá legraci, když ujišťuje, že příliv migrantů prchajících z válkou rozervané Sýrie neskončí tím, že „změní 1000 letou historii křesťanské kultury v Maďarsku.“ Orbán to myslel tak vážně, že si podél srbské hranice postavil 100 mil dlouhý a 12 stop vysoký proti-imigrantský plot z žiletkového drátu, schválil sadu nouzových zákonů, které dovolí zatýkat a následně stíhat kohokoliv, kdo mu jeho nový plot poškodí, a pak k prosazení svých nových zákonů poslal policii na koních spolu i s vojáky.
Zde je výsledek prvního dne tohoto zastavení:
A zde je asistent ministerského předsedy Viktora Orbána Gyorgy Bakondi: „Doufáme, že poselství, které jsme migrantům už dlouho posílali, se k nim dostalo. Nepřicházejte. Protože, tato cesta nevede tam, kam chcete jít.“
Takže, prozatím je to pro Orbána úspěšná mise.
Ale tento příběh není o Viktoru Orbánovi, je to příběh o migrantech, a zatímco Orbán možná uspěl v zajištění, aby Maďarsko nebylo zavaleno žadateli o azyl (tak tomu bude, pokud se Německo nerozhodne, že kvóty budou povinné), neuzavře hranice a neudrží tu hustou masu prchající ze Sýrie, aby si nenašla cestu na sever do Německa.
Jak jsme referovali už v úterý, Maďarsko začalo posílat uprchlíky zpět do Srbska, což ovšem není postoj, kterým by příliv šel zvládnout, i kdyby chtěli. Srbský ministr práce Alexandr Vulin poslal do Budapešti následující poselství:
[quote align="center" color="#999999"]
„Nespáchali podle trestního práva nic. Nemůžete je poslat zpět do Srbska bez jejich povolení. Tito lidé nechtějí v Srbsku zůstat. Chtějí cestovat do Evropy, nebo kam všude chtějí. My nejsme koncentrační tábor a neočekáváme, že by nás kdokoliv za koncentrační tábor považoval.“[/quote]
Takže lze očekávat, že nová oblíbená trasa do Německa půjde přes Chorvatsko. Zde je to od WSJ:
[quote align="center" color="#999999"]
Přes noc přešlo do Chorvatska ze Srbska asi 150 migrantů, uvedlo ve středu ministerstvo vnitra, což znamená, že jsou po oplocení hranice mezi Maďarskem a Srbskem alternativní cestou pro uprchlíky ke vstupu do Evropské unie.
Migranti byli ve středu zaregistrováni na hraničním přechodu Tovarnik, řekla mluvčí chorvatského ministerstva vnitra.
V Srbsku vozí migranty autobusy do Sidu, města na srbské straně hranice, hlásila srbská a maďarská média po postavení 110 mil dlouhého plotu, co má přiškrtit příliv uprchlíků.
Migranti pak vstupovali do Chorvatska, někteří i přes jiná místa než jsou oficiální hraniční přechody.
Chorvatský ministerský předseda Zoran Milanović řekl, že si s migranty poradí, čili je přesměruje dále na sever do bohatších evropských zemí, převážně Německa a Švédska, kam většina migrantů říká, že si přeje jít.[/quote]
Zde je (díky BBC) pohled na současný stav pohraničních kontrol s následnou grafikou poskytující rozčleněnější pohled na lidské toky regionem (přes Frontex):
Ale ta nová trasa představuje svou vlastní sadu problémů jak pro Chorvatsko, tak pro uprchlíky. Od The New York Times:
[quote align="center" color="#999999"]
Uzavření maďarské hranice vyvolalo u humanitárních skupin obavy, že migranti snažící se dostat do Chorvatska by mohli mimoděk přejít přes oblasti u maďarsko-chorvatské hranice, které jsou zamořené tisíci nastraženými minami, které tu zůstaly z Balkánských válek v 90. letech. Ve středu byli do oblastí, kam přijíždějí migranti, vysláni chorvatští experti na odminování, referuje Reuters.
Země bývalé Jugoslávie, které bývaly rozervány válkami, tudíž zaujaly k migrantům tolerantní a přívětivý postoj, a ti na tento prostor pohlíží spíše jako na tranzitní zónu než na konečnou destinaci. Ale s maďarským rozhodnutím kriminalizovat porušení jejich hranice země by jak Srbsko, tak Chorvatsko, které jsou relativně homogenní a chudé v porovnání s některými jejich bohatšími evropskými sousedy, mohly být brzy konfrontovány s proudem migrantů, na který jsou špatně připraveny.[/quote]
Přes to všechno lákadlo nového života v Německu pro většinu kandidátů na azyl daleko převažuje nad riziky, zvláště uvážíme-li ty horory v Sýrii, před kterými se jim podařilo uniknout. A opravdu, obrázky z Německa, jaké to je přijet do této země, nemohou být ani odlišnější od toho, jak uprchlíky vítají na maďarské hranici. Porovnejte ten kontrast:
Co se týče kancléřky Angely Merkel, tak Německo v reakci na krizi dělalo zázraky, aby si obnovilo reputaci, kterou, jak pravidelní čtenáři dobře vědí, potřísnil tvrdý postoj Berlína při vleklých jednáních o vykoupení z dluhů s Řeckem. A ač postoj Merkelové s sebou nese značné politické riziko, tak to vypadá, že si o sobě myslí, že je svým způsobem stejně rozhodná jako Obrán. Zde je to od Bloomberg:
[quote align="center" color="#999999"]
Bylo to v okamžiku, kdy čísla začala ukazovat, že německá kancléřka Angela Merkel učinila rozhodnutí, které by mohlo buď vybudovat, nebo zhroutit její politický odkaz.
Spolu s tím, jak 26. srpna cestovala do uprchlického střediska ve východoněmeckém městě Heidenanu, aby si vyslechla příběhy o traumatizujících cestách při útěku z občanské války v Sýrii, tak se jí protestující proti jejímu příjezdu posmívali a pokřikovali na ni nadávky. Někteří na ni volali „vlastizrádkyně.“ Po tomto zážitku podle dvou blízkých spolupracovníků byla Merkelové sice otřesená, ale rozhodnutá i tak jednat.[/quote]
Graf ukazující historicky největší vzepětí počtu žadatelů o azyl v Německu:
[quote align="center" color="#999999"]
To, co následovalo, byla strategie přístupu k záplavě uprchlíků spočívající v prosté svolnosti s jejich příchodem. Ač její politika otevřených dveří téměř přes noc přetvořila její image z metly Řeků na svědomí Evropy, tak hrozí, že rozdělí kontinent, a představuje čin odpovídající balancování na vysoko zavěšeném laně ještě dramatičtěji než krize eura.
„Pokud bychom se museli omlouvat za to, že jsme v reakci na nouzovou situaci ukázali vlídnou tvář, tak by to už nebyla moje země,“ řekla Merkelová v úterý na tiskové konferenci v Berlíně.[/quote]
Teď je tu otázka, zda se bude Merkelová snažit využít finanční a politickou sílu Německa k donucení dalších národů EU, aby změkčily svůj postoj k uprchlíkům. Jak už jsme v úterý řekli, „vnímání Německa jako toho, kdo vynucuje nechtěný demografický posuv, by mohlo docela dobře posloužit jako ventilátor k rozdmýchání nejen nacionalismu, nýbrž i náboženské nesnášenlivosti, zvláště vzhledem k pravděpodobnosti, že ti, kdo jsou proti usazování migrantů, budou mít predispozice k podněcování strachu z operativců ISIS pronikajících do Evropy pod pláštíkem uprchlíků.“
A to není všechno. Jak to řekly některé země, pokud Německo vnutí svou vůli zdráhavým státům silou, tak by mohlo docela dobře nadobro EU zničit. Uzavřeme to následujícím od Reuters:
[quote align="center" color="#999999"]
Kancléřka Angela Merkel apelovala na evropskou jednotu poté, co jeden z jejich ministrů volal po finančních pokutách proti zemím, které se odmítají postarat o svůj podíl na migrantech, čímž ve střední Evropě vyvolal hněv.
Jistý český činitel takovéto hrozby popsal jako prázdné nicméně „poškozující“, zatímco Slovensko řeklo, že by to přivodilo „konec EU.“ [/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
[quote align="center" color="#999999"]
Jaké mocenské hry mají v oblibě rodinné klany novodobé historie? Co skrývají například Rothschildovi, jejichž finanční moc ovlivňuje dění napříč kontinenty? Kromě těchto otázek se zářijové číslo časopisu Vědomí zaměřilo i na jedinečný algoritmus popisující jakékoliv energie. Představí svým čtenářům pravidla fungování vesmíru, díky kterým je možné usnadnit si život. A v neposlední řadě poskytne informace o lucidním snění, prostřednictvím kterého jsme ve spánku schopni nalézt odpovědi nejen na své otázky. Ať už chcete měnit stav věcí vnitřních i vnějších, nebo požadujete tip na sedmý dostih v Belmontu, časopis Vědomí je vám k dispozici od 7. září.[/quote]