Snaha Ruska o podporu al-Assada jej vede do kolizního kursu s USA. V úterý řekl ruský president Vladimir Putin, že zvýšená přítomnost jeho země v Sýrii je zaměřená na boj s teroristy ISIS a al-Káidy. Během bezpečnostní konference bývalých sovětských států v Dušanbe v Tádžikistánu řekl Putin, že k boji s ISIS je zapotřebí silné syrské armády. Rovněž řekl, že Bashar al-Assad je otevřený politickému urovnání tohoto konfliktu, což je řešení, které před tím Spojené státy odmítly.
Uvážíme-li, že tu zástupnou válku proti al-Assadovi vedou převážně, pokud ne rovnou výlučně džihádistické skupiny, lze Putinovo prohlášení brát tak, že znamená ruskou pomoc Sýrii v její válce proti US podporovaným „rebelům“.
Téměř všichni bojovníci v Sýrii se přidali buď k al-Nusra nebo k ISIS
Ač korporátní média trvají na tom, že proti Islamistickému státu v Sýrii vedou bitvy skupiny „umírněných“ žoldnéřů a dokonce al-Káida, aby odváděly pozornost od hlavního cíle, tj. sesazení al-Assada, pravdou je, že četné džihádistické skupiny se buď k ISIS přidaly, nebo s ní spolupracují.
Významné je, že skupina náležející k al-Káidě Jabhat al-Nusra slíbila v Albu Kamal na syrsko-iráckých hranicích v roce 2014 spojenectví s ISIS a teď s touto teroristickou armádou úzce spolupracuje, zvláště v Qualamounu, tj. v horské oblasti podél libanonsko-syrské hranice.
Součástí této dohody je i to, že tyto dvě skupiny se shodly, že ISIS se nebude vměšovat do samozvaného emirátu al-Nusry v Idlibu.
V listopadu v provincii Idlib předaly al-Nusra skupiny Harakat Hazam a Syrská revoluční fronta své zbraně a základny, což je vývoj, který zasadil těžkou ránu fikci, že proti Assadovi bojují i sekulární, nikoliv džihádistické živly.
Harakat Hazam, před tím popisovanou jako umírněnou, vycvičili US vojáci pod vedením CIA v Kataru a také této skupině poskytli protitankové rakety BGM-71 TOW. Předpoklad, že tyto USA poskytnuté zbraně jsou teď v rukou al-Nusra a jejich partnerů z ISIS je správný.
Koncem srpna penzionovaný generál David Petraeus dal té fikci o tom, že USA se během úsilí o svržení Assada brání spolupráci s teroristickými skupinami, poslední ránu.
Petraeus řekl, že Spojené státy by měly ve svém převážně fiktivním bojovém úsilí v Sýrii proti ISIS spolupracovat s tím, co popsal jako „umírněnější“ členy al Nusra.
„Jak přesně by USA rozlišily umírněné bojovníky od skalních členů a vůdců al Nusra, je nejasné, a Petraeus ještě plně nějaká doporučení, co by mohl mít, neprecizoval,“ hlásil The Daily Beast.
Ještě před Petraeem odhalila sdělení v odtajněném dokumentu US Agentury obranného zpravodajství z roku 2012, že Spojené státy a jejich partneři ze států v Zálivu a Turecko Islamistický stát podporovaly a plánovaly v Sýrii zřídit salafistické knížectví.
V září generál Thomas McInerney přiznal, že Spojené státy „pomohly ISIS vybudovat“ tím, že Obamova administrativa podporovala v Sýrii „některé špatné lidi“ a rovněž řekl, že „zbraně z Benghází skončily v rukou ISIS.“
V tom samém roce, kdy se psal ten dokument DIA, bylo odhaleno, že USA, Turecko a Jordánsko společně provozují výcvikovou základnu velitelství Speciálních sil k výcviku syrských rebelů u jordánského města Safawi. Podle Aarona Kleina z WND bylo mnoho z těchto rebelů „budoucími členy ISIS.“
Americko-ruský kolizní kurz v Sýrii
Zvýšení zapojení Rusů v Sýrii popisované korporátními médii jako „provokativní“ bude Spojeným státům komplikovat úsilí o sesazení al-Assada, a jak to uvedl dokument DIA, zřízení wahhábistického kalifátu v této zemi.
Pentagon přiznává, že když ruští vojáci budují předsunutou leteckou základnu v syrské Latakii, tak by tento krok mohl „komplikovat úsilí USA a koalice o každodenní nálety na militanty Islamistického státu,“ hlásí Air Force Times.
Rusové navíc dodali šest tanků T-90 a oficiální činitelé věří, že Moskva se chystá přivézt ruské bojové tryskáče, které budou provádět nálety na ISIS, al-Nusra a jejich džihádistické spojence.
Pentagon má obavy, že ruská přítomnost vyústí do de-konflikce, což je vojenský výraz znamenající křížení letových drah bombardovacích skupin.
Jak uváděl už pruský vojenský analytik Carl von Clausewitz, že „prostředí nejistoty“ a mlha války zvyšuje pravděpodobnost eskalace nepřátelství a možnost vojenské konfrontace, když USA a Rusko přistoupí k úsilí na oponujících si stranách války proti vládě Bashara al-Assada.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com
[quote align="center" color="#999999"]
Jaké mocenské hry mají v oblibě rodinné klany novodobé historie? Co skrývají například Rothschildovi, jejichž finanční moc ovlivňuje dění napříč kontinenty? Kromě těchto otázek se zářijové číslo časopisu Vědomí zaměřilo i na jedinečný algoritmus popisující jakékoliv energie. Představí svým čtenářům pravidla fungování vesmíru, díky kterým je možné usnadnit si život. A v neposlední řadě poskytne informace o lucidním snění, prostřednictvím kterého jsme ve spánku schopni nalézt odpovědi nejen na své otázky. Ať už chcete měnit stav věcí vnitřních i vnějších, nebo požadujete tip na sedmý dostih v Belmontu, časopis Vědomí je vám k dispozici od 7. září.[/quote]